Sadržaj:

Valplast proteze za zube su sve popularnije rešenje za parcijalnu bezubost. 

Reč je o protezama koje su namenjene pacijentima kojima nedostaje jedan ili više zuba, a za razliku od tradicionalnih akrilatnih proteza, ove proteze su dosta lakše i udobnije za nošenje.

Cena Valplast proteza se kreće od 400-600 evra u Srbiji, što ih čini skupljom opcijom od drugih opcija parcijalnih proteza. Nastavite da čitate i saznajte zašto se sve više pacijenata odlučuje za njih.

Šta su Valplast proteze za zube?

Iako ih mnogi znaju kao silikonske proteze za zube, Valplast proteze se zapravo izrađuju od biokompatibilnog najlona koji postaje fleksibilan u vlažnoj sredini, poput usne duplje. 

Valplast proteze su stoga udobnije od proteza napravljenih od akrilata koje su zbog prirode ovog materijala dosta kruće i na njih se pacijenti nešto teže navikavaju. Valplast proteze su namenjene onim osobama kojima fali jedan ili više zuba (parcijalna bezubost), pa se obično ne preporučuju osobama sa potpunom bezubošću, jer zahtevaju osnonac na zdravim zubima radi stabilnosti.

Za razliku od drugih popularnih proteza (koje imaju metalne kukice), Valplast proteze koriste kukice od istog biokompatibilnog materijala od kojeg se izradjuje sama proteza. To znači da su udobnije za svakodnevno korišćenje, estetski su pogodnije jer su gotovo neprimetne kada se osoba smeje.

Kako se izrađuju Valplast proteze?

Pre nego se krene sa izradom proteze, stomatolog obavlja detaljan pregled zuba i vilice, gde gleda pre svega raspored preostalih zuba kod pacijenta, kao i stanje desni. Na osnovu ovog pregleda, utvrđuje se da li je Valplast proteza pravo rešenje ili treba da se traži neka bolja opcija.

Zatim se uzima otisak vilice po kojem se izrađuje probni model proteze u zubotehničkoj laboratoriji. Valplast proteze mogu da izgledaju jako slično prirodnim zubima i desnima. Boja proteze se usklađuje sa bojom pacijentovih desni, dok se veštački zubi biraju prema veličini, obliku i nijansi kako bi se što skladnije uklopili.

Pre nego što se izradi konačna verzija proteze, potrebno je da pacijent isproba probnu protezu po kojoj se radi. Ovo je prilika da se utvrdi da li proteza odgovara u ustima, kako u pogledu stabilnosti, tako i estetike. Ukoliko su potrebne dodatne korekcije, one se prave pre finalne izrade kod zubotehničara.

Kada su napravljene sve promene i sve je kako treba, pacijentu se predaje konačan rad.

Ceo proces zahteva nekoliko poseta stomatologu pre predaje rada, ali krajnji rezultat je vredan toga.

Prednosti Valplast proteza za zube

Valplast proteze su sa razlogom popularne kod pacijenata:

  • Estetski su privlačne: Kukice su napravljene od istog fleksibilnog materijala i u boji desni, zbog čega cela proteza izgleda prirodno u ustima.
  • Udobnost na prvom mestu: Fleksibilan materijal se lako prilagođava obliku desni i zuba, što ih čini udobnim za nošenje.
  • Dugotrajnost: Valplast proteze su otpornije na lomljenje od krutih akrilatnih proteza, pa mogu trajati godinama uz pravilno održavanje.
  • Bez alergijskih reakcija: Valplast proteze za zube su siguran izbor za osobe koje su alergične na akrilate ili metalne delove koji se nalaze u tradicionalnim protezama.
  • Brzo prilagođavanje: Zahvaljujući elastičnosti, pacijenti se obično brzo naviknu na nošenje Valplast proteze.

Mane Valplast proteza za zube

Pored svih benefita, ipak se mogu navesti i neka ograničenja Valplast proteza, a to su:

  • Nemogućnost podlaganja: Kako vremenom može doći do resorpcije kosti vilice, može biti otežano precizno naleganje proteze i proteza postaje labava. Za razliku od akrilatnih proteza, Valplast proteze se ne mogu podlagati, pa se u takvim situacijama najčešće mora izraditi nova proteza.
  • Kompleksna popravka: U slučaju loma ili gubitka elastičnosti proteze, popravke su skoro nemoguće, što može zahtevati kompletnu zamenu.
  • Cena: Valplast proteze su skuplje od tradicionalnih akrilatnih proteza, u proseku se kreću od 400-600 evra. Cena zavisi od broja zuba u protezi i da li se rade obe vilice.

Kako se pravilno održavaju Valplast proteze za zube?

