Sadržaj:

Kada je pravo vreme za izbeljivanje zuba?

Pravo vreme za izbeljivanje zuba zavisi od nekoliko faktora. 

Pre svega, važno je da su vaše desni i zubi zdravi. Ako imate karijese, oštećenja na zubima ili problema sa desnima, prvo treba da rešite te probleme. Takođe, izbeljivanje se ne preporučuje osobama mlađim od 16 godina, trudnicama i dojiljama.

Optimalno vreme za izbeljivanje može biti i nakon profesionalnog čišćenja zuba kod stomatologa, jer će uklanjanje kamenca i plaka omogućiti bolje rezultate izbeljivanja. 

Ako razmišljate o izbeljivanju zuba za posebnu priliku, kao što su venčanja ili važne proslave, planirajte tretman nekoliko nedelja unapred da biste imali vremena za postizanje željenog efekta i za oporavak zuba nakon tretmana.

Šta treba uraditi pre izbeljivanja zuba?

Pre izbeljivanja zuba:

  • Posavetujte se sa stomatologom: Važno je da se obavi pregled kako bi se utvrdilo da li ste dobar kandidat za izbeljivanje. Stomatolog će proveriti opšte stanje vaših zuba i desni, kao i prisustvo karijesa, plombi, krunica ili drugih dentalnih radova koji mogu uticati na proces izbeljivanja.
  • Profesionalno čišćenje zuba: Uklanjanje kamenca, plaka i površinskih mrlja pre izbeljivanja može poboljšati rezultate tretmana. Čišćenje takođe pomaže u smanjenju rizika od iritacije desni.
  • Razgovarajte o očekivanjima: Važno je razumeti šta možete očekivati od izbeljivanja zuba. Stomatolog može objasniti koje nijanse zuba se mogu postići i kako različiti faktori (npr., starost, vrsta mrlja) mogu uticati na rezultate.
  • Pratite uputstva: Ako se odlučite za kućno izbeljivanje pod nadzorom stomatologa, važno je pratiti uputstva od strane stomatologa kako bi tretman bio efikasan i bezbedan.

Koja je cena za izbeljivanje zuba?


U Srbiji, cene izbeljivanja zuba mogu da variraju zavisno od metode izbeljivanja, lokacije ordinacije i iskustva stomatologa. 

Generalno, cene se kreću od oko 15,000 do 35,000 dinara za profesionalno izbeljivanje zuba u ordinaciji. Kućni setovi za izbeljivanje preporučeni od strane stomatologa mogu biti nešto povoljniji.

Kada je reč o načinima plaćanja, većina stomatoloških ordinacija nudi različite opcije, uključujući:

  • Gotovina: Često prihvaćen način plaćanja.
  • Platne kartice: Većina ordinacija prihvata debitne i kreditne kartice.
  • Plaćanje na rate: Neki stomatolozi nude mogućnost plaćanja na rate za skuplje tretmane.

Lasersko izbeljivanje zuba

Lasersko izbeljivanje zuba je moderna metoda izbeljivanja koja koristi laser da ubrza proces izbeljivanja. 

Postupak počinje nanošenjem gela za izbeljivanje na površinu zuba. Ovaj gel obično sadrži vodonik-peroksid kao aktivni sastojak. Nakon nanošenja gela, laser se koristi da zagreje gel, što pomaže da aktivni sastojci iz gela brže i efikasnije prodru u strukturu zuba, čime se postižu brži i vidljiviji rezultati izbeljivanja.

Prednosti laserskog izbeljivanja zuba uključuju brzinu i efikasnost postupka, sa rezultatima koji se često mogu videti već nakon jedne seanse. Takođe, lasersko izbeljivanje može biti manje štetno za zubnu gleđ u poređenju sa nekim drugim metodama izbeljivanja koje mogu biti agresivnije.

Šta predstavlja White Smile izbeljivanje zuba?


White Smile izbeljivanje zuba predstavlja naprednu metodu koja omogućava korisnicima da postignu belji osmeh putem specijalno dizajniranih gelova za izbeljivanje.

Ovi gelovi, koji sadrže visok procenat peroksida (bilo hidrogen ili karbamid peroksid), deluju direktno na zubni emajl kako bi razgradili i uklonili površinske mrlje i dubinsku diskoloraciju. Zahvaljujući efikasnosti ovih aktivnih sastojaka, White Smile tretmani mogu rezultirati značajnim poboljšanjem boje zuba, čineći ih svetlijim i sjajnijim.

