Sadržaj:

Gangrena zuba zvuči kao ozbiljno, pa čak i strašno stanje, a to nije bez razloga – to jeste problem koji može značajno uticati na zdravlje vaših zuba i celokupnog organizma.

Kad kažemo “gangrena zuba,” mislimo na odumiranje tkiva unutar zuba, koje se obično dešava zbog dubokog karijesa ili povrede. Nažalost, gangrena zuba često ne daje odmah jasne simptome, pa može ostati neprimećena sve dok ne preraste u ozbiljan problem. 

U nastavku ovog teksta ćemo objasniti sve što treba da znate: kako gangrena zuba nastaje, koji su njeni simptomi, kako se leči i šta možete preduzeti da je sprečite.

Šta je gangrena zuba i zašto do nje dolazi?

Gangrena zuba nastaje kada tkivo unutar zuba – poznato kao pulpa – počne da odumire.

Pulpa je centar zuba, i ona ga “održava u životu” tako što ga snabdeva hranljivim materijama i kiseonikom preko krvnih sudova i živaca. Kada bakterije prodru unutra, kroz duboki karijes ili kao posledica povrede (traume zuba), dolazi do infekcije. Ako se ne reaguje na vreme, infekcija može oštetiti pulpu do tačke u kojoj zub gubi svoju vitalnost, odnosno postaje mrtav zub.

Najčešći uzroci gangrene zuba su nelečeni karijesi i povrede.

Recimo, ako se karijes ne leči na vreme, bakterije se postepeno šire i prodiru sve dublje u zub, na kraju dopirući do pulpe. Povrede, kao što su snažni udarci koji prekinu dotok krvi do zuba, takođe mogu dovesti do gangrene jer zub, bez snabdevanja krvlju, postaje ranjiv na bakterije.

Kako prepoznati simptome gangrene zuba?

Gangrena zuba ne mora odmah da izazove bol, zbog čega je mnogi ljudi ne prepoznaju na vreme.

Prvi znaci mogu biti suptilni – lagana osetljivost na toplo i hladno, prolazna neprijatnost koja se ne čini ozbiljnom. Jedan od ranih znakova može biti i promena boje zuba, koji postaje tamniji, dobija sivkastu ili braon nijansu. Takođe, mnogi pacijenti osećaju neprijatan zadah ili ukus u ustima, što je znak nakupljanja bakterija i odumiranja tkiva unutar zuba.

Kako infekcija napreduje, simptomi postaju sve očigledniji i neprijatniji. Bol postaje stalan, pulsirajući, naročito pri zagrizu ili pri dodiru. Može doći i do oticanja desni oko zuba, a u nekim slučajevima se može pojaviti i apsces – mali gnojni mehurić, koji dodatno ukazuje na ozbiljnost problema.

U ovoj fazi, gangrena više nije nešto što se može ignorisati i hitno je potrebno lečenje.

Zašto je važno reagovati brzo?

Nelečena gangrena zuba može dovesti do ozbiljnih komplikacija, jer infekcija može preći na kosti oko zuba, pa čak se i proširiti krvotokom na druge delove tela. U najtežim slučajevima, može izazvati sepsu – ozbiljno stanje koje zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Takođe, gangrena zuba nije samo bolna već i sve teža za lečenje kako vreme odmiče.

Brza reakcija i poseta stomatologu čim primetite problem značajno povećavaju šanse da se zub spasi i izbegne dugotrajan proces oporavka. U najranijim fazama, kada infekcija tek započinje, tretmani su jednostavniji i uspešniji, posebno ako lečenje obavlja stručan stomatolog.

Kako se gangrena zuba leči?

Lečenje gangrene zavisi od toga koliko je zub oštećen i koliko je infekcija napredovala. U najvećem broju slučajeva, stomatolog će preporučiti ili lečenje kanala korena (poznato kao endodontska terapija) ili vađenje zuba.

Endodontska terapija je najčešće prva opcija, jer omogućava da se sačuva zub. Tokom ovog postupka, stomatolog uklanja zaraženu pulpu iz kanala zuba, temeljno čisti prostor i ispunjava ga posebnim materijalom kako bi sprečio dalje širenje bakterija. Na kraju, preporučuje se stavljanje krunice preko zuba radi dodatne zaštite i dugotrajnosti.

Ako je zub previše oštećen, jedino rešenje može biti vađenje zuba. Iako ovo možda deluje kao krajnja mera, nekada je najbolji način da se infekcija potpuno eliminiše i izbegnu dalji problemi. Nakon vađenja zuba, stomatolog može predložiti opcije za nadoknadu zuba, kao što su implanti ili mostovi, kako bi se očuvala funkcija vilice i estetski izgled.

Ponekad će stomatolog propisati antibiotike kako bi se infekcija držala pod kontrolom pre ili posle intervencije, ali važno je razumeti da antibiotici sami po sebi ne leče gangrenu – oni samo privremeno sprečavaju njeno širenje dok se ne obavi glavni tretman.

Kako sprečiti gangrenu zuba?

Ono o čemu uvek pričamo je održavanje dobre oralne higijene i redovno posećivanje stomatologa. 

Pranje zuba dva puta dnevno i upotreba zubnog konca pomažu u uklanjanju bakterija koje mogu izazvati karijes, a time i gangrenu. Pisali smo i o dentalnim tuševima, kao i interdentalnim četkicama, za one koji imaju poteškoća sa održavanjem međuzubnog prostora. 

To su jednostavne, ali efikasne navike koje čine veliku razliku za zdravlje zuba.

Takođe, redovni pregledi kod stomatologa najmanje dva puta godišnje pomažu u otkrivanju potencijalnih problema na vreme. Čak i mali karijes može brzo prerasti u ozbiljan problem ako se ne sanira. Redovne kontrole omogućavaju stomatologu da uoči i leči probleme pre nego što postanu veći.

Uz to, izbegavanje prekomernog unosa šećera i gaziranih pića može smanjiti rizik od razvoja karijesa i infekcija. Naša ishrana ima veliki uticaj na zdravlje zuba, pa je korisno voditi računa o tome šta unosimo svakog dana.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!