Hiperplazija gingive je stanje u kojem desni prekomerno rastu i mogu izazvati niz problema u ustima, od otežane oralne higijene do estetskih i funkcionalnih poteškoća.
Uvećanje desni može nastati iz različitih razloga.
Jedan od glavnih uzroka su određeni lekovi, kao što su lekovi za krvni pritisak, antiepileptici i imunosupresivi, koji mogu izazvati povećanje desni kao nuspojavu. Pored toga, hormonske promene tokom trudnoće ili puberteta mogu učiniti desni osetljivijim i podložnijim rastu. Genetika takođe može igrati važnu ulogu, jer osobe koje imaju članove porodice sa sličnim problemima češće razvijaju hiperplaziju gingive.
Pored ovih uzroka, sistemske bolesti poput leukemije, anemije ili dijabetesa mogu doprineti razvoju hiperplazije desni.
Hiperplazija gingive – koji su simptomi?
Simptomi hiperplazije desni su prilično očigledni i pa ih je lako prepoznati.
Prvo što pacijenti primete jeste da su im desni otečene i uvećane. Ovo uvećanje može zahvatiti jedan zub, grupu zuba ili čak celu vilicu. Na početku su desni obično mekane i crvene, a može biti prisutno i krvarenje prilikom pranja zuba. Ako su desni upaljene, primetićete i neprijatan zadah, što je posledica povećanog broja bakterija u ustima.
Kako hiperplazija napreduje, desni mogu prekriti veći deo zuba.
U tom slučaju pranje zuba je otežano i zahteva više vremena, jer bakterije i plak imaju još više prostora za nakupljanje u prostoru koji se stvara između zuba i desni. Ako se hiperplazija gingive ne kontroliše, može lako preći u ozbiljnije stanje poput parodontopatije, što može dovesti do propadanja i gubitka zuba.
Kod nezapaljenskog oblika hiperplazije, desni su i dalje uvećane, ali nisu crvene ili bolne. Međutim, i ovde se oseća nelagodnost – desni su čvrste, otežavaju žvakanje i mogu uticati na govor.
Kako se leči hiperplazija gingive?
Lečenje hiperplazije zavisi od uzroka i težine problema.
Prvi korak je da se postigne dobra oralna higijena. To znači da treba temeljno prati zube najmanje dva puta dnevno, koristiti zubni konac i antiseptičke vodice za ispiranje usta. Ali sama higijena kod kuće nekad ne bude dovoljna da se desni vrate u normalu, posebno ako se formirao plak i kamenac koji dodatno iritira desni i koji može ukloniti samo stomatolog.
Zato je često potrebno se uradi skidanje kamenca kako bi se uklonile sve štetne naslage sa zuba.
Ako je hiperplazija izazvana lekovima, stomatolog se može konsultovati sa lekarom kako bi se razmotrila promena terapije. Međutim, u mnogim slučajevima, promena leka nije moguća, pa se u takvim situacijama stomatolozi fokusiraju na održavanje desni zdravim kroz redovno uklanjanje naslaga i primenu antiseptičkih rastvora sa hlorheksidinom.
Ako desni previše rastu i ne reaguju na standardne metode lečenja, može biti neophodna operacija, poput gingivektomije ili režanj operacije. Desni se nakon operacije vraćaju u normalu, a danas kada su na raspolaganju i laserske operacije, kompletan proces je manje invazivan i pacijent se brže oporavlja
Zaključak
Hiperplazija gingive deluje kao ozbiljan problem, i to zaista može postati ako se ne leči na vreme.
Higijena zuba, odnosno redovno pranje dva puta dnevno, je prvi korak ka sprečavanju daljih komplikacija, a redovne posete stomatologu su najbolji način da proverite zdravlje vaših zuba i desni. Ako primetite da su vam desni otečene, crvene ili da prekrivaju veći deo zuba, obratite se stomatologu što pre.
Rano lečenje ne samo da će vam olakšati svakodnevne aktivnosti poput žvakanja i govora, već će sprečiti i ozbiljnije posledice po zdravlje vaših zuba i desni.