Postupak izbeljivanja zuba sa White Smile sistemom može se obaviti u stomatološkoj ordinaciji, gde stomatolog koristi profesionalne koncentracije gelova i, po potrebi, dodatnu svetlosnu ili lasersku tehnologiju za pojačavanje efekta. 

Alternativno, stomatolog može pacijentima dodeliti setove za kućno izbeljivanje, koji omogućavaju postepeno i kontrolisano izbeljivanje u udobnosti sopstvenog doma, uz redovno praćenje i savete stomatologa.

Važno je naglasiti da, iako su tretmani poput White Smile efikasni u postizanju beljeg osmeha, korisnici treba pažljivo da prate uputstva stomatologa kako bi izbegli potencijalne rizike ili neželjene efekte, kao što su preosetljivost zuba ili iritacija desni.

Šta nakon izbeljivanja zuba?


Nakon izbeljivanja zuba, bitno je pratiti određene smernice kako bi se očuvali rezultati tretmana i održalo zdravlje usne šupljine. Evo nekoliko važnih koraka:

  • Izbegavajte hranu i pića koja mogu izazvati mrlje: U prvih 48 sati nakon izbeljivanja, zubi su posebno osetljivi na mrlje. Izbegavajte tamna pića kao što su kafa, crni čaj, crveno vino, kao i tamnu hranu poput soja sosa ili crvenog mesa.
  • Održavajte oralnu higijenu: Redovno pranje zuba dva puta dnevno i korišćenje zubnog konca su ključni za održavanje rezultata izbeljivanja. Razmotrite upotrebu zubne paste za izbeljivanje koja može pomoći u održavanju rezultata.
  • Redovne posete stomatologu: Profesionalno čišćenje i pregledi su važni za održavanje zdravlja usne šupljine i očuvanje efekata izbeljivanja.
  • Pazite na oralnu higijenu: Korišćenje blagih zubnih pasti i četkica koje neće oštetiti zubni emajl je važno za očuvanje rezultata izbeljivanja.
  • Izbegavajte duvan: Pušenje može brzo dovesti do ponovnog tamnjenja zuba, pa je izbegavanje duvana ključno za dugotrajne rezultate izbeljivanja.
  • Koristite dodatne proizvode za izbeljivanje po potrebi: Vaš stomatolog može preporučiti dodatne proizvode ili tretmane za održavanje, kao što su olovke za izbeljivanje ili dodatni kućni tretmani.

Koji sve načini izbeljivanja zuba postoje?


Postoje različiti načini izbeljivanja zuba, svaki sa svojim prednostima i ograničenjima. Evo nekih od najčešćih metoda:

  • Profesionalno izbeljivanje u stomatološkoj ordinaciji: Ovo je brz i efikasan način za postizanje značajnih rezultata. Stomatolog koristi gelove za izbeljivanje koji se aktiviraju svetlošću ili laserom. Tretman obično traje oko sat vremena.
  • Kućni setovi za izbeljivanje pod nadzorom stomatologa: Stomatolog može da vam napravi prilagođene tace koje precizno odgovaraju vašim zubima, a koje se koriste sa gelom za izbeljivanje. Ovaj metod omogućava izbeljivanje kod kuće prema uputstvima stomatologa, obično tokom nekoliko nedelja.
  • Setovi za izbeljivanje: Ovi setovi su dostupni u apotekama ili online i obično uključuju trake za izbeljivanje, olovke za izbeljivanje ili generičke tace sa gelom. Iako su pristupačniji, njihova efikasnost može biti niža u poređenju sa profesionalnim tretmanima.
  • Izbeljivanje pastama za zube: Paste za izbeljivanje sadrže abrazive koji pomažu u uklanjanju površinskih mrlja. One mogu postepeno poboljšati boju zuba, ali rezultati nisu dramatični kao kod drugih metoda izbeljivanja.
  • Prirodne metode: Postoje i prirodni pristupi, poput korišćenja sode bikarbone ili jabukovog sirćeta, koje smo pomenuli u artiklu o skidanju kamenca, ali njihova efikasnost je ograničena, a neki prirodni tretmani mogu biti abrazivni i oštetiti zubni emajl.