Iako su Valplast proteze izrađene od fleksibilnog i otpornog materijala, neadekvatna nega može dovesti do oštećenja, promene boje ili gubitka elastičnosti. Delimo nekoliko saveta za održavanje Valplast proteza:

1. Redovno čišćenje

Preporučuje se pranje proteze dva puta dnevno – jednostavna rutina ujutru i uveče pomoći će da proteza ostane čista. Koristite mekanu četkicu i pastu bez abrazivnih čestica kako ne bi došlo do grebanja proteze.

2. Pranje proteze nakon obroka

Posle svakog obroka, protezu isperite mlakom vodom kako biste uklonili ostatke hrane. Ovo je posebno važno jer čestice hrane koje ostanu ispod proteze mogu izazvati iritaciju desni ili neprijatan zadah.

3. Korišćenje tableta za čišćenje proteza

Preporučuje se povremeno čišćenje proteze specijalnim tabletama za dezinfekciju koje možete kupiti u apotekama (npr. Corega, Val-Clean). Tablete se rastvore u vodi, a proteza se potopi u taj rastvor prema uputstvu proizvođača. Ovo uklanja tvrdokorne naslage i osvežava protezu.

4. Ne koristite vrelu vodu za pranje proteze

Visoke temperature mogu deformisati protezu i trajno je oštetiti. Za pranje i ispiranje uvek koristite mlaku vodu. Takođe, ne pokušavajte da je iskuvate radi dezinfekcije – Valplast materijal nije otporan na toplotu.

5. Držite proteze u vlažnoj sredini

Kada proteza nije u ustima, trebalo bi da je držite u čaši vode ili u specijalnoj kutiji za proteze s vodom. Ako se proteza isuši, može izgubiti svoju elastičnost i postati sklonija lomljenju. 

6. Izbegavajte spavanje s protezom

Iako se može spavati s Valplast protezom, preporuka je da je skinete noću kako bi se tkiva desni odmorila. Nošenje proteze tokom spavanja može povećati rizik od iritacija i infekcija desni.

7. Redovne kontrole kod stomatologa

Redovne posete stomatologu radi proteze su poželjne barem jednom godišnje. Pravilnom negom ne samo da ćete produžiti vek trajanja svoje proteze, već ćete i očuvati zdravlje svojih desni i preostalih zuba.

Koje su alternative Valplast protezama?

Iako su Valplast proteze odličan izbor za mnoge pacijente sa parcijalnom bezubošću, nisu uvek najbolja opcija. Ako stomatolog proceni da Valplast proteza nije prikladna za vaše stanje, možda će vam preporučiti neku od sledećih opcija:

Totalne akrilatne proteze

Za pacijente koji su potpuno bezubi, klasične totalne akrilatne proteze su najčešći izbor. Ove proteze pružaju solidno rešenje za nadoknadu svih zuba, a njihova cena je pristupačna.

Skeletirane proteze

Skeletirane proteze, poznate i kao vizil proteze, predstavljaju stabilniju i dugotrajniju alternativu parcijalnim akrilatnim protezama. Imaju metalnu osnovu koja im omogućava veću stabilnost i bolje prenose pritisak žvakanja. Međutim, imaju metalne kukice koje su vidljive pa ih neki smatraju estetski manje prihvatljivim.

Proteze na implantima

Za pacijente koji traže protezu koja neće ispadati ili se klimati, preporuka su fiksne proteze na implantima. Obično se radi All-On-4 i All-On-6 gde se postavljaju fiksne proteze na četiri ili šest implantata. Velika prednost ovih proteza je što nemaju deo koji prekriva nepce, pa su prirodnije za nošenje i ne izazivaju gađenje.

Parcijalne akrilatne proteze

U slučaju parcijalne bezubosti gde Valplast proteza nije najbolja opcija, klasične parcijalne akrilatne proteze mogu biti adekvatna zamena. Iako nisu toliko fleksibilne ili estetski privlačne, i dalje predstavljaju solidno rešenje za pacijente koji traže nešto povoljniju opciju.

Zubni mostovi

Kada su preostali zubi dovoljno stabilni, stomatolog može predložiti izradu fiksnog zubnog mosta. Ovo rešenje, pored estetike, takođe smanjuje mogućnost povlačenja kosti na mestima gde fali zub. Ipak, za most je potrebno brusiti susedne zube, što nije uvek idealno.

Kako da znate koja od ovih opcija je najbolja za vas?

Svaka od ovih opcija ima svoje prednosti i mane, pa je neophodno da se savetujete sa stomatologom za svoju situaciju. Ono što odgovara jednoj osobi, ne mora biti najbolje rešenje za drugu. 

Važno je uzeti u obzir stanje vaših zuba, stanje vilice, vaš budžet i ono što želite na duže staze. A ako je to ipak Valplast parcijalna proteza, nadamo se da smo vam pomogli da shvatite o čemu je reč, kao i koje su prednosti i mane ovog rešenja.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!