Sadržaj:

Ukoliko vam je stomatolog predložio apikotomiju, verovatno se pitate šta to tačno znači, kako se izvodi i zašto je to nekad poslednja opcija da se sačuva zub.

Šta je apikotomija zuba?

Apikotomija zuba ili “resekcija vrha korena zuba” je hirurški postupak koji uključuje odstranjivanje inficiranog dela vrha korena zuba. Kada bakterije prodru u zub preko oštećenja kao što su duboki karijes ili pokvareni zubi ili čak povlačenje desni, one postepeno prodiru sve do korena zuba, izazivajući infekcije. 

Apikotomija zuba postaje neophodna kada se na vrhu korena zuba formira ozbiljna infekcija koja ne reaguje na uobičajene tretmane poput vađenja živca i čišćenja kanala. Takve infekcije najčešće dovode do formiranja periapikalnog apscesa ili ciste, koje ugrožavaju zub i okolnu kost. 

Apikotomijom se čuva originalna struktura zuba, a ujedno uklanja izvor infekcije što omogućava zaceljenje okolnog tkiva. Apikotomijom se samim tim izbegava vađenje zuba

Koliko košta apikotomija zuba i ko je izvodi?

Cena resekcije vrha korena zuba se kreće od oko 100 do 200 evra po zubu ili 12-24 hiljade dinara. Zahvat apikotomije obavljaju stomatolozi – specijalisti za oralnu hirurgiju ili endodonciju.

Priprema za apikotomiju

Pre zahvata apikotomije, stomatolog će obavezno proveriti sa vama koje lekove trenutno uzimate. Možda će biti potrebno da privremeno prekinete uzimanje nekih lekova, kao što su antikoagulansi (npr. Heparin, Varfarin) ili antiagregaciona terapija (npr. Plavix, Zilt, Aspirin). 

Dakle posebno su bitni lekovi koji sprečavaju zgrušavanje krvi, kako ne bi došlo do preteranog krvarenja tokom zahvata. 

Takođe, potrebno je na dan operacije ne jesti ništa teško i izbegavati pušenje i alkohol. Najbolje je temeljno oprati zube i isprati usta antibakterijskom tečnošću pre operacije.

Opis procedure apikotomije

Prvo pitanje koje svaki pacijent postavlja je:“Da li boli apikotomija?”. 

Odgovor je ne, ali neki vid nelagodnosti se može osetiti! Apikotomija se izvodi pod lokalnom anestezijom. Cela procedura traje od 30 do 90 minuta.

A evo i kako obično teče sama operacija:

  1. Davanje anestezije: Stomatolog daje anestetik kako bi se osiguralo da je područje oko zuba koje se tretira potpuno bezbolno za vreme zahvata.
  2. Pravljenje reza: Tek onda kada anestezija krene da deluje, stomatolog pravi mali rez na desnima iznad zuba koji se leči. Ovaj rez omogućava pristup vrhu korena zuba i inficiranom području koje treba da se tretira.
  3. Uklanjanje inficiranog tkiva: Za pažljivo uklanjanje vrha korijena i svog oboljelog tkiva se koriste specijalni hirurški alati. Uklanjanje obuhvata sve što bi moglo biti izvor infekcije, uključujući apscese ili ciste.
  4. Čišćenje i dezinfekcija korena: Nakon što je inficirani deo korena uklonjen, sledi temeljno čišćenje i dezinfekcija otvorenog prostora unutar korena. U nekim slučajevima se koriste lokalni lekovi kako bi se smanjila mogućnost povratka infekcije.
  5. Punjenje korena: Prostor odakle je uklonjen vrh korena se puni biokompatibilnim materijalima. Ovi materijali pomažu u zaceljenju i sprečavaju ponovnu pojavu infekcije.
  6. Šivenje reza: Kada su prethodni koraci obavljeni uspešno, rez koji je napravljen na desni se vraća na svoje mesto i pažljivo se ušiva. Šavovi omogućavaju pravilno zaceljenje desni.
  7. Kraj operacije: Posle šivenja, operativno područje se čisti, a pacijent dobija uputstva za postoperativnu negu.

Oporavak posle apikotomije

Nakon što se izvede apikotomija, pacijentima se daju jasne upute kako da se brinu o sebi kako bi oporavak bio što brži i efikasniji. Ovo su generalne smernice koje se daju nakon operacije:

  1. Uzimanje lekova: Pacijenti obično počinju sa uzimanjem antibiotika dan ili dva pre same operacije da bi se sprečile moguće infekcije. Posle operacije, važno je nastaviti sa uzimanjem antibiotika prema uputstvu lekara. Takođe, analgetici su tu da pomognu sa bolom koji se javlja kada prestane dejstvo anestezije. Ako je otok jako izražen, lekar može preporučiti i kratkotrajnu upotrebu kortikosteroida.
  2. Hladne obloge: Da bi se smanjio otok, korisno je stavljati hladne obloge na obraz kod mesta operacije. To treba raditi 5-10 minuta sa pauzama od oko 20 do 30 minuta. Otok je obično najveći drugi i treći dan nakon operacije.
  3. Pranje zuba: Prvog dana nakon operacije treba izbegavati pranje zuba kako ne bi došlo do krvarenja. Već drugi dan, možete pažljivo prati zube, ali pazite da ne prelazite četkicom preko šavova.
  4. Ishrana: Prvih nekoliko dana posle operacije, trebalo bi jesti mekanu hranu koja se lako žvaće. Izaberite kašaste obroke poput supe ili pirea i pazite da hrana nije previše vruća.

Kada treba izbegavati apikotomiju?

  • Ako ste generalno u lošem zdravstvenom stanju ili imate neka ozbiljna oboljenja poput dijabetesa ili reumatizma, operacija može biti previše rizična.
  • Ako su zubi veoma pokretljivi ili ako je kost oko zuba već jako oštećena, apikotomija možda neće biti moguća.
  • Takođe, ako je proces infekcije blizu sinusa ili velikih nerava, operacija može biti komplikovanija.

Potencijalne komplikacije

Kao i kod svake hirurške procedure, apikotomija nosi rizik od komplikacija, iako su one retke. To uključuje mogućnost infekcije, oštećenja susednih zuba ili sinusa, i retko, oštećenje živaca. Važno je pratiti sve simptome i redovno se javljati na kontrolne preglede kako bi se osiguralo pravilno zaceljenje.

Zaključak

Apikotomija može biti vaša najbolja opcija da sačuvate zub koji bi možda morao biti izvađen. Nadamo se da nakon ovog teksta znate šta je apikotomija zuba, kako se pripremiti za nju, kako teče operacija, i kako se brzo oporaviti nakon iste. 

Ako imate dodatnih pitanja ili nedoumica, razgovarajte sa svojim stomatologom koji će vam pomoći da donesete najbolju odluku za vaše oralno zdravlje.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!