Povlačenje desni je stomatološki problem koji se može pojaviti kod svakoga, bez obzira na godine. Posledice povlačenja desni nisu samo estetske prirode, već mogu uticati i na zdravlje usne šupljine.
Povlačenje desni može biti i jedan od prvih znakova paradontopatije. Mora se ozbiljno shvatiti i lečiti na vreme kako ne bi došlo do težih zapaljenskih procesa desni i samim tim, gubljenja zuba.
Kroz ovaj tekst, pokrićemo sve aspekte ovog stanja koje treba da znate – od uzroka i simptoma, preko dijagnostike, do prevencije i tretmana.
Šta je povlačenje desni?
Povlačenje desni, poznato i kao recesija desni, se odnosi na proces pri kojem se ivice desni (gingive) povlače ka korenu zuba. Ovo može dovesti i do otkrivanja samog korena zuba, što je prvi znak uzbune.
Može biti zahvaćen jedan ili više zuba istovremeno. Ako su desni pod upalom (gingivitis) izgledaju crvenije nego obično, otečene su i mogu krvariti pri dodiru.
Sve ovo može dovesti do brojnih problema i nelagodnosti, među kojima su osetljivost na toplu ili hladnu hranu i piće, bol, a u najgorem slučaju i gubitak zuba.
Uzroci povlačenja desni
Razlozi zbog kojih dolazi do povlačenja desni su brojni a među prvima je nepravilna higijena zuba.
- Neadekvatno uklanjanje plaka može dovesti do stvaranja kamenca, što vremenom iritira desni i izaziva njihovo povlačenje.
- Parodontopatija, ili hronično zapaljenje desni. Ovo je napredni oblik bolesti desni koji napada tkivo i kost u okolini zuba, izaziva povlačenje desni kao i druge ozbiljnije simptome.
- Previše agresivno pranje zuba, jer se prejakim pritiskom prilikom četkanja ili korišćenjem tvrde četkice mogu oštetiti desni.
- Pušenje može biti uzrok povlačenja desni, kao i drugih parodontalnih bolesti.
- Hormonske promene. Promene u nivou hormona mogu učiniti desni osetljivijim i podložnijim oboljenjima.
- Nasledni faktor (genetika) takođe može igrati ulogu kod povlačenja desni.
- Loše postavljene krunice, plombe kao i fiksne proteze.
Kako prepoznati povlačenje desni kod kuće?
Postoji nekoliko znakova koje možete primetiti kod kuće koji mogu ukazivati na povlačenje desni, uključujući:
- Osetljivost zuba: Jedan od prvih znakova je osetljivost zuba na promene temperature.
- Promena izgleda zuba: Zubi izgledaju “duži” nego obično zbog povlačenja desni.
- Krvarenje pri četkanju: Ako desni krvare prilikom blage upotrebe četkice ili konca.
- Loš zadah: Neugodan zadah može biti pokazatelj akumulacije bakterija zbog povlačenja desni.
Kada se javiti stomatologu?
Ako primetite bilo koji od gore navedenih simptoma, važno je što pre se obratiti stomatologu. Rano otkrivanje i lečenje mogu sprečiti dalje povlačenje desni i ozbiljnije komplikacije, kao što je gubitak zuba.
Povlačenje desni lečenje?
Jednom kad se desni povuku, vratiti ih na mesto gde su nekad bile je nažalost nemoguće. Ipak moguće je lečiti dalje povlačenje desni, u zavisnosti od uzroka i težine stanja. Zbog toga savetujemo da se na vreme obratite stomatologu ukoliko primetite neke od simptoma.
U ranim fazama povlačenja desni, promene u navici pranja zuba kao i profesionalno čišćenje kamenca mogu biti dovoljni. Savetuje se i masaža desni nakon pranja zuba, kao i uklanjanje naslaga ili kamenca koji se nalazi ispod linije desni (konkrementi).
Povlačenju desni mogu doprineti i loše postavljene krunice, plombe kao i fiksne proteze. U tom slučaju ih je potrebno je zameniti novim.
Ako slučaj povlačenja desni uznapreduje, obično je potrebno uraditi dubinsko čišćenje kamenca (ispod linije desni). Može biti određena i terapija lekovima ili čak hirurška intervencija, kao što je presađivanje mekog tkiva, da se obnovi povučeno tkivo desni.
Prevencija povlačenja desni
Najbolji način da se izborite s povlačenjem desni je da sprečite njegovu pojavu. To uključuje:
- Redovna oralna higijena: Četkanje zuba dva puta dnevno mekom četkicom i korišćenje zubnog konca.
- Redovne posete stomatologu: Preventivni pregledi i čišćenje mogu pomoći u otkrivanju i lečenju problema pre nego što postanu ozbiljni.
- Zdravija ishrana: Izbegavanje previše slatke ili kisele hrane i pića može smanjiti rizik od povlačenja desni.
- Prestanak pušenja: Osim što je štetno za opšte zdravlje, pušenje je jedan od glavnih faktora rizika za bolesti desni.
Zaključak
Povlačenje desni može postati ozbiljan problem koji zahteva pažnju i pravilno lečenje. Javlja se kod velikog broja ljudi, tako da ako ste vi jedan od njih – znajte da niste sami.
Razumevanjem uzroka, simptoma i načina prevencije, možete preduzeti korake za očuvanje zdravlja vaših desni i zuba.
Ne zaboravite da redovno (svakih 6 meseci) posećujete svog stomatologa i održavate pravilnu i redovnu higijenu zuba kako biste izbegli povlačenje desni i druge probleme oralnog zdravlja.