Sadržaj:

Aktivni ugalj je poslednjih godina postao prava senzacija na internetu, a posebno je popularan aktivni ugalj za izbeljivanje zuba. Promoviše se kao prirodan, efikasan i jednostavan način za postizanje lepšeg osmeha, a rezultati su vidljivi već nakon nekoliko korišćenja. 

Ali da li je aktivni ugalj dobar za izbeljivanje zuba, i da li bi smeo da se svakodnevno koristi?

Šta je aktivni ugalj i kako funkcioniše?

Aktivni ugalj je fini crni prah koji se dobija sagorevanjem prirodnih materijala bogatih ugljenikom, poput kokosovih ljuski, drveta ili treseta, na visokim temperaturama, nakon čega prolazi kroz dodatne procese kako bi se povećala njegova poroznost, odnosno sposobnost apsorbcije po kojoj je poznat.

Verovatno znate da se aktivni ugalj koristi u filterima za vodu, kozmetici (maske za lice, šamponi), a koristi se i u medicinske svrhe za detoksikaciju, posebno kod trovanja.

Što se higijene zuba tiče, sve više se reklamira i upotrebljava i aktivni ugalj za izbeljivanje zuba.

Sigurno ste bar jednom naišli na Shorts snimak na Youtube-u ili ostalim društvenim mrežama, gde ste mogli videti kako izgledaju zubi pre i nakon izbeljivanja sa aktivnim ugljem. I rezultati su u većini snimaka zaista primetni, i to je neosporno. Aktivni ugalj zaista može da ukloni mrlje sa zuba, baš kao i soda bikarbona, posebno one uzrokovane svakodnevnim unosom hrane, pića ili pušenjem.

Ali važno je napomenuti – aktivni ugalj deluje samo na površinske mrlje i ne menja prirodnu boju zuba.

Gde se prodaje aktivni ugalj za zube

Aktivni ugalj se može kupiti u apoteci, a najčešće se prodaje kao:

  • Pasta za zube koja u sebi sadrži aktivni ugalj.
  • Kapsule sa aktivnim ugljem
  • Aktivni ugalj u prahu (obično dolazi u maloj teglici)

Mogu se naći i četkice za zube sa vlaknima obogaćenim aktivnim ugljem.

Ali, da li aktivni ugalj zaista izbeljuje zube?

Ako ostavimo marketing po strani, i pogledamo objektivno, odgovor je da aktivni ugalj zaista može pomoći u uklanjanju blagih pigmentacija zuba. Ako pijete mnogo kafe, čaja ili ste pušač, primetićete razliku u izgledu zuba već nakon nekoliko pranja. 

Ali šta aktivni ugalj mora da uradi vašim zubima da bi vi primetili ove rezultate? 

Tu dolazimo do potencijalnog problema na koji nas upozoravaju stomatolozi, a to je abrazivnost. Kada perete zube sa aktivnim ugljem, on deluje tako što polira zube, nalik jako finoj šmirgli. I dok to zaista uklanja mrlje sa površine zuba, nije teško zamisliti da redovna upotreba može oštetiti zubnu gleđ, koja je zaštitni sloj zuba, a treba reći i da ove promene nisu reverzibilne. 

Kada se gleđ istanji, zubi postaju:

  • Osetljiviji na toplo i hladno.
  • Skloniji lomljenju i pucanju.
  • Manje sjajni, jer gleđ pomaže u reflektovanju svetlosti.

Samim tim, ne čudi što su iskustva sa korišćenjem aktivnog uglja podeljena.

Kako jednima pomaže da im zubi zablistaju, drugi prijavljuju da su im zubi vremenom postali žući nego što su bili ranije. Razlog tome, kako kažu stomatolozi, je taj što se usled istanjivanja gleđi providi unutrašnji deo zuba – dentin, koji je prirodno žute ili svetlo smeđe boje. 

