Sadržaj:

Ako ste čuli za cirkonijum krunice od svog stomatologa, verovatno vas interesuje po čemu se one razlikuju od metalokeramičkih krunica i da li te razlike zaista opravdavaju njihovu veću cenu.

Cirkonijum je kao materijal veoma čvrst, dugo traje i najvažnije od svega biokompatibilan. To znači da ga ljudski organizam ne odbacuje, pa ne treba da čudi što je našao svoju upotrebu u stomatologiji, pre svega za izradu krunica. S obzirom na nešto veću cenu u odnosu na metalokeramičke krunice, cirkonijum krunice nisu uvek prvi izbor kod većine pacijenata. Ali, za one koji su spremni da plate cenu kako bi postigli estetski lep osmeh, cirkonijumski zubi mogu biti prava opcija.

U nastavku teksta pričamo o cirkonijum krunicama i prednostima koje pružaju u odnosu na druge tipove zubnih krunica, a saznaćete i koliko koštaju cirkonijum krunice u Srbiji.

Šta su cirkonijum krunice?

Kada smo pisali o zubnim krunicama, naveli smo da su cirkonijum krunice tip bezmetalnih krunica. 

Bezmetalne krunice nemaju metalnu osnovu na koju se dodaje keramika, već se u celosti izrađuju od cirkonijuma. To znači da se cirkonijum pokazao kao dovoljno čvrst i sposoban da izdrži pritisak kojem podležu kako prednji tako i zadnji zubi. Što znači da cirkonijum krunice nisu samo za prednje zube, već se mogu postaviti i na zadnje zube, ukoliko to pacijent traži. 

Međutim, svaki tip krunice ima svoje prednosti i mane, pa samim tim i preporučenu primenu oko čega treba uvažiti preporuke stomatologa, a ne gledati samo koja je opcija jeftinija.

Kada se koriste cirkonijumske krunice i koje su njihove prednosti?

Cirkonijum krunice služe istu svrhu kao i ostali tipovi krunica. Najčešći slučajevi su:

1. Obnova oštećenih zuba

Cirkonijum krunice se koriste za transformaciju zuba koji su oštećeni usled karijesa, trauma ili preloma. Iako je manje kvarove moguće sanirati plombiranjem zuba, kod većih kvarova se preporučuje postavljanje zubne krunice, koja će pružiti zaštitu i stabilnost oštećenim zubima ali i obnoviti prethodno izgubljenu estetiku.

2. Zaštita zuba nakon lečenja kanala korena (vađenja živca)

Nakon vađenja živca iz zuba, zub vremenom postaje krhkiji kako gubi svoju vitalnost. Cirkonijumske krunice se koriste da zaštite takav zub od lomljenja, pružajući mu dodatnu snagu i dugotrajnost.

3. Nadoknada zuba u kombinaciji s implantima

Nakon vađenja zuba ili u slučaju bezubosti, obično se radi ugradnja implanta na koji se postavlja neko od odgovarajućih rešenja. To može biti most, proteza ili u ovom slučaju cirkonijum krunica.

Koliko traju bezmetalne krunice (cirkonijum krunice)?

Prednosti cirkonijumskih krunica u odnosu na metalokeramičke krunice su:

1. Izuzetna čvrstoća

Cirkonijum je jedan od najtvrđih materijala koji se koristi u modernoj stomatologiji, što ga čini veoma pogodnim za zube koji su pod visokim žvakaćim pritiskom, odnosno za zadnje zube.

2. Otpornost na habanje i mrlje

Cirkonijumske krunice zadržavaju svoj oblik i boju tokom godina, pa ako se pitate koliko traju bezmetalne krunice napravljenje od cirkonijuma, odgovor je 10-15 godina a i mnogo duže ako se pravilno održavaju. Poređenja radi, za metalokeramičke krunice se obično kaže da je njihov vek trajanja 7-10 godina, mada i one mogu potrajati dosta duže ako se čuvaju i pravilno održavaju. 

Pravilno održavanje podrazumeva svakodnevno pranje zuba, redovne kontrole kod zubara na svakih šest meseci a po potrebi i skidanje kamenca.

3. Estetika

Zbog svoje prozirnosti i prirodne boje, cirkonijum se koristi za postizanje estetski vrlo sličnog izgleda prirodnim zubima. 

Poređenja radi, metalokeramičke krunice nisu prozirne (jer ispod keramike imaju metalnu osnovu) pa novi zubi imaju prepoznatljivu mat nijansu. Iako ove vizuelne razlike nisu toliko drastične, sasvim je fer reći da je mnogo lakše prepoznati veštačke zube koji su izrađeni od metalokeramike u odnosu na bezmetalne krunice. 

Još jedna prednost je što kod cirkonijum krunica ne postoji mogućnosti otkrivanja sive ili tamne ivice koja se može desiti kod osoba sa metalokeramičkim krunicama, posebno ako vremenom dođe do povlačenja desni pa ove ivice postanu vidljive.

Ako tražite što prirodniji izgled novih zuba, cirkonijum krunice su opcija koju treba razmotriti.

4. Biokompatibilnost

Cirkonijum je materijal koji je biokompatibilan i inertan, što znači da ne izaziva alergijske reakcije i ne iritira okolna tkiva. Zbog toga su cirkonijumske krunice idealno rešenje za pacijente koji su osetljivi na metale ili imaju sklonost ka alergijskim reakcijama.

Koliko koštaju cirkonijum krunice

Cena bezmetalnih krunica zavisi od ordinacije ali se u proseku kreće od 200-400 evra  po krunici. 

Kada se ne preporučuju cirkonijum krunice?

Iako su cirkonijumske krunice idealne za većinu slučajeva, ima slučajeva kada one nisu najbolji izbor. 

Na primer kod bruksista, metalokeramičke krunice imaju prednost jer se prilikom oštećenja keramički deo može krniti, što znači da iako bi se desila oštećenja, bila bi dosta manja i površinska, pa ih je lakše sanirati. S druge strane, kod cirkonijum krunica može doći do pucanja cele krunice usled jake sile, što može izazvati veće štete i zahtevati kompletnu zamenu krunice.

Iz tog razloga se preporučuje nošenje posebnih folija za zube koje su namenjene bruksistima.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!