Sadržaj:

Ugradnja zubnog implanta ima izuzetno visok procenat uspešnosti, koji se kreće između 90% i 95%. 

Iako su ove brojke ohrabrujuće, naročito uzimajući u obzir značaj i cenu ove procedure, odbacivanje implanta se ipak može dogoditi kod onih 5% slučajeva. Na uspešnost procedure utiču brojni faktori – od stručnosti stomatologa, do reakcije organizma na tretman. 

U ovom tekstu ćemo objasniti glavne uzroke gubitka implanta, simptome koji ukazuju na odbacivanje implanta i šta raditi ako se to desi.

Zašto dolazi do gubitka implanta?

Zubni implanti su postali zlatni standard u nadoknadi izgubljenih zuba zbog svoje trajnosti i sposobnosti da imitiraju prirodne zube, ali do gubitka implanta može doći iz više razloga:

  • Neuspešna osteointegracija
  • Infekcije i periimplantitis
  • Preopterećenje implanta
  • Starost pacijenta
  • Alergijska reakcija

Neuspešna osteointegracija

Osteointegracija je proces u kojem implant srasta s viličnom kosti nakon ugradnje. Ako nema dovoljno kosti, ili je ona lošeg kvaliteta i gustine, implant ne može da se stabilizuje i pravilno integriše, što znači da je osteointegracija neuspešna. Kako ne bi došlo do ovakih situacija, stomatolog može pre ugradnje implanta da preporuči nadogradnju vilične kosti kako bi se olakšao proces osteointegracije. 

Još jedan od uzroka neuspešne osteointegracije je neodrađen sinus lift pre ugradnje implanta. Sinus lift je procedura koja se izvodi kada nema dovoljno kosti u gornjoj vilici za postavljanje implanta. Podizanjem dna sinusa i dodavanjem koštanog materijala stvara se dovoljno prostora za stabilnu implantaciju, a samim tim i uspešno srastanje implanta i kosti.

Infekcije i periimplantitis

Infekcije su ozbiljan rizik nakon svake hirurške intervencije, a kod ugradnje implanata se izdvaja periimplantitis. Periimplantitis je upala tkiva oko implanta koja može izazvati gubitak kosti i destabilizaciju implanta a na kraju dovesti do gubitka implanta. Loša oralna higijena, pušenje i neka zdravstvena stanja, kao što su dijabetes i osteoporoza, povećavaju rizik od ovih infekcija.

Preopterećenje implanta

Do preopterećenja implanta najčešće dolazi ako je implant izložen velikom pritisku pre nego što se u potpunosti integrisao sa kosti. To često biva posledica loše usklađenog zagrižaja, bruksizma (škrgutanja zubima) ili nepoštovanja uputstava stomatologa posle zahvata.

Starosna dob

Starosna dob i opšte zdravstveno stanje pacijenta takođe igraju značajnu ulogu u uspešnosti procedure. Stariji pacijenti mogu imati smanjen kvalitet kosti i kost sporije zarasta.

Alergijska reakcija

Alergija na titanijum, iako retka, može izazvati odbacivanje implanta. Ako pacijent ima alergiju na titanijum, stomatolog može preporučiti alternative, kao što su implanti od biokompatibilnih materijala, poput keramike-porcelana.

Simptomi odbacivanja implantata

Evo simptoma na koje treba obratiti pažnju nakon ugradnje implanata:

  • Bol koja ne prolazi: Blaga nelagodnost je normalna nakon ugradnje implanta, ali ako bol postane intenzivna ili traje duže od očekivanog, to može biti znak infekcije ili neuspeha osteointegracije.
  • Pokretljivost implanta: Implant mora biti čvrsto vezan za kost. Ako primetite da se implant pomera, odmah se javite stomatologu.
  • Otok i crvenilo: Upala oko mesta implantacije (crvenilo desni) može ukazivati na periimplantitis.
  • Krvarenje: Neobično ili produženo krvarenje može biti ozbiljan simptom koji zahteva hitnu intervenciju.
  • Neprijatan ukus ili miris iz usta: Ovo može ukazivati na infekciju u zoni implantacije.

Ovi simptomi odbacivanja implantata zahtevaju brzu reakciju i odlazak kod stomatologa kako bi se sprečile dalje komplikacije i omogućilo uspešno lečenje.

Šta učiniti ako dođe do gubitka implanta?

Ako primetite bilo koji od gore navedenih simptoma, obavezno se obratite svom stomatologu.

Stomatolog će obaviti detaljan pregled, a potrebno je uraditi i novi rendgenski snimak na kojem će se jasno videti trenutno stanje stvari. Ako je problem u infekciji, biće prepisana odgovarajuća terapija antibioticima. U nekim slučajevima može biti potrebno profesionalno čišćenje ili čak hirurška intervencija. 

U slučaju da implant ne može biti spašen, stomatolog će ga ukloniti. 

Proces uklanjanja implanta je sličan vađenju zuba, pa se nakon perioda zarastanja rane, može razmotriti postavljanje novog implanta. U nekim slučajevima, mogu biti potrebne i dodatne procedure kao što su presađivanje kosti ili sinus lift koje smo ranije pominjali, kako bi se obezbedila stabilnija osnova za novi implant. Pacijentima se preporučuje strogo vođenje oralne higijene, redovno pranje zuba i izbegavanje pušenja kako bi se rizici od ponovnog gubitka implanta smanjili na minimum.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!