Upravo u tome je prednost profesionalnog izbeljivanja zuba kod stomatologa, pre svega što se izbeljuje ceo zub, uključujući dentin, tako da su rezultati dugotrajniji i ne dolazi do oštećenja gleđi.

Da li aktivni ugalj može da izbeli plombe, krunice, fasete?

Ako imate protetske radove, poput plombi, krunica ili faseta, a već koristite ili nameravate da koristite aktivni ugalj za izbeljivanje zuba – razmislite o sledećem.

Aktivni ugalj neće izbeliti protetske radove jer oni nisu podložni hemijskim ili fizičkim promenama boje kao vaši prirodni zubi. Recimo, ako vam je na trojci postavljena krunica u boji vaših prirodnih zuba, a vi te prirodne zube naknadno izbelite aktivnim ugljem, šta se dešava?

Logično, kako krunica ne menja boju, dolazi do odstupanja i estetski neujednačenog osmeha, pa treba biti oprezan koliko i da li uopšte izbeljivati zube u nekim slučajevima.

Kako aktivni ugalj utiče na desni?

Osim što može istanjiti gleđ, aktivni ugalj može izazvati iritaciju desni kod nekih ljudi. Ako je previše abrazivan, a uz to se koristi tvrda četkica i agresivno četka, može:

  • Izazvati crvenilo i iritaciju, zbog koje može izgledati da su zubi belji nego pre korišćenja.
  • Pospešiti povlačenje desni, što može dovesti do izloženosti korena zuba i povećanog rizika od karijesa na tom delu.
  • Napraviti mikro-povrede koje mogu biti ulaz za bakterije.

Povlačenje desni nije samo estetski problem, već može izazvati ozbiljne probleme sa zdravljem zuba i dugoročno otežati održavanje oralne higijene.

Da li je svakodnevna upotreba aktivnog uglja bezbedna?

Dugoročna istraživanja na temu aktivnog uglja i njegovog uticaja na zdravlje zuba i desni još uvek ne postoje. Američko stomatološko udruženje (ADA) ističe da osim što abrazivna priroda aktivnog uglja može oštetiti zubnu gleđ, nedostatak fluora u ovim proizvodima dodatno povećava rizik od karijesa

Ako koristite aktivni ugalj, razmotrite upotrebu jednom nedeljno ili čak ređe. I svakako, koristite meku četkicu za zube i blag pritisak prilikom četkanja kako biste minimizirali rizik od abrazije.

Postoje li bolje opcije za izbeljivanje zuba od aktivnog uglja?

Ako želite izbeliti zube, postoje alternative koje su bezbednije i efikasnije. Na primer:

  • Profesionalno izbeljivanje kod stomatologa – proveren hemijski proces koji ne oštećuje gleđ. Umesto toga, aktivni sastojci, poput vodonik-peroksida, prodiru kroz gleđ i izbeljuju dentin, što osigurava celovit i zdraviji proces izbeljivanja.
  • Blage paste za izbeljivanje – napravljene su tako da minimiziraju abrazivnost.
  • Trake ili gelovi za izbeljivanje – formulacije sa peroksidom mogu pružiti dugotrajnije rezultate bez fizičkog oštećenja zuba.

Da li treba koristiti aktivni ugalj za izbeljivanje zuba ili ne?

Aktivni ugalj može biti zanimljiv dodatak vašoj rutini oralne higijene, ali ga ipak treba koristiti sa oprezom. 

Povremenom upotrebom možete ukloniti mrlje od kafe, vina i duvana, ali svakodnevna upotreba može uzrokovati više štete nego koristi vašim zubima. Posebno se ne savetuje osobama sa već istanjenom gleđi, jer je rizik od osetljivosti zuba još veći. 

Ako razmišljate o izbeljivanju zuba, konsultujte stomatologa pre nego što isprobate nove proizvode. Oni će vam pomoći da postignete željeni rezultat na siguran način. 

Zapamtite – zdravi zubi su osnova svakog lepog osmeha!

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!