Često dolazi do zabune kada su u pitanju pojmovi kao što su “mrtav zub”, “lečenje zuba” i “vađenje živca”. Kako bismo vam olakšali razumevanje ovih pojmova i procesa, u nastavku ćemo objasniti šta znači mrtav zub i šta se može preduzeti da bi se očuvala njegova funkcija.
Šta je zdrav, a šta mrtav zub?
Da bismo razumeli šta je to avitalan ili mrtav zub, treba prvo da znamo kako funkcioniše zdrav, vitalan zub.
Zubi nisu samo tvrde, beživotne strukture; unutar svakog zuba nalazi se meko tkivo koje zovemo pulpa, koja sadrži krvne sudove i nervna vlakna. Zdrava pulpa doslovno održava zub u životu, omogućavajući mu normalno funkcionisanje tako što ga snabdeva hranljivim materijama iz organizma.
Pulpa je odgovorna i za osećaj bola kada pijemo previše toplo ili hladno.
Kada se zub ošteti, bilo zbog karijesa, traume (polomljen zub) ili bolesti desni, bakterije prodiru do pulpe gde izazivaju infekciju. Ako se infekcija ne leči na vreme, može dovesti do smrti pulpe unutar tog zuba, odnosno rezultirati time da zub postane mrtav. Stoga ako se pitate da li je moguće da osoba ima mrtav zub u ustima a da toga nije svestna, odgovor je da. Na primer, to se najčešće dešava kod ljudi koji se bave nekim sportom ili fizičkim aktivnostima pri kojima dolazi do udarca ili veće povrede zuba.
Ovo je razlog zašto ne treba odlagati posetu stomatologu ako je došlo do povrede zuba, a kao prevencija protiv ovih povreda su namenjeni štitnici za zube, koji su pomoćna oprema u većini sportova.
Kako prepoznati mrtav zub?
Ako prepoznate mrtav zub na vreme, to može pomoći da sprečite njegovo dalje propadanje i da ga sačuvate u svojoj vilici – vađenje zuba je uvek poslednja opcija.
Jedan od najčešćih pokazatelja mrtvog zuba je promena boje – zub vremenom postaje tamniji ili sivkast zbog unutrašnjeg krvarenja i raspadanja tkiva. Takođe, kako infekcija prolazi kroz sve slojeve zuba sve do živca ili pulpe, tako zub postaje veoma osetljiv na dodir i boli prilikom žvakanja. Kako su bolovi često nepodnošljivi, uzimaju se lekovi protiv bolova, sve dok u jednom trenutku osoba ne prestane da oseća pomenuti bol. Prestanak bola i nedostatak reakcije zuba na nadražaje je jasan pokazatelj da je zub mrtav, odnosno da je došlo do nekroze pulpe.
Pored promena u boji, može se primetiti i neugodan miris ili ukus u ustima, što može ukazivati na infekciju.
Ako primetite pulsiranje zuba ili oticanje desni oko zuba, to su znakovi da se infekcija širi i da je potrebno hitno delovati. Ako se infekcija ne spreči na vreme, može dovesti do ozbiljnih komplikacija, uključujući razvoj apscesa, gubitak zuba a može se proširiti i na kost i druge delove tela.
Ako imate neke od ovih simptoma, potražite stručno mišljenje svog stomatologa i ponesite snimak.
Da li se mrtav zub može izlečiti?
Kada stomatolog utvrdi da je zubna pulpa mrtva, odnosno da je infekcija došla do nje, preporučuje se vađenje živca, tretman poznat kao endodoncija ili lečenje zuba.
Tokom postupka “lečenja zuba”, inficirana pulpa (živac) se uklanja kako bi se sprečilo dalje širenje infekcije. Iako zub nakon ovog tretmana više nije živ u smislu da nema krvnih sudova i nervnih vlakana, on i dalje može ostati funkcionalan u vilici i služiti za žvakanje hrane. Ukoliko je zub dovoljno stabilan i očišćen od infekcije, može trajati dugi niz godina iako je iznutra zapravo “mrtav”.
Mrtvi zubi vremenom postaju krhki, jer zub više nema pristup hranjivim materijama iz organizma, pa se u tom slučaju preporučuje postavljanje krunice radi stabilnosti zuba ali i estetike.
Zaključak
Ne zaboravite, mrtav zub ne mora da znači i kraj njegove funkcije u vašim ustima.
Nakon lečenja zuba, mrtav zub može da služi dugi niz godina. Pravilno pranje zuba i redovni stomatološki pregledi ključni su za očuvanje zdravlja zuba. Ako imate bilo kakve simptome koje smo danas pomenuli ili imate druge nedoumice u vezi sa stanjem svojih zuba, obratite se stomatologu za savet i odgovarajući tretman.
Ako imate mrtav zub koji je vremenom izgubio svoju boju, pisali smo i o izbeljivanju avitalnih zuba.