Sadržaj:

Verovatno ste za PRF terapiju prvi put čuli kod svog stomatologa. 

Reč je o regenerativnoj terapiji koja je u stomatologiji našla široku primenu, zahvaljujući razvoju novih tehnologija koje omogućavaju iskorišćavanje prirodnih procesa isceljenja organizma. U slučaju PRF metode, cilj je da se iskoriste faktori rasta iz sopstvene krvi pacijenta kako bi se pospešilo zarastanje tkiva i regeneracija u usnoj duplji.

U nastavku objašnjavamo kako PRF terapija funkcioniše u praksi i kome je namenjena.

Šta je PRF metoda?

PRF metoda (Platelet-Rich Fibrin) koristi pacijentovu krv za stvaranje fibrinskog ugruška

Dok se normalan krvni ugrušak sastoji od oko 95% eritrocita i samo 5% trombocita, PRF ugrušak sadrži čak 95% trombocita. Ova visoka koncentracija trombocita je ključna jer upravo oni nose faktore rasta koji podstiču regeneraciju tkiva.

Za razliku od drugih sličnih metoda, PRF metoda ne zahteva dodatak hemikalija ili antikoagulanasa, što je čini potpuno prirodnom i bezbednom opcijom.

Kako se dobija PRF?

Proces dobijanja PRF-a je jednostavan i traje oko 15 minuta:

  1. Od pacijenta se uzima mala količina krvi (obično oko 9 ml), što je uporedivo sa standardnim laboratorijskim vađenjem krvi.
  2. Uzeta krv se stavlja u sterilne epruvete i potom u specijalnu centrifugu gde se rotira pod određenim uglom i brzinom.
  3. Nakon centrifugiranja, krv se razdvaja na tri sloja:
    • Gornji sloj: Prozirna plazma.
    • Srednji sloj: Trombocitima obogaćen fibrin (PRF).
    • Donji sloj: Crvene krvne ćelije (eritrociti).
  4. Srednji sloj (žute boje), koji sadrži PRF, pažljivo se odvaja od ostalih slojeva.
  5. Dobijeni PRF se odmah aplikuje na mesto hirurške intervencije ili povrede.

Oblici PRF-a

Postoje dva osnovna oblika PRF-a, koji se dobijaju različitim postupcima centrifugiranja:

  • A-PRF (Advanced PRF): Dobija se dužim centrifugiranjem i ima formu ugruška. Koristi se pretežno u hirurškim zahvatima za regeneraciju tkiva.
  • i-PRF (Injectable PRF): Dobija se kraćim centrifugiranjem i u tečnom je stanju. Idealan je za estetske tretmane i može se injektirati u željeno područje.

Benefiti PRF regenerativne terapije

PRF regenerativna terapija pruža mnoge benefite za pacijente, kao što su:

  • Podstiče prirodni proces zarastanja: PRF metoda koristi pacijentovu krv, bez dodatka veštačkih supstanci, čime se smanjuje rizik od alergijskih reakcija i komplikacija.
  • Ubrzava zarastanje: Faktori rasta koji se oslobađaju iz trombocita ubrzavaju proces regeneracije mekog i koštanog tkiva, što čini oporavak znatno bržim.
  • Univerzalna primena: PRF metoda se koristi u različitim oblastima stomatologije, od ugradnje implantata do lečenja parodontalnih bolesti.
  • Manje upala i bola: Ovaj tretman smanjuje postoperativni otok i bol, što pacijentima donosi brži i komforniji oporavak, posebno kod kompleksnih hirurških zahvata.
  • Dugotrajni rezultati: Zahvaljujući visokom sadržaju faktora rasta, PRF terapija podstiče trajnu regeneraciju tkiva, što poboljšava stabilnost implantata i uspeh drugih stomatoloških tretmana.

Primena PRF metode u stomatologiji

PRF metoda ima široku primenu u savremenoj stomatologiji. Neki od najčešćih tretmana u kojima se koristi su:

  • Implantologija: Kod ugradnje zubnih implanata, PRF se koristi za ubrzavanje zarastanja i integraciju implantata sa kostima (osteointegracija), što poboljšava dugoročnu stabilnost implanta.
  • Podizanje sinusa (Sinus lift): U slučajevima kada je potrebno podizanje sinusa pre ugradnje implantata, PRF se koristi za regeneraciju koštanog tkiva.
  • Tretman parodontalnih bolesti: PRF pomaže u regeneraciji mekog tkiva kod pacijenata sa parodontalnim problemima, smanjujući potrebu za invazivnim operacijama.
  • Zarastanje rana nakon vađenja zuba: Primena PRF-a ubrzava proces zaceljenja rana i smanjuje rizik od komplikacija, kao što je suva alveola ili alveolitis.
  • Terapija recesije desni: Pomaže u obnovi povučenih desni i poboljšava estetski izgled.

Da li postoje neželjene reakcije na PRF terapiju?

Jedna od glavnih prednosti PRF terapije je minimalan rizik od neželjenih reakcija, budući da se koristi krv samog pacijenta, što značajno smanjuje mogućnost alergijskih reakcija ili infekcija. Pošto se ne koriste veštačke supstance ili hemikalije, PRF metoda se smatra potpuno prirodnom.

Međutim, kao i kod svake medicinske procedure, moguće su blage postoperativne reakcije, kao što su otok, manji bol ili osećaj nelagodnosti na mestu primene. Ovi simptomi su obično kratkotrajni i prolaze u roku od nekoliko dana. U retkim slučajevima, može doći do blage upale, ali uz pravilnu negu i pridržavanje saveta stomatologa, komplikacije su izuzetno retke.

Važno je naglasiti da uspeh PRF terapije zavisi i od opšteg zdravstvenog stanja pacijenta, pa je preporučljivo da se konsultujete sa svojim stomatologom kako bi se procenilo da li je ova metoda prikladna za vas.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!