Zub može da se polomi u trenutku kada se najmanje očekuje.
Bez obzira na to da li se radi o pukotini, okrnjenom delu zuba ili ozbiljnijem oštećenju, polomljen zub može izazvati bol, osetljivost ali i potencijalne komplikacije ako se ne tretira na vreme. Dobra vest je da je gotovo svaki slučaj polomljenog zuba moguće rešiti uz pravovremenu reakciju i pomoć stomatologa.
U nastavku objašnjavamo šta uraditi ako polomite zub, zašto je važno što pre da se polomljen zub sanira i šta možete da uradite da bi izbegli eventualne komplikacije.
Šta uraditi odmah nakon što se zub polomi a šta treba izbegavati?
Ako ste polomili zub, prvo što treba da uradite je da isperete usta mlakom vodom kako biste uklonili ostatke hrane ili eventualne nečistoće. Nemojte ispirati polomljen zub previše toplom ili hladnom vodom, jer može reagovati na ekstremne temperature i izazvati oštar bol.
Ne koristite tečnosti za ispiranje usta na bazi alkohola, jer može dodatno iritirati povređeno područje.
Ako postoji krvarenje, uzmite čistu gazu i blago je pritisnite na povređeno mesto. Krvarenje bi trebalo da prestane za nekoliko minuta. U međuvremenu, pokušajte da izbegavate dodirivanje povređenog zuba jezikom ili prstima kako ne biste dodatno iritirali okolno tkivo.
Ako ste zakazali odlazak kod stomatologa, preskočite obrok ukoliko je moguće, ili ako morate da jedete, neka to bude mekana hrana i ne žvaćite na strani gde je polomljen zub kako biste smanjili rizik od dodatnog krnjenja i pucanja dok ne posetite stomatologa.
Da li može da se popravi polomljen zub?
Polomljen zub se sanira u zavisnosti od vrste i obima oštećenja.
Manje pukotine i oštećenja (okrnjen zub): Ako je zub samo površinski oštećen, ili su u pitanju male frakture, može se lako popraviti kompozitnim materijalom, istim onim koji se koristi za plombe. Materijal se savršeno uklapa sa bojom i teksturom prirodnog zuba, pa niko neće ni primetiti da je zub bio oštećen.
Veći lomovi (npr. polomljen zub na pola): Kada je veći deo zuba odlomljen, stomatolog može predložiti zubnu navlaku ili fasetu. Navlaka ili krunica u potpunosti prekriva oštećeni zub i vraća mu funkciju i izgled, dok su fasete manje invazivno rešenje koje mnogi biraju zbog estetike, posebno za prednje zube.
Oštećenje korena ili pulpe: Ako je lom zuba ugrozio i dopreo do unutrašnjeg dela zuba (nerva), neophodno je sprovesti lečenje korenskog kanala kako bi se uklonila infekcija ili oštećeno tkivo.
Nakon vađenja živca, zub gubi svoju vitalnost odnosno postaje mrtav zub, na koji se u praksi obično stavlja krunica ili navlaka zarad bolje stabilnosti. Na taj način, iako mrtav, zub može da služi dugo vremena bez potrebe za njegovim vađenjem.
Nepopravljivi zubi: U najtežim slučajevima, kada je oštećenje toliko veliko da zub ne može da se spasi, stomatolog će preporučiti njegovo vađenje. Nakon toga, zub se može nadoknaditi implantom ili mostom, što omogućava vraćanje normalne funkcije zuba i prirodnog osmeha.
Zašto dolazi do lomljenja zuba?
Postoji nekoliko uobičajenih uzroka zbog kojih zubi pucaju:
- Trauma: Udarci u lice, padovi ili povrede tokom sportskih aktivnosti često dovode do pucanja zuba.
- Žvakanje tvrdih predmeta ili hrane: Grickanje leda, tvrdih bombona ili orašastih plodova može stvoriti prevelik pritisak na zube, kao i ostala tvrda i zapečena hrana.
- Karijes: Propadanje zuba usled karijesa slabi strukturu zuba, čineći ga podložnim pucanju.
- Bruksizam: Nesvesno škripanje zubima tokom sna ili zbog stresa može istrošiti zube do tačke pucanja.
- Starenje: Gleđ postaje tanja s godinama, zbog čega zubi postaju krhkiji i lakše dolazi do manjih pucanja i oštećenja zuba.
Kako sprečiti pucanje zuba?
Složićete se da je bolje sprečiti nego lečiti. Evo nekoliko saveta kako da zaštitite zube:
- Izbegavajte grickanje tvrdih predmeta i ne koristite zube za otvaranje flaša i slično.
- Nosite štitnike za zube tokom treninga i drugih sportskih aktivnosti.
- Lečite škripanje zubima – stomatolog vam može preporučiti noćne štitnike za bruksizam.
- Redovno posećujte stomatologa.
Pregledi dva puta godišnje pomažu u otkrivanju problema poput karijesa, menjanja starih plombi i ostalih potencijalnih problema koje mogu dovesti do lakšeg lomljenja zuba.
Posetite stomatologa na vreme
Polomljen zub nije kraj sveta, ali zahteva brzu i pravilnu reakciju.
Posetom stomatologu na vreme ne rešavate samo polomljen zub, već sprečavate nastanak infekcije koja lako inficira otvoren zub, što može dovesti do upala, i daljeg propadanja zuba. Sa savremenim stomatološkim metodama koje su nam na raspolaganju, polomljen zub može da se popravi tako da izgleda i funkcioniše kao pre povrede, a možda i bolje od toga.