Sadržaj:

Krivi zubi su veoma uobičajena pojava. Retki su ljudi koji imaju prirodno prave zube koji se savršeno preklapaju – većina ima neki vid nepravilnosti.

Svakako kada se pomenu krivi zubi, mnogi prvo pomisle na estetiku osmeha kod osobe. Ali, problemi koje uzrokuju krivi zubi mogu biti mnogo više od vizuelnog nedostatka. Oni mogu otežati žvakanje, izazvati probleme sa govorom i otežati održavanje higijene.

U ovom članku objašnjavamo šta izaziva nepravilnosti zuba odnosno krive zube, kako se ovi problemi razlikuju kod dece i odraslih, i koje su opcije za njihovo ispravljanje. Ako imate člana porodice koji ima problem sa krivim zubima, podelite sa njima ovaj tekst kako bi se informisali o rešenjima koja su dostupna.

Zašto dolazi do krivljenja zuba?

Postoji više razloga zbog kojih neko ima krive zube. 

Genetski faktori

Genetika utiče na razvoj vilice i zuba i posledice postaju očigledne već u detinjstvu. Jedan od slučajeva koji nije tako redak u praksi su deca koja su nasledila malu vilicu od jednog roditelja, a velike zube od drugog, što najčešće vodi do prenatrpanosti zuba u vilici kada krenu da rastu stalni zubi. 

Upravo ovaj prelazni period kada se smenjuju mlečni sa stalnim zubima je vreme kada roditelji treba da obrate pažnju na to da li zubi njihovog deteta rastu neometano i da li se pravilno raspoređuju u vilici, ili su prisutne neke nepravilnosti. Naš savet je da se dete povede bar jednom u detinjstvu kod ortodonta kako bi se dobila procena stručnjaka, i utvrdilo da li postoje neke nepravilnosti, koje se tada mogu lakše korigovati, kako ne bi došlo do komplikacija kasnije u odraslom dobu.

Spoljašnji faktori krivih zuba kod dece i odraslih

S druge strane, osim genetike postoje i spoljašnji faktori krivljenja zuba ili nepravilnosti.

  • Dugotrajno sisanje palca ili cucle može izazvati pomeranje zuba i deformitet vilice ako se dete ne može odvići od ovih navika.
  • Prevremeno vađenje mlečnih zuba može dovesti do toga da stalni zubi zauzmu pogrešan položaj prilikom rasta, pa je savet roditeljima da mlečne zube svog deteta ne zanemaruju kao nešto što će svakako ispasti, već da dete vode kod stomatologa kada se pojave i najmanji kvar zuba.
  • Povrede vilice ili zuba mogu izazvati pomeranje zuba iz njihovog prirodnog položaja.
  • Problemi sa disanjem na usta tokom spavanja može uticati na oblik vilice i raspored zuba.

Kod odraslih, glavni uzroci krivljenja zuba su i:

  • Gubitak zuba – Kada nedostaje zub, okolni zubi počinju da se pomeraju kako bi popunili prostor.
  • Parodontopatija – Bolesti desni mogu oslabiti podršku zubima, što vodi njihovom pomeranju.
  • Prirodno pomeranje zuba tokom starenja – Sa godinama, zubi se prirodno pomeraju, što može dovesti do nepravilnog rasporeda.

Krivi zubi kod odraslih – izazovi i rešenja

Kako smo naveli u uvodu, krivi zubi mogu biti više od estetskog problema.

Nepravilno postavljeni zubi otežavaju pravilno pranje zuba, što povećava rizik od karijesa i bolesti desni. Pored toga, mogu izazvati bolove u vilici, pa čak i glavobolje. Takođe, kod odraslih se često javlja problem nesrazmernog trošenja zuba zbog nepravilnog zagrižaja. Ovo može izazvati dodatne komplikacije poput oslabljene zubne strukture ili problema sa temporomandibularnim zglobom (TMZ).

