Znate onaj osećaj kad stomatolog radi na vašem zubu a vi ne znate gde ćete sa svojim jezikom?
Pokušavate da ga zadržite u jednom mestu ali postaje neizdržljivo. Pljuvačka se skupila, imate osećaj da gušite. Izustili bi nešto stomatologu, ali se ne usuđujete da napravite nagli pokret ili da zatvorite usta dok stomatolog uvek radi.
Joj, muke!
Ovakve misli nisu retka pojava kad se sedne u zubarsku stolicu, posebno kod dece. Ali ovo je samo jedna strana priče. Stomatolozima je jednako bitno da sarađujete kako bi rešili problem zbog kojeg ste došli kod njih. Zbog toga su smišljena različita pomagala kojima se mesto zahvata održava suvim i čistim, a ceo proces je takođe udobniji za samog pacijenta.
Jedno od tih pomagala je i koferdam.
Šta je koferdam u stomatologiji?
Koferdam je prvi put uveden u stomatološku praksu 1864. godine.
Izumiteljem se smatra američki stomatolog Senford Kristi Barnum a drugi naziv za koferdam je i rubber dam, što znači gumena brana. Bukvalno to i predstavlja. Gumena ili lateks barijera kojom se izoluje jedan ili više zuba u toku neke stomatološke procedure.
Kako to radi u praksi?
Koferdam se sastoji od parčeta rastegljive gume koja se postavlja preko zuba i tu drže uz pomoć specijalnih kopči. Možda ovo zvuči komplikovano ali za postavljanje koferdama je potrebno svega 2-3 minuta. Ukoliko se daje anestezija pre tretmana, koferdam se može postaviti dok se čeka da anestezija krene da deluje, tako da nema gubljenja vremena.
Postavljanje koferdama zahteva nekoliko koraka:
- Bira se odgovarajuća veličina gume i okvir na koji se rasteže guma.
- Na gumi se buši rupica (posebnim kleštima) tako da se može navući na zub koji se tretira.
- Koferdam se postavlja preko zuba i učvršćuje specijalnim kopčama kako ne bi slučajno ispao.
- Guma se prilagođava tako da obezbedi maksimalnu izolaciju, može se koristiti i dentalni konac za nameštanje gume između zuba.
Zašto je važno korišćenje koferdama?
Koferdam je neophodan u stomatologiji iz nekoliko razloga.
Pre svega, smanjuje rizik od kontaminacije tretiranog područja pljuvačkom, krvlju i bakterijama, što je najbitnije da bi se sprečila infekcija. Suvo područje za rad omogućava stomatologu da preciznije i brže obavi posao. Bez prisustva pljuvačke materijali kao što su kompozitne smole, koje se koriste u plombiranju, bolje prijanjaju za zub i daju najbolje rezultate.
Takođe, koferdam sprečava da pacijent slučajno proguta ili udahne sitne delove materijala ili instrumente tokom procedure.
Koferdam u stomatologiji – najčešća primena u praksi
Koferdam se koristi u različitim stomatološkim tretmanima, uključujući:
- Endodonciju: Tokom lečenja kanala korena zuba, koferdam se koristi kako bi se sprečilo da pljuvačka ili bakterije uđu u zub.
- Restorativnu stomatologiju: Kod postavljanja plombi ili krunica, koferdam omogućava suvo polje rada, čime se olakšava vezivanje materijala.
- Beljenje zuba: Koferdam štiti desni i okolna tkiva od hemijskih agenasa i gelova koji se koriste tokom procesa beljenja.
- Parodontološke procedure: U postupcima čišćenja i lečenja parodontopatije, koferdam pomaže u održavanju suvoće, jer se preko pljuvačke može reinficirati već tretirani deo.
Možda se pitate da li koferdam koriste i stomatolozi u Srbiji i na Balkanu?
Dobro pitanje. Nažalost, nije dostupan u svakoj ordinaciji na zahtev pacijenta. Iako postoji već 160 godina, kod nas ga uglavnom koriste bolje opremljene ordinacije i specijalisti za različite grane stomatologije, kao što su endodoncija, protetika…
Završna reč
Na kraju, treba reći da je koferdam nešto što ”olakšava život” i pacijenta i stomatologa.
Može da se koristi za većinu stomatoloških tretmana, a od posebnog je značaja za pacijente koji se plaše da sednu u zubarsku stolicu ili traže dodatni vid zaštite koji bi im pomogao da se opuste. Treba napomenuti i to da ne postoje negativne posledice po pacijenta nakon skidanja koferdama. Guma koja se koristi je za jednokratnu upotrebu a kopče kojima se učvršćuje neće oštetiti zdrave zube na koje se pričvršćuju.
Što se cene koferdama tiče, već je uračunata u cenu tretmana.