Sadržaj:

Verovali ili ne, ukrašavanje zuba ima dugačku istoriju koja se proteže vekovima unazad. 

Još u drevnim civilizacijama, kod Maja i Asteka, ljudi su umetali drago kamenje i zlato u svoje zube kao simbol statusa i moći. Ovakve prakse su bile izraz bogatstva i prestiža, a nakit na zubima je bio način da se istakne društveni položaj. Danas se nakit za zube uglavnom smatra estetskim dodatkom i najpopularniji su cirkoni za zube koji izgledom podsećaju na dijamante.

Ako su cirkoni na zubima nešto što vas interesuje, nastavite sa čitanjem i saznajte o čemu je tačno reč.

Kako se postavljaju cirkoni na zube?

Postavljanje cirkona na zube je prilično jednostavan i neinvazivan postupak.

Prvo što stomatolog radi kod postavljanja cirkona je čišćenje i poliranje same površine zuba, kako bi bio siguran da će cirkon savršeno da prijanja. Zatim se na mesto na zubu gde će se postaviti cirkon nanosi specijalni lepak, a onda se postavlja i sam cirkon. Na kraju, preostaje samo da se lepak osuši ili stvrdne za šta se koristi UV svetlo da ubrza taj proces, baš kao kod plombiranja zuba.

Ceo postupak je bezbolan, traje nekoliko minuta, a cirkon može da stoji na zubu dugo vremena.

Na koje zube se cirkoni najčešće postavljaju?

Cirkon se može postaviti na gotovo svaki zub, ali naravno samo ako je zub zdrav.

Šta to znači? To znači da zub ne sme imati karijes, da nije prisutna upala desni ili drugi stomatološki problemi. Ove probleme treba sanirati pre bilo kakvog ukrašavanja da bi to imalo smisla.
Nakit za zube treba da skrene pažnju na već lep osmeh i zdrave zube, pa se samim tim obično i postavljaju na prednjim zubima. 

Prednje zube prvo primetimo kada se neka osoba smeje, pa se u praksi cirkoni najčešće postavljaju na gornjim sekutićima, na dvojci ili trojci.

Da li su cirkoni za zube štetni po zdravlje?

Nakit za zube nije štetan ako se pravilno postavi i održava, a posebno ne cirkoni za zube.

Cirkonijem oksid je biokompatibilan materijal i ne izaziva alergije. Nema opasnosti ni po sam zub jer je proces, kako smo već objasnili, neinvazivan, i samim tim ne dolazi do oštećivanja zubne gleđi.
Nema nikakvog bušenja zuba i uklanjanja zubne strukture.
Ali, baš kao i kod bilo kog dodatka na zubima, mora se voditi računa o higijeni usta. 

Ako se plak ili bakterije nakupljaju oko cirkona, to može dovesti do problema sa desnima ili stvaranju karijesa na mestu oko cirkona. 

Kakva je procedura nakon postavljanja cirkona na zube?

Nakon što se cirkon postavi na zub, važno je pridržavati se osnovnih pravila održavanja oralne higijene. 

Redovno pranje zuba korišćenjem mekane četkice za zube, upotreba zubnog konca, i povremeno ispiranje usta antibakterijskim rastvorima će pomoći u sprečavanju stvaranja plaka oko cirkona. Takođe, preporučuje se izbegavanje previše tvrde hrane koja bi mogla oštetiti cirkon ili ga pomeriti sa mesta. 

Zbog svih ovih faktora, preporučuje se kontrolni pregled na svakih šest meseci, ili ranije ako se primete bilo kakva pomeranja cirkona. Uz pravilno održavanje, cirkon na zubu može ostati na zubu godinama bez problema ili potrebe za zamenom.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!