Sadržaj:

Ritejner ili retainer za zube je poslednji korak u procesu ispravljanja zuba. Kada se skine fiksna proteza, pacijent mora nositi retainere za zube, na jednu ili obe vilice. Oni osiguravaju da se sačuvaju rezultati, postignuti nakog dužeg perioda nošenja proteza.

U nastavku pišemo o ritejnerima za zube, šta su, koje vrste postoje, cena, kao i da li su ritejneri isto što i folije za zube, što neke čitaoce može buniti.

Šta su retaineri za zube

Retaineri za zube su najprostije rečeno držači da zubi ostanu na istom mestu. Stavljaju se nakon tretmana ispravljanja fiksnim protezama ili folijama za zube

Ako se pitate zašto treba nositi ritejnere za zube, odgovor je sledeći.

Nakon skidanja proteze, zubi ulaze u retencionu fazu koja obično traje 4-6 meseci. U toku ove prelazne faze, zubi su skloni pomeranju, jer su okolna tkiva i kost “omekšali” tokom nošenja proteze. Zubi se neće vratiti tačno na položaj kakav ste imali pre proteze, ali mogu se pomeriti van željene pozicije, što ne treba dopustiti.

Nakon što ste proveli toliko vremena noseći dobre stare bravice ili folije za ispravljanje, treba ostati disciplinovan, i nositi retainere onako kako vam ortodont ili stomatolog preporuči. 

Razlikujemo dve vrste ritejnera koji se nose, fiksni i mobilni retainer. 

Fiksni retainer

Fiksni retainer se najčešće preporučuje zbog svoje efikasnosti pošto se ne skida sa zuba. Reč je o žici koja se lepi sa unutrašnje strane vaših zuba, tako da neće biti vidljiva pri nošenju. 

Fiksni retainer se oblikuje posebno za svakog pacijenta, a baš kao i mobilni retainer, ima svoje prednosti i mane.

Prednosti fiksnog retainera su te da ne morate razmišljati o skidanju i stavljanju istog, tako da nema opasnosti od gubljenja ili zaboravljanja da se nosi na vreme. Što se nekih smetnji tiče, može malo ometati pranje zuba ali ni blizu kao fiksna proteza sa svojim bravicama. 

U retkim slučajevima, može doći do pucanja žice pa se mora zameniti, što zahteva posetu ortodontu.

Mobilni retainer

Što se mobilnog ritejnera tiče, ovde razlikujemo dve opcije. Postoje pločasti aparati napravljeni od kombinacije plastike i žice koji se stavljaju na gornju i donju vilicu. Postoje i ritejneri u vidu folija za zube. Folije za zube su prozirne boje i kao i svi tipovi ritejnera do sada, prave se posebno za svakog pacijenta.

Prednosti mobilnih ritejnera za zube je u tome što ih je moguće skidati i vraćati kada vi to želite, ali mana je u tome što može doći do neredovnog nošenja i samim tim veći je rizik da dodje do nekog pomeranja  zuba. 

To pacijenti najpre osete u vidu blage nelagodnosti prilikom vraćanja ritejnera u usta, posebno ako su prestali da nose ritejner kako je preporučeno. U slučaju da ritejner ne pristaje na zube kao ranije, obavezno konsultujte svog ortodonta.

Prilikom svakodnevnog vraćanja ritejnera u usta, koristite svoje prste da namestite ritejner na mesto. Nemojte gristi i na silu nameštati retainer za zube, kako ne bi došlo do krivljenja ili pucanja ritejnera.

U početku treba nositi ritejnere što duže možete u toku dana, i tokom cele noći. Skidajte ih samo kada je neophodno. Folije čuvajte u kutijici koju dobijete, i neka uvek budu uz vas ili još bolje u vašim ustima gde trebaju i biti.

Retainer za zube cena

Cena retainera za zube se obično uračunava u cenu tretmana ispravljanja zuba. Tako da u većini slučajeva nećete imati dodatne troškove. Međutim, svaki novi retainer se obično naplaćuje oko 7000 dinara, ili 60 evra.

Da li su retainer-folije isto što i folije za ispravljanje zuba?

Po nazivu koji se koristi, može vas buniti termin “folije za zube”. 

Mobilni retainer za zube u vidu folija za zube mnogi mešaju sa folijama za ispravljanje zuba (aligner). Folije za zube (retainer) služe da održe položaj zuba nakon ispravljanja zuba koristeći fiksnu protezu ili ovoga što buni – folije za zube (aligner). 

Dakle ovo su dve različite stvari i izrađuju se od drugačijih materijala, deleći samo svoj prozirni izgled. Pacijenti koji su ispravljali zube folijama za zube (aligner) obično biraju retainer za zube u vidu folije, jer su već navikli na folije i stekli rutinu nošenja.

Zaključak

Pri izboru retainera za zube, slušajte savete svog stomatologa ili ortodonta. Oni će proceniti koji tip retainera je najbolji za vas.

Ne zaboravite na redovnu higijenu zuba i tokom nošenja ritejnera, kako ne bi došlo do sakupljanja plaka i stvaranja kamenca. Na kontrolu se ide već nakon par nedelja, kako bi se ispratila reakcija zuba nakon skidanja proteze.

Potrudite se da zadržite disciplinu koju ste imali prilikom nošenja proteze, vredno je toga i vaš osmeh će vam biti zahvalan!

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!