Sadržaj:

Da li ste čuli za oil pulling? 

Oil pulling ili na srpskom “izvlačenje uljem”, je tradicionalna ajurvedska tehnika održavanja oralne higijene koja poslednjih godina doživljava sve veću popularnost širom sveta. Oni koji koriste ovu tehniku dele svoja pozitivna iskustva i rezultate na društvenim mrežama Youtube i Tiktok gde je “oil pulling” postao trend među zagovornicima zdravog života. 

Navodno, redovnim ispiranjem usta uljem uklanjaju se štetne bakterije iz usta i sprečava nastanak karijesa i gingivitisa, ali koliko dobro i na koji način ovo funkcioniše – saznajte u nastavku.

Šta je zapravo oil pulling?

Oil pulling je, najjednostavnije rečeno, mućkanje ulja u ustima. 

Termin oil pulling se ustalio zbog svoje popularnosti na internetu ali istina je da korišćenje jestivih ulja na ovaj način svoje korene vuče iz tradicionalne indijske medicine – Ajurvede, koja je stara preko 3000 godina. U ajurvedskim tekstovima, ova praksa se naziva “Kavala” ili “Gandusha” i smatra se efikasnim načinom za detoksikaciju organizma i poboljšanje oralnog zdravlja korišćenjem prirodnih sastojaka.

Ideja je sledeća: Ujutru, pre doručka, uzima se 1 kašika biljnog ulja, stavlja u usta i mućka 15-20 minuta.

Kako funkcioniše oil pulling u teoriji?

Teorija iza oil pulling-a je sledeća:

1. Ulje privlači i “izvlači” toksine, bakterije i druge štetne supstance iz usta.

2. Masne kiseline u ulju reaguju sa pljuvačkom, stvarajući sapunasti efekat koji čisti i štiti zube i desni.

3. Mehaničko dejstvo mućkanja ulja pomaže u uklanjanju naslaga i čestica hrane između zuba.

Pored toga, mućkanje stimuliše proizvodnju pljuvačke, koja je prirodni čistač usta.

Koje su koristi?

Zagovornici oil pulling-a tvrde da ova tehnika može doneti brojne koristi za oralno i opšte zdravlje:

  1. Smanjenje broja bakterija u ustima
  2. Prevencija karijesa
  3. Ublažavanje lošeg zadaha (halitoza)
  4. Izbeljivanje zuba
  5. Smanjenje upale desni
  6. Prevencija gingivitisa i parodontopatije
  7. Olakšavanje simptoma temporomandibularnog zgloba
  8. Poboljšanje opšteg zdravlja kroz detoksikaciju

Neki čak tvrde da oil pulling može pomoći kod glavobolje, poboljšati kvalitet sna i povećati energiju. Zvuči kao čarobni napitak, zar ne? Ali…

Šta kaže moderna nauka?

Pre nego što potrčite do najbliže prodavnice zdrave hrane po kokosovo ulje, trebali biste znati da nauka još uvek nije 100% sigurna u sve ove tvrdnje. Ipak, neke studije su pokazale obećavajuće rezultate:

  1. Studija objavljena u “Journal of Indian Society of Pedodontics and Preventive Dentistry” pokazala je da oil pulling sa kokosovim uljem može biti efikasan u smanjenju broja bakterija Streptococcus mutans u pljuvački, koje su glavni uzročnik karijesa. 
  2. Istraživanje objavljeno u “Journal of Clinical and Diagnostic Research” pokazalo je da oil pulling može biti jednako efikasan kao hlorheksidin u smanjenju lošeg zadaha i bakterija koje ga uzrokuju. Međutim, potrebno je više rigoroznih naučnih studija kako bi se u potpunosti potvrdile sve tvrdnje o koristima oil pulling-a.

Ipak, za ljubitelje prirodnih metoda i načina održavanja higijene ovo su odlične vesti. 

Štetna dejstva nisu indikovana ako se koriste odgovarajuća ulja (a navešćemo koja) i ako niste alergični na neko od njih. Takođe, kako ulje kupi bakterije iz usta nikako ga ne treba gutati već ispljunuti nakon korišćenja.

U nastavku delimo jednostavna uputstva za sve one koji žele da isprobaju ovu tehniku.

Kako se radi oil pulling?

Evo kako se pravilno izvodi oil pulling.

Uzmite 1 supenu kašiku (oko 15 ml) kvalitetnog, organskog biljnog ulja. Preporučujemo ekstra devičansko kokosovo ulje (zbog lepog ukusa), a mogu se koristiti i hladno ceđeno susamovo ulje ili ekstra devičansko maslinovo ulje. Bitno je da bude organsko biljno ulje, najbolje je ekstra devičansko i hladno ceđeno

Sipajte ulje u usta i krenite da ga mućkate i provlačite kroz zube i desni a ne zaboravite da tako čistite i ostatak usta zajedno sa jezikom na kom se sakuplja veliki broj bakterija tokom noći.

Ponavljamo, nikako ne gutati ulje dok se ovo radi, jer tako gutate štetne bakterije iz usta.

Nastavite sa mućkanjem ulja nekih 15-20 minuta. Ovo može biti malo teže u početku, pa počnite sa 5 minuta i postepeno produžavajte vreme ako ne možete da izdržite više od toga. Nakon mućkanja dovoljno vremena, ispljunite ulje u kantu za smeće (nikako u sudoperu, jer može začepiti cevi). 

Isperite usta toplom vodom da bi lakše uklonili ulje iz usta, a zatim operite zube kao i obično. 

Za najbolje rezultate, praktikujte oil pulling svako jutro na prazan stomak.

Šta možete očekivati?

Ne očekujte čuda preko noći. 

Kao i sa većinom prirodnih tehnika, rezultati oil pulling-a su postepeni. Neki ljudi primete svežiji dah već nakon par dana, ali za vidljivije rezultate poput izbeljenih zuba ili zdravijih desni, potrebno je nekoliko nedelja redovne prakse. I ne brinite – oil pulling neće vam oštetiti plombe ili krunice, osim ako nisu već bile labave ili loše postavljene.

Ali ako imate bilo kakve sumnje oko toga, najbolje je da se konsultujete sa svojim stomatologom.

Zaključak

Oil pulling možda zvuči kao neka čudna “nju ejdž” tehnika, ali zapravo je reč o drevnoj Ajurvedskoj praksi koja polako pronalazi svoje mesto u modernoj oralnoj higijeni.

Iako nije čarobno rešenje za sve probleme, može biti zanimljiv dodatak vašoj svakodnevnoj rutini. Ko zna, možda je tajna blistavog osmeha sve vreme bila u vašem ormariću sa začinima! Šalu na stranu, ako zvuči kao nešto što bi želeli da probate, svakako vam savetujemo da samostalno istražite termine poput Ayurveda “Kavala Graha Kriya” i “Gandusha Kriya”, kako bi saznali više o ovim holističkim i prirodnim metodama lečenja.

Linkovi ka pomenutim medicinskim istraživanjima (na engleskom):

  1. Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis 
  2. Effectiveness of Oil Pulling for Improving Oral Health: A Meta-Analysis – PMC 

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!