Hoće li mnogo da me boli? Ježim se od zvuka mašinice.
Odlazak kod zubara može biti jako stresno iskustvo za neke ljude, bez obzira na godine. Milion pitanja se javlja u glavi. Srce ubrzano lupa, dlanovi se znoje, a misli o bolu i neprijatnosti preplavljuju um. Da li ste se ikada zapitali postoji li način da se oslobodite tog straha i opustite tokom stomatoloških zahvata?
Inhalaciona sedacija može biti rešenje koje tražite.
U ovom tekstu ćete saznati šta je inhalaciona sedacija, koliko je bezbedna, kako utiče na vašu budnost tokom zahvata i da li ste vi pravi kandidat za ovu metodu. Zavalite se i pročitajte sve što treba da znate kako biste narednu posetu zubaru prošli bez stresa i sa osmehom na licu.
Bukvalno.
Šta je inhalaciona sedacija?
Inhalaciona sedacija zvuči kao nešto komplikovano.
Zapravo je jako prosto. Pacijentu se preko nosa stavlja maska preko koje udiše azotni oksid, koji se popularno zove “gas-smejavac”. U pitanju je gas bez boje i mirisa i blago slatkog ukusa. Najčešće se koristi kao sedativ u stomatološkim zahvatima, ali i za trudnice u porođaju i tokom nekih hirurških zahvata.
Brzo deluje, već za dva-tri minuta može da se krene sa zahvatom.
Da li je pacijent budan u toku inhalacije?
Da, pacijent je u potpunosti budan.
Još jedan naziv za ovaj tip sedacije je svesna sedacija. Azotni oksid samo opušta osobu tokom zahvata, ali ne izaziva gubitak svesti. Pacijent ostaje u potpunosti budan i u stanju je da komunicira sa stomatologom tokom cele procedure. Inhalaciona sedacija je zato idealna za ljude koji se plaše zubarskih intervencija i žele da budu skroz opušteni tokom zahvata, kao na primer u toku ugrađivanja implanata.
Ali treba napraviti razliku, sedacija nije anestezija.
Iako se prevazilazi problem anksioznosti i iracionalnih strahova, inhalaciona sedacija azotnim oksidom ne ublažava samu bol. Zbog toga se koristi u kombinaciji sa lokalnom anestezijom. Anestezijom se rešava fizička bol, a sedacijom se opušta osoba i smanjuje anksioznost. Da bi poseta stomatologu bila uspešna, najvažnije je da pacijent sarađuje i miruje dok stomatolog radi – što sedacija u ovom slučaju omogućava.
Iako deca prva padaju na pamet, i odrasli mogu imati ogroman strah i traume od zubara.
Da li je bezbedna inhalaciona sedacija?
Može li inhalaciona sedacija biti opasna i ima li neželjenih dejstava?
Inhalaciona sedacija se smatra veoma bezbednom po pacijenta i zbog toga se decenijama koristi u stomatologiji. Azotni oksid brzo deluje i isto tako brzo se eliminiše iz tela, što znači da nema dugotrajnih nuspojava. Međutim, kao i kod svake medicinske procedure, postoje potencijalni neželjeni efekti kao što su blaga mučnina ili vrtoglavica, ali su oni retki i prolazni.
Šta je još važno da se zna?
Stomatolog treba da proceni opšte zdravlje pacijenta i proveri istoriju bolesti pre odobravanja sedacije. Treba da se zna i težina osobe kako bi se koristila preporučena doza. Takođe, pacijenti sa određenim respiratornim problemima, kao što su astma ili osobe sa suženim disanim putevima, treba da izbegavaju ovu metodu jer može izazvati poteškoće sa disanjem.
Trudnice bi trebalo da konsultuju svog lekara pre nego što se odluče za inhalacionu sedaciju, jer bezbednost azotnog oksida tokom trudnoće nije u potpunosti istražena.
Da li ste kandidat za inhalacionu sedaciju?
Inhalaciona sedacija je pogodna za većinu pacijenata, ali postoje neki slučajevi kada se ne preporučuje.
Naveli smo već primere osoba sa određenim respiratornim problemima, poput astme, ili trudnice koje treba da konsultuju svog lekara pre nego što se odluče za ovu metodu. Takođe, važno je da pacijent obavesti zubara o svim lekovima koje trenutno uzima, kako bi se izbegle potencijalne interakcije. Rizična grupa mogu biti i osobe koje su imale operacije oka, zbog toga što azotni oksid može podići očni pritisak.
Tokom kojih zahvata se koristi inhalaciona sedacija?
Inhalaciona sedacija se može upotrebljavati tokom zahvata kao što su vađenje zuba, plombiranje, lečenje zubnog kanala, profesionalno čišćenje zuba i postavljanje dentalnih krunica ili mostova. Ova metoda pomaže pacijentima da se maksimalno opuste tokom zahvata, i eliminišu stres i anksioznost koju bi inače osećali. Problem je što nije dostupna u svakoj stomatološkoj ordinaciji pa proverite pre zakazivanja termina ukoliko vam je neophodna.
Na kraju, da biste saznali da li ste idealan kandidat za inhalacionu sedaciju, najbolje je da se posavetujete sa svojim stomatologom. On će proceniti vaše zdravstveno stanje i preporučiće najprikladniji način da vam olakša stomatološki zahvat.