Danas, zahvaljujući napretku stomatologije, odrasli imaju širok spektar opcija za korekciju zuba.

Kako se ispravljaju krivi zubi?

Ispravljanje zuba je proces koji se prilagođava svakom pacijentu, pa je naš savet da se oko svega konsultujete sa iskusnim stomatologom. Iako verujemo da će vas o tome obavestiti vaš stomatolog, ne zaboravite da nakon ispravljanja redovno nosite retainer za zube kako bi sačuvali postignute rezultate.

Inače evo najčešćih metoda koje stomatolozi preporučuju za ispravljanje krivih zuba.

1. Fiksne proteze

Fiksne proteze su i dalje najefikasnije rešenje za veće nepravilnosti zuba.

Sastoje se od bravica i žica koje postepeno pomeraju zube u pravilan položaj. Danas su dostupne i estetske verzije sa keramičkim bravicama koje su manje upadljive. Ovaj tretman zahteva redovne kontrole kod stomatologa kako bi se postigao optimalan rezultat.

2. Folije za zube (providne proteze)

Folije za zube ili alajneri (aligneri) su popularne među odraslima jer su skoro nevidljive i mogu se skidati tokom jela i pranja zuba. Ipak, folije nisu pogodne za sve vrste nepravilnosti, pa je potrebna konsultacija sa stomatologom. 

Najveća prednost alajnera je ta što omogućavaju pacijentima veću fleksibilnost i udobnost tokom trajanja tretmana. Za optimalne rezultate je neophodno redovno nošenje i disciplina.

3. Fasete

Iako se fasetama ne ispravljaju zubi, moramo ih navesti kao opciju za razmatranje kada osoba ima manje nepravilnosti koji nisu funkcionalna smetnja, već kada treba da se koriguje estetika. To su tanke ljuspice koje se lepe na prednju površinu zuba, kako bi se postigao pravilan i estetski izgled.

Fasete za zube su čest izbor pacijenata koji žele brze rezultate i koji ne žele da nose proteze.

4. Hirurški zahvati

Ako su krivi zubi nešto što je posledica povrede ili ozbiljnih nepravilnosti vilice, maksilofacijalna hirurgija može biti neophodna. Ova intervencija se primenjuje u slučajevima kada nepravilnosti u položaju zuba nastaju usled preloma, povreda vilice ili urođenih deformiteta. Maksilofacijalna hirurgija ne samo da koriguje funkcionalne aspekte vilice i zuba, već pomaže i u vraćanju simetrije lica. 

Iako je zahvat invazivniji, rezultati su dugoročni, značajno poboljšavaju funkcionalnost i estetski izgled, a često i kvalitet života samog pacijenta.

5. Mobilni aparati za decu

Mobilni aparati, poput Myobrace sistema, dizajnirani su posebno za decu i mlade kako bi se nepravilnosti ispravile u ranijem uzrastu. Ovi aparati ne samo da koriguju položaj zuba, već se fokusiraju na rešavanje uzroka problema, poput nepravilnih oralnih navika. 

Myobrace aparati su udobni za nošenje, neinvazivni i često se koriste kao preventiva pre nego što zubi potpuno izrastu. Njihova glavna prednost je što mogu usmeriti razvoj vilice i zuba kod dece, smanjujući potrebu za složenijim tretmanima kasnije u životu.

Da li je uvek potrebno ispravljati krive zube?

Nisu svi krivi zubi problematični. Male nepravilnosti ne moraju da utiču na zdravlje ili funkcionalnost zuba. Međutim, ako nepravilnosti izazivaju bol, otežavaju higijenu ili utiču na samopouzdanje, preporučljivo je razmotriti opcije za ispravljanje. 

Takođe, važno je napomenuti da krivi zubi mogu biti uzrok kompleksnijih problema u budućnosti. Zato je konsultacija sa stomatologom ili ortodontom uvek dobar prvi korak.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!