Svi znamo šta su plombe.
Kada se leči karijes zuba, čisti se oboleli deo zuba, što rezultira šupljinom u zubu. Ta šupljina se nečim mora popuniti, što je u većini slučajeva plomba. Ali šta se radi kada je oštećenje zuba toliko veliko da obična plomba nije najbolje rešenje, na primer zbog mogućnosti ispadanja?
U tom slučaju, stomatolog vam može preporučiti keramički inlej ili onlej.
Šta su inlej i onlej i koja je razlika među njima?
Na slici su prikazani inlej, onlej i krunica radi poređenja.
Krenimo od inleja. Inlej (inlay) je vrsta zubne ispune koja se koristi za popravku zuba kada je oštećenje preveliko za običnu plombu. Inlej se, kako ime sugeriše, postavlja unutar šupljine zuba, tačno u područje koje je očišćeno od karijesa. Inlej se izrađuje od keramike, kompozita ili legura metala, ali keramički inleji su najpopularniji zbog svoje estetike i dugotrajnosti.
Onlej (onlay) je sličan inleju, ali pokriva veću površinu zuba, kao što možete videti na slici iznad.
Dok se inlej postavlja unutar šupljine zuba, onlej se proteže preko jedne ili više površina zuba – što je deo zuba koji se koristi za mlevenje hrane. Ova ispuna je idealna za popravku većih oštećenja od onih koje bi inlej mogao da pokrije, ali koja ne zahvataju stavljanje krunice na zub, za koju se mora brusiti ceo zub – uključujući i zdravi deo zuba. Takođe se izrađuje od keramike, kompozita ili legura metala.
Inleji i onleji se izrađuju indirektno, odnosno izvan usta pacijenta, obično u zubotehničkoj laboratoriji – više o tome u nastavku.
Proces izrade i stavljanja inleja i onleja
Ovako to izgleda u praksi.
Tokom prve posete stomatolog skida oštećeni deo zuba odnosno karijes a u nekim slučajevima i staru plombu, i oblikuje ležište za inlej ili onlej brušenjem zuba. Nakon toga se uzima digitalni otisak zuba i postavljaju privremeni ispuni. Digitalna tehnologija (CAD/CAM) omogućava veliku preciznost u izradi ovih ispuna, kako u obliku tako i u boji, pa se savršeno uklapaju sa prirodnim zubima.
U drugoj poseti, pripremljen inlej ili onlej se cementira na zub.
Inlej se postavlja unutar šupljine zuba, dok onlej pokriva jednu ili više površina zuba. Visokopolirane površine keramičkih inleja i onleja savršeno prijanjaju za zub, što sprečava zadržavanje bakterija. Zubi se u potpunosti ponašaju kao prirodni i normalno se peru a kvalitetno odrađen inlej ili onlej je gotovo neprimetan, pa čak i za druge stomatologe.
Koje su još prednosti i mane keramičkih inleja
Zašto ljudi traže ovaj tretman?
Keramički inleji i onleji su pre svega estetski privlačno rešenje zbog toga što se ovakav tip ispuna najbolje prilagođavaju boji prirodnih zuba. Pored toga, tehnologija koja se danas koristi omogućava izuzetnu preciznost pri izradi inleja i onleja, što rezultira idealnim prijanjanjem ovih ispuna na zub i smanjuje rizik od ponovnog karijesa. Za razliku od običnih plombi, keramički inlej zadržava svoj oblik i prijanja za zub tokom dužeg niza godina, što smanjuje rizik od novih oštećenja.
Međutim, keramički inlej je skuplji od obične plombe.
Postavljanje inleja ili onleja zahteva više vremena jer je potrebno uzeti otisak zuba, izraditi inlej u laboratoriji i postaviti ga u drugoj poseti. Pomenuli smo da je keramika vrlo otporna, ali nekad može biti krhka i podložna pucanju ako je reč o tankom delu keramike koji je izložen ekstremnim pritiscima pri žvakanju. Takođe, priprema zuba za keramički inlej često zahteva uklanjanje više zubnog tkiva nego kod običnog plombiranja.
Ukratko, keramički inlej je estetski privlačnije i dugotrajnije rešenje za popravku oštećenih zuba u poređenju sa tradicionalnim plombama, ali treba imati u vidu i potencijalne nedostatke koje smo pomenuli.
Naravno, zavisi i kod koga radite inleje, pošto je za najbolje rezultate potrebna adekvatna oprema i stručnost stomatologa.
Cena keramičkih inleja i onleja
Cena keramičkih inleja i onleja u Srbiji varira zavisno od stomatološke ordinacije, složenosti samog tretmana i korišćenih materijala za izradu ovih ispuna. U proseku, cena se kreće od 20-24 hiljade dinara što je nekih 170-200 evra po zubu.
Kompletan proces dobijanja inleja ili onleja zahteva dve posete stomatologu.
Zaključak
Keramički inleji i onleji su estetski privlačno i dugotrajno rešenje za zube zahvaćene karijesom.
Iako su skuplji u odnosu na plombe i zahtevaju više vremena za izradu, njihova izdržljivost i prirodan izgled ih čini popularnim izborom među pacijentima i stomatolozima. To ne znači da treba da zamene plombe već da imaju svoju specifičnu upotrebu koja daje bolje i lepše rezultate u odnosu na njih. Pre nego što se odlučite za ovu vrstu tretmana, posavetujte se sa svojim stomatologom kako biste utvrdili šta je najbolje rešenje za vaše zube.
Ako tražite rešenje koje neće izgledati očigledno kao plomba, već želite što prirodniji izgled zuba, možda su keramički inlej i keramički onlej baš to što tražite.