Sadržaj:

Zubne krunice, za mnoge poznatije kao navlake za zube, su idealno rešenje za obnovu i poboljšanje izgleda oštećenih zuba. 

U ovom tekstu ćemo se fokusirati na dve popularne vrste: bezmetalne i metalokeramičke krunice ili navlake. Pogledaćemo njihove karakteristike, prednosti, mane, i kako mogu uticati na vaš osmeh.

Šta su zapravo navlake za zube?

Navlake za zube su, u suštini, “kape” koje se postavljaju preko oštećenih ili estetski nezadovoljavajućih zuba, vraćajući im funkcionalnost i lep izgled. 

Izrađuju se od različitih materijala, a izbor najpogodnijeg tipa navlake zavisi od više faktora, uključujući položaj zuba u ustima, estetske potrebe, kao i finansijske mogućnosti pacijenta.

Navlake za zube ne mogu popraviti izgled vašeg osmeha ukoliko su uzrok krivi zubi, tome služi fiksna proteza.

Tipovi navlaka za zube: bezmetalne i metalokeramičke

Kada pričamo o tipovima navlaka za zube, pre svega mislimo na bezmetalne i metalokeramičke. I jedne i druge imaju svoje prednosti koje ih čine pogodnim za određene slučajeve.

Bezmetalne navlake se izrađuju od cirkonijuma ili od visokoestetske keramike. Imitiraju prirodnu prozirnost zubne gleđi, pa se savršeno uklapaju sa prirodnim zubima, čineći ih idealnim izborom za prednje zube. 

Osim što su estetski privlačne, bezmetalne krunice su i izuzetno biokompatibilne, što znači da su šanse za alergijske reakcije ili odbacivanje izuzetno niske. Mana ovih krunica za većinu ljudi je njihova cena zbog kvaliteta materijala koji se koriste.

Cena bezmetalnih krunica se kreće od 200-300 evra, po krunici (ne po vilici).

Metalokeramičke navlake, s druge strane, se izrađuju od kombinacije metala sa keramikom. Metalna osnova ovih krunica osigurava izdržljivost i dugovečnost, čineći ih odličnim izborom za zadnje zube koji su izloženi većem opterećenju prilikom žvakanja. 

Keramički sloj koji prekriva metalnu osnovu se prilagođava boji okolnih zuba, ali krajnji rezultat je blagi mat izgled zuba. Razlog tome je metalna osnova ove krunice ne propušta svetlost kao što to čini prirodan zub ili bezmetalna krunica, a moguće je da sa vremenom dođe i do povlačenja desni i otkrivanja ove metalne osnove. 

Sve su ovo razlozi koji ukazuju na bezmetalne krunice kao bolji izbor, uprkos razlikama u ceni. Još jedna sve popularnija opcija je keramika na zlatu.

Što se metalokeramičkih krunica tiče, njihova cena je obično od 100-150 evra. 

Izbor prave krunice

Izbor između bezmetalnih i metalokeramičkih krunica trebalo bi ipak da bude rezultat detaljne konsultacije sa stomatologom. 

Uzimajući u obzir položaj zuba koji se restaurira, estetske zahteve, funkcionalne potrebe i finansijske mogućnosti, stomatolog može preporučiti najbolju opciju za svakog pacijenta. 

Bez obzira na izbor, važno je pratiti preporuke stomatologa i redovno održavati oralnu higijenu kako bi krunice što duže zadržale svoj izgled i funkcionalnost.

Što se same boje navlaka tiče, treba uzeti u obzir da se navlake ne mogu naknadno izbeljivati, ali se mogu požuteti kako ne bi odstupale od ostalih zuba. 

Neki se klijenti pre stavljanja krunica odluče i za izbeljivanje zuba, kako bi dobili željeni izgled i osmeh o kojem sanjaju, a koji neće narušiti navlaka drugačije boje.

Koliko traje izrada navlaka za zube?

Izrada navlaka za zube obično zahteva jednu do dve posete stomatologu. 

Vreme potrebno za izradu i postavljanje navlaka za zube može varirati u zavisnosti od specifičnih potreba pacijenta, tehničkih zahteva navlake, kao i odabrane vrste navlake. 

Takođe, mnogi stomatolozi sada koriste napredne tehnologije, poput CAD/CAM sistema, koji mogu znatno skratiti vreme potrebno za izradu krunica, omogućavajući čak i izradu i postavljanje krunica u jednoj poseti.

Brušenje zuba za krunice: koliko je neophodno obrusiti zub?

Količina brušenja zuba prilikom pripreme za navlaku zavisi od tipa krunice koja se postavlja.

Uopšteno, za postavljanje krunice za zube potrebno je ukloniti oko 1 do 2 mm zubne površine sa svih strana zuba koji se priprema. Ovo omogućava da krunica ima dovoljno prostora da se adekvatno postavi na zub, a da pri tome zadrži prirodan izgled i funkcionalnost.

Za metalokeramičke krunice, zbog potrebe da se obezbedi prostor i za metalnu bazu i za keramički sloj, može biti potrebno ukloniti nešto više zubne supstance. Ponekad, brušenje može biti bliže 2 mm, posebno na unutrašnjoj (lingvalnoj) i žvačnoj površini zuba.

Za bezmetalne krunice, koje su obično izrađene od cirkonijuma ili visokoestetske keramike, potrebno brušenje može biti nešto manje, oko 1 mm, s obzirom na to da su ovi materijali tanji ali i dalje pružaju potrebnu snagu i estetiku.

Da napomenemo da je precizna količina brušenja individualna za svaki zub i zavisi od više faktora. To uključuje početno stanje zuba, položaj u ustima, i estetske ciljeve tretmana. 

Stomatolog će tokom pripreme koristiti svoje iskustvo i ekspertizu da osigura optimalan rezultat uz minimalno uklanjanje zubne supstance, kako bi se očuvalo što više prirodnog zuba.

Nega i održavanje zubnih krunica: Produžite njihov vek trajanja

Nakon postavljanja novih zubnih krunica, vrlo je bitno znati kako da ih čuvate da bi vam služile dugo i da vaš osmeh ostane blistav. 

Evo nekoliko praktičnih saveta. 

Prvih nekoliko dana posle postavljanja, važno je da jedete mekanu hranu i izbegavate vrlo vruće ili hladne napitke koji bi mogli da prouzrokuju osetljivost. Takođe, trebalo bi da izbegavate lepljive i tvrde grickalice koje mogu da oštete ili čak skinu privremene krunice dok čekate da se trajne postave.

Ne zaboravite da redovno posećujete svog stomatologa za preglede ili skidanje kamenca koji se može stvoriti uprkos redovnom pranju zuba. Preporuka je da se kod stomatologa ide na svakih 6 meseci, pa tako možete pratiti i stanje svojih krunica ili navlaka za zube.

Iako su krunice izrađene da traju i da budu jake, one nisu imune na oštećenja, pa je pametno da se postupa sa njima pažljivo.

Zaključak

Navlake odnosno krunice za zube igraju veliku ulogu u stomatologiji jer pružaju mogućnost da obnovimo oštećene zube i unapredimo izgled svog osmeha.

Bilo da se odlučite za bezmetalne navlake za zube zbog njihove superiorne estetike i prirodnog izgleda, ili za metalokeramičke zbog njihove snage i izdržljivosti, važno je znati kako da ih pravilno održavate. 

Pratite ove savete o pravilnoj oralnoj higijeni, izbegavajte štetne navike i redovno posećujte stomatologa kako biste osigurali da vaše krunice traju što duže. Tako ćete zadržati zdrav i prelep osmeh godinama.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!