Važno je razgovarati sa stomatologom pre nego što odlučite koji metod izbeljivanja zuba je najbolji za vas, kako biste uzeli u obzir vaše specifične potrebe, stanje zuba i moguće rizike.

Šta je izbeljivanje avitalnih zuba?


Izbeljivanje avitalnih zuba je poseban postupak izbeljivanja koji se primenjuje na zube koji nisu živi, odnosno na one zube koji su izgubili svoju vitalnost zbog prethodnih zahvata poput endodontskog lečenja (lečenje kanala korena) ili zbog traume. Avitalni zubi često postaju tamniji od ostalih zuba zbog promena unutar zubne strukture, što negativno utiče na estetiku osmeha.

Za razliku od standardnih metoda izbeljivanja koje deluju na površinske mrlje na živim zubima, izbeljivanje avitalnih zuba zahteva da se izbeljivački agens, obično na bazi peroksida, aplicira direktno unutar zuba. Postupak može uključivati jedan od sledećih pristupa:

  • Unutrašnje izbeljivanje: Stomatolog pravi otvor u zadnjem delu avitalnog zuba i postavlja izbeljivački materijal unutar zubne komore. Materijal se ostavlja unutar zuba nekoliko dana, nakon čega se procenjuje rezultat i po potrebi ponavlja postupak.
  • Kombinovano unutrašnje i spoljašnje izbeljivanje: Kod nekih zuba može biti potrebno kombinovati unutrašnje izbeljivanje sa standardnim spoljašnjim izbeljivanjem kako bi se postigli optimalni rezultati.

Nakon završetka postupka izbeljivanja, stomatolog će obično zatvoriti otvor napravljen za aplikaciju izbeljivača trajnim materijalom, poput kompozitne plombe.

Izbeljivanje avitalnih zuba može biti veoma efikasno u poboljšanju izgleda tamnih zuba i usklađivanju njihove boje sa ostalim zubima, doprinoseći tako harmoničnijem i lepšem osmehu. Važno je da se ovakvi postupci izvode pod nadzorom iskusnog stomatologa kako bi se osigurala sigurnost i efikasnost tretmana.

Da li je izbeljivanje zuba štetno?

Izbeljivanje zuba, kada se izvodi pravilno i pod nadzorom stručnjaka, generalno se smatra sigurnim postupkom. Međutim, postoje određeni rizici i potencijalne nuspojave koje treba uzeti u obzir:

  • Osetljivost zuba: Jedna od najčešćih nuspojava izbeljivanja zuba je privremena povećana osetljivost zuba, posebno na hladno. Ova osetljivost obično nestaje nekoliko dana nakon završetka tretmana.
  • Iritacija desni: Izbeljivački agensi mogu izazvati iritaciju desni, posebno ako dođu u kontakt sa mekim tkivima usne šupljine. Ovo je češće kod kućnih setova za izbeljivanje zbog manje precizne aplikacije gela.
  • Neujednačeni rezultati: U nekim slučajevima, izbeljivanje može rezultirati neujednačenom bojom zuba, posebno ako postoje postojeće restauracije poput plombi, krunica ili faseta koje ne reaguju na izbeljivače kao prirodni zubni emajl.
  • Oštećenje zubnog emajla: Iako retko, prekomerna upotreba izbeljivačkih agenasa ili upotreba previsokih koncentracija može dovesti do oštećenja zubnog emajla.

Da bi se minimizirali rizici i nuspojave, preporučuje se da se izbeljivanje zuba vrši pod nadzorom kvalifikovanog stomatologa. Stomatolog će moći da proceni da li ste dobar kandidat za izbeljivanje, da odabere najprikladniju metodu i koncentraciju izbeljivača, kao i da pruži uputstva za naknadnu negu kako bi se osigurali sigurnost i efikasnost tretmana. Ukoliko se odlučite za kućni tretman, važno je pratiti uputstva proizvođača i stomatologa kako biste izbegli potencijalne probleme.

Kako izgleda sam proces izbeljivanja zuba?


