Laserska tehnologija sve više menja stomatološku praksu širom sveta, pa tako i kod nas.
Iako još uvek nije toliko rasprostranjen kod nas u Srbiji, laser postaje nezamenljiv alat u mnogim stomatološkim procedurama, od tretmana mekih tkiva do ozbiljnijih hirurških zahvata.
Laser terapija pruža brojne prednosti, kao što su brži oporavak, manje bola tokom tretmana i veća preciznost prilikom rada, što pacijentima donosi ugodnije i opuštenije iskustvo, a stomatolozi mogu da postignu još bolje rezultate nego ranije.
U nastavku ćemo pogledati kakva je primena lasera u stomatologiji, koje su njegove prednosti u odnosu na tradicionalne metode i zašto je sve popularniji među stomatolozima i pacijentima.
Primena lasera u stomatologiji – gde se sve koristi?

Laseri su izuzetno svestrani i koriste se u različitim procedurama, kako na mekim, tako i na tvrdim tkivima.
Lečenje desni – Laseri se često koriste kod lečenja bolesti desni, poput paradontitisa. Zahvaljujući preciznosti lasera, stomatolog može lakše ukloniti zaraženo tkivo i bakterije bez oštećenja zdravog tkiva, što znači manje bola i brži oporavak pacijenta nakon zahvata.
Tretmani korenskih kanala – Kod endodonskih tretmana kao što je vađenje živca, laser pomaže u čišćenju i sterilizaciji korenskih kanala (jer laser ujedno i steriliše), smanjujući tako rizik od infekcija i skraćujući vreme lečenja. Ovaj postupak je precizniji i manje invazivan u poređenju sa tradicionalnim metodama.
Estetski zahvati – Laseri se koriste i u estetskoj stomatologiji, najčešće za oblikovanje desni i izbeljivanje zuba. Kod zahvata kao što je gingivektomija kojom se rešava problem “gingivalnog osmeha” (gummy smile), laser omogućava precizno uklanjanje viška desni a takođe i njihovo lakše oblikovanje.
Lasersko izbeljivanje zuba je za sada i najpopularnija primena lasera u stomatologiji jer omogućava brže i delotvornije izbeljivanje zuba. Lasersko izbeljivanje zuba obično zahteva manji broj tretmana za postizanje željene nijanse, a rezultati izbeljivanja duže traju.
Lasersko vađenje zuba – Kod složenih zahvata, kao što je vađenje umnjaka, korišćenje lasera omogućava pravljenje preciznih rezova, pa je samim tim manja trauma okolnog tkiva a uz to i manje krvarenje tokom samog zahvata – jer laser istovremeno koaguliše (zgrušava) krv. To stomatologu olakšava posao jer rana minimalno krvari što znači bolju preglednost tokom zahvata, a nakon laserskog zahvata često nisu potrebni ni šavovi.
Pacijenti nakon laserskog vađenja umnjaka osećaju manje bola, a rane brže zarastaju.
Prednosti primene lasera u stomatologiji

Laser terapija donosi brojne prednosti kako za stomatologe, tako i za pacijente:
- Manje bola i nelagodnosti – Laserski tretmani su često bezbolni ili izazivaju minimalan bol. U mnogim slučajevima nije potrebna anestezija, što čini proces mnogo lakšim za pacijente.
- Preciznost i očuvanje zdravog tkiva – Laseri omogućavaju stomatolozima da precizno tretiraju oštećena tkiva, bez ugrožavanja zdravih delova. Ovo je naročito važno kod zahvata na mekim tkivima, kao što su operacije desni poput gingivektomije.
- Brži oporavak – Zbog minimalne invazivnosti, pacijenti se obično brže oporavljaju nakon laserskih zahvata. Manje je otoka, krvarenja i postoperativnih komplikacija.
- Manji rizik od infekcija – Laseri imaju sterilizujući efekat, što znači da smanjuju rizik od bakterijskih infekcija tokom i nakon tretmana, što je posebno važno kod lečenja desni i endodoncije.
- Manje krvarenja – Laser automatski koaguliše krv tokom zahvata, što rezultira smanjenim krvarenjem, posebno kod hirurških zahvata na mekim tkivima (desnima).
Koja su ograničenja upotrebe lasera u stomatologiji

Iako su laseri izuzetno korisni, još uvek nisu najbolje rešenje.
Na primer, laser nije dovoljno efikasan kod velikih kaviteta ili kada je potrebno uklanjanje amalgamskih plombi (crne plombe). U ovim situacijama tradicionalna “bušilica” je i dalje neophodna.
Takođe, zbog visoke cene opreme, laserski tretmani mogu biti skuplji u odnosu na klasične metode. Iako donose brojne prednosti, cena može biti prepreka za neke pacijente.
Laser terapija u stomatologiji – najčešća pitanja pacijenata

1. Da li laserski tretmani bole?
Laserski tretmani su znatno manje bolni od tradicionalnih metoda. U mnogim slučajevima nije potrebna anestezija.
2. Koliko traje oporavak nakon laserskog zahvata?
Oporavak je obično brži nego kod klasičnih tretmana, jer laser smanjuje traumu tkiva i ubrzava zarastanje.
3. Može li laser potpuno zameniti bušilicu?
Ne uvek. Laser je odličan za tretmane mekih tkiva i manje zahvate na zubima, ali kod velikih kaviteta ili starih plombi, bušilica je i dalje potrebna.
4. Da li su laserski tretmani bezbedni?
Da, laserski tretmani su potpuno bezbedni kada ih izvodi stomatolog obučen za rad sa laserom. Stomatolog i pacijent nose zaštitne naočare tokom tretmana kako bi se izbegle potencijalne povrede očiju.
5. Koliko košta laserski tretman?
Cena zavisi od vrste zahvata i ordinacije, ali laserski tretmani su generalno nešto skuplji zbog same tehnologije i dodatne obuke stomatologa.
6. Da li laser može izbeliti zube?
Da, laseri se koriste u postupcima izbeljivanja zuba, jer ubrzavaju proces i daju trajnije rezultate.
7. Da li laserski tretmani izazivaju krvarenje?
Laser koaguliše krv tokom tretmana, što znači da krvarenje gotovo da ne postoji, posebno kod zahvata na mekim tkivima.
8. Koliko su laserski tretmani pouzdani?
Laseri su veoma pouzdani i precizni, ali uspeh zavisi od vrste tretmana i veštine stomatologa.
9. Da li je lasersko vađenje zuba bezbolno?
Da, lasersko vađenje zuba smanjuje bol i traumu tkiva u poređenju sa tradicionalnim metodama, što omogućava brži oporavak bez prisustva bola.
10. Gde mogu obaviti laserski tretman?
Laserski tretmani su dostupni u mnogim privatnim stomatološkim klinikama, posebno u većim gradovima poput Beograda, Novog Sada i Niša.