Verovatno ste već čuli za “oralni tuš,” koji se često naziva i dentalni tuš ili oralni irigator.
Reč je aparatu koji ispušta pulsirajući mlaz vode koja pod većim pritiskom omogućava detaljno čišćenje između zuba i duž linije desni. Ako ste čitali o dentalnom tušu na internetu, verovatno ste naišli na tvrdnje da može potpuno da zameni četkicu i pastu za zube. Ali, da li je to zaista slučaj?
U nastavku pišemo o dentalnom tušu i njegovoj pravoj ulozi u održavanju oralne higijene.
Kako izgleda i kako radi dentalni tuš?
Postoje dve vrste dentalnih tuševa – stacionarni (koji se uključuje u struju) i prenosivi (radi na baterije).
Stacionarni modeli imaju veći rezervoar za vodu (od 600 ml do 1 l) i s obzirom da se uključuju direktno u struju, snažniji su od dentalnih tuševa koji rade na baterije, ali takođe i zauzimaju više mesta u kupatilu. Prenosivi uređaji, s druge strane, dolaze sa manjim rezervoarom (250-300 ml), pa je često potrebno dopuniti vodu tokom upotrebe ako detaljno perete zube, ali se može lakše nositi sa sobom ako se putuje.
I jedan i drugi funkcionišu isto, izbacuju vodu pod pritiskom, koja prolazi između zuba i ispod linije desni, čisteći sa sobom ostatke hrane i bakterije. U poređenju sa zubnim koncem, dentalni tuš brže i lakše dopire do teško dostupnih mesta, pa ga koristi sve veći broj ljudi, a ne samo oni kojima je dosadilo klasično čišćenje zuba koncem.
Za koga je dentalni tuš?
Dentalni tuš može da koristi svako ko želi da unapredi higijenu usne šupljine, ali posebno pomaže:
- Osobama sa fiksnim protezama, jer pomaže da se detaljno očiste bravice i žice gde se bakterije lako nakupljaju.
- Osobama sa implantima ili krunicama, jer smanjuje rizik od nakupljanja naslaga oko tih područja.
- Onima sa osetljivim desnima ili parodontalnim džepovima, jer mlaz vode može da prodre dublje i očisti bakterije koje četkica i konac ne mogu lako ukloniti.
Koji su benefiti ako se redovno koristi dentalni tuš?
Dentalni tuš može da poboljša higijenu usne šupljine, ako se koristi redovno.
Mlaz vode, pod pritiskom koji proizvode ovi aparati, efikasno uklanja ostatke hrane i naslage između zuba i ispod linije desni – baš tamo gde četkica često ne može da dopre. Dobra stvar kod dentalnog tuša je i to što može da se koristi nakon svakog obroka, a preporučuje se i korišćenje nakon pića koja mogu da oboje zube, poput kafe ili čaja. S obzirom da se koristi voda, a ne jake hemikalije kao kod vodica za zube, ne postoje štetna dejstva od korišćenja dentalnog tuša – sve dok se koristi pravilno.
Ako nosite fiksni aparat ili imate implante, dentalni tuš pomaže da u čišćenju oko bravica, žica i krunica, oko kojih se inače lako nakupljaju bakterije, koje su najčešće odgovorne i za odbacivanje implanta.
Istraživanja pokazuju da redovna upotreba dentalnog tuša može da smanji rizik od gingivitisa i upala desni, što ga čini odličnim dodatkom za one sa osetljivim desnima.
Kako se koristi dentalni tuš?
Korišćenje dentalnog tuša je jednostavno, iako se pri prvom pranju najčešće isprska celo kupatilo.
Šalu na stranu, na početku vam preporučujemo da koristite najslabiju opciju dok se ne naviknete, a nakon nedelju-dve možete da pređete na jači pritisak. Mlaz usmerite pod blagim uglom ka desnima i pažljivo prelazite između zuba, a posebno obratite pažnju na mesta koja je teško očistiti, kao što su zadnji zubi. Stojite iznad umivaonika dok perete zube, usta blago otvorena da može da izlazi višak vode, i perite svaki prostor između zuba bez preskakanja.
Mlaz nikada nemojte usmeravati prema očima, kako ne bi došlo do povrede ili iritacije, i ne koristite uređaj dok se tuširate. Posle svake upotrebe, isperite rezervoar i nastavke prema uputstvu proizvođača.
Da li dentalni tuš može da zameni četkicu za zube?
Iako dentalni tuš ima brojne prednosti, ne može u potpunosti da zameni četkicu za zube.
Četkica za zube uklanja naslage sa površine zuba a uz nju se koristi i pasta za zube koje ima svoja blagotvorna dejstva i pomaže u remineralizaciji zuba. Dentalni tuš, s druge strane, omogućava čišćenje teško dostupnih mesta i dodatnu zaštitu desni. Idealan je kao dopuna pranju zuba četkicom, kako bi se uklonile sve preostale naslage i bakterije sa teško dostupnih mesta kao što su prostori između zuba gde obična četkica ne može da dopre.
U svakom slučaju, kupovina dentalnog tuša može biti značajna investicija jer se aparati na struju kreću oko stotinu evra, ali možemo reći da opravdavaju tu cenu, jer za razliku od bežičnih modela kojima baterija može da oslabi vremenom, ovi tuševi mogu da traju godinama i da ih koristi cela porodica.