Proces izbeljivanja zuba može varirati u zavisnosti od toga da li se tretman izvodi u stomatološkoj ordinaciji ili kod kuće. Evo kako izgledaju oba pristupa:

Profesionalno izbeljivanje u ordinaciji

  • Priprema: Stomatolog koristi poseban materijal za zaštitu desni oko zuba koji sprečava kontakt izbeljivača sa mekim tkivima, čime se smanjuje rizik od iritacije.
  • Aplikacija izbeljivača: Nakon što su desni zaštićene, stomatolog aplicira gel za izbeljivanje na zube. Ovaj gel obično sadrži vodonik-peroksid.
  • Aktivacija gela: U nekim tretmanima, gel se aktivira pomoću specijalnog svetla ili laserom, čime se omogućava brže delovanje peroksida.
  • Ispiranje: Gel se ispire nakon određenog vremena, koje može varirati od 30 minuta do jednog sata.
  • Procena rezultata: Stomatolog procenjuje efekte izbeljivanja i po potrebi predlaže dodatne tretmane.

Kućno izbeljivanje

  • Konsultacija sa stomatologom: Pre započinjanja kućnog tretmana, posetite stomatologa koji će oceniti vaše zube i eventualno napraviti kalupe koji precizno odgovaraju vašim zubima.
  • Aplikacija izbeljivača: Gel za izbeljivanje se nanosi u kalupe prema uputstvu stomatologa.
  • Nošenje kalupa: Kalupe sa gelom nosite nekoliko sati dnevno ili preko noći, zavisno od preporuke stomatologa i koncentracije izbeljivača.
  • Praćenje napretka: Preporučuje se redovno praćenje kod stomatologa radi ocene napretka i prilagođavanja tretmana.

Iako oba metoda mogu biti efikasna, profesionalno izbeljivanje u ordinaciji obično pruža brže i izraženije rezultate. Važno je pratiti preporuke stomatologa kako biste osigurali optimalne rezultate i minimizirali potencijalne nuspojave.

Kakve efekte možete očekivati?


Nakon izbeljivanja zuba, možete očekivati sledeće promene:

  • Blistaviji osmeh: Primarni cilj izbeljivanja jeste da se dobije svetliji i blistaviji osmeh, čime se neutrališu ili znatno smanjuju mrlje nastale usled konzumiranja kafe, čaja, crvenog vina, cigareta i drugih faktora koji doprinose promeni boje zuba.
  • Veće samopouzdanje: Svetliji zubi mogu znatno doprineti osećaju većeg samopouzdanja i zadovoljstva sopstvenim izgledom, pozitivno utičući na društvene i profesionalne aspekte vašeg života.
  • Privremena osetljivost zuba: Neželjeni efekat izbeljivanja koji se ponekad javlja je privremena osetljivost na hladno i toplo, ali ovaj osećaj obično nestaje nekoliko dana nakon tretmana.
  • Različiti rezultati: Rezultati izbeljivanja variraju u zavisnosti od individualnih karakteristika vaših zuba, uključujući prirodnu boju, prisustvo dubokih mrlja ili diskoloracija.
  • Potreba za održavanjem: Za očuvanje rezultata izbeljivanja važno je slediti preporuke za oralnu higijenu, koristiti proizvode namenjene održavanju beline zuba i izbegavati namirnice i piće koje mogu dovesti do ponovnog tamnjenja zuba.

Da bi se maksimizirali efekti izbeljivanja zuba i smanjili potencijalni rizici, preporučuje se da se pre početka tretmana konsultujete sa stomatologom. Stomatolog će moći da vam da odgovarajuće savete i odabere najadekvatniju metodu izbeljivanja zuba za vaše specifične potrebe.

Kada se još preporučuje beljenje zuba?

Beljenje zuba se posebno preporučuje kada:

  • Postoje površinske mrlje uzrokovane hranom, pićem ili pušenjem.
  • Predstoje specijalne prilike poput venčanja ili važnih događaja.
  • Dođe do prirodnog tamnjenja zuba usled starenja.
  • Nakon uklanjanja ortodontskih aparata radi poboljšanja estetike osmeha.
  • Kao deo kompletnog dentalnog tretmana za unapređenje estetike osmeha.

Zaključak

Izbeljivanje zuba je siguran korak prema osmehu koji želite. Tu se ne radi samo o estetici; to je odluka da uložite u sebe, da poboljšate kako se osećate i kako vas drugi vide. Svi znamo da lep osmeh može otvoriti mnoga vrata u životu, bilo da je reč o ličnom zadovoljstvu ili profesionalnim prilikama. 

Osmeh je univerzalni jezik koji svi razumeju, a vaš osmeh ima moć da promeni ne samo vaš dan, već i dan svih koje sretnete!

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!