Sadržaj:

 Mlečni zubi kod dece obično kreću da niču oko šestog meseca, i rastu sve do treće godine. Ukupno ih ima 20 – po 10 u svakoj vilici. Za roditelje, rast zubića kod svog deteta je razlog za ponos ali često i uzrok brojnih neprospavanih noći.

Dete je nervozno i slabije spava, a povećano je i balavljenje i guranje prstića u usta.

Kako pomoći detetu kada rastu prvi zubi

Kako zub raste, vrši pritisak na desni iznutra, koji dete oseća u vidu bola i nelagodnosti.

Posebno je bolno kada zub probija kroz površinu desni.

Roditelji se često pitaju kako mogu pomoći detetu u ovom periodu, ali nažalost, ne postoji magično rešenje. Stomatolozi obično savetuju da se detetu lagano masiraju desni čistim prstom ili hladnom gazom. U apotekama se mogu nabaviti i hladne igračke za žvakanje, koje mogu pomoći oko upale i bola.

Ukoliko su desni deteta jako osetljive i upaljene (crvene), ima visoku temperaturu praćeno razdražljivošću, možete se obratiti pedijatru ili stomatologu radi konsultacije o upotrebi analgetika koji je dozvoljen za dete u odnosu na njegovu težinu i uzrast.

Iako su deca ta koja prolaze kroz sav ovaj bol, znamo da i roditelji prolaze kroz težak period. 

Teško je gledati svoje dete da plače a ne znati kako mu pomoći. Ipak, setite se da će ovo proći i da će vašem detetu uskoro izrasti biserno beli zubići i čiji će osmeh da vas usreći i oporavi od svih neprospavanih noći.

Treba napomenuti da kod neke dece, zubi izrastaju dosta brže i lakše nego kako smo sada objasnili. Često čujemo roditelje koji su sa prvim detetom muku mučili oko zuba, dok se kod drugog sve naizgled desilo “preko noći”.

Do kada traju mlečni zubi kod dece i kada kreću stalni

Stalni zubi obično počinju da rastu od njihove šeste godine deteta. Stalni zubi svojim postepenim rastom guraju i izazivaju ispadanje mlečnih zuba. Ceo proces smene mlečnih u stalne zube se odvija u uzrastu od 6. do 13. godine, a ostali zubi kao što su umnjaci mogu da rastu i do 25. godine.

Iako su mlečni zubi u ovom smislu “samo” čuvari prostora gde će u jednom trenutku izrasti stalni zubi, to ne znači da se o njima ne treba adekvatno brinuti. 

Zapravo o njima se treba podjednako brinuti kao da su stalni.

Briga o mlečnim zubima

Lizalice, žvake, kolači i ostali slatkiši treba da se izbegavaju ili umereno konzumiraju. Treba da se unosi hrana bogata vitaminima i mineralima, koja jača zube i desni. Na primer jabuka ili kruška, osim što je ukusna i zdrava voćka, pomaže i u čišćenju zuba.

Osim toga, važno je da se zubi kod dece redovno čiste od ostataka hrane i da se uči od malih nogu kako se zubi pravilno pranje zuba.

Preporučuje se čišćenje zubića i sa koncem za zube uz nadzor roditelja, a može da se nabavi konac za zube obložen voskom koji se preporučuje za decu. Tečnosti za ispiranje usta se ne savetuju za decu dok malo ne porastu, jer tečnost ne sme da se guta a i većina tečnosti za usta na tržištu su na bazi alkohola.

Prva poseta stomatologu

Preporučuje se prva poseta stomatologu posle napunjenih 6 meseci i najkasnije do prvog rođendana, u zavisnosti kada niknu prvi zubi. Rani pregled zuba i vilice roditeljima pruža sigurnost da zubi njihovog deteta rastu kako treba i bez ikakvih problema.

Bol i vidljivi karijes kod deteta su najčešći razlozi za prvu posetu stomatologu. Na mlečnim zubima se može raditi popravka i lečenje kao i kod stalnih zuba, a vađenje zuba je po mogućnosti poslednja opcija. 

Rekli smo da mlečni zubi čuvaju mesto za stalne zube, pa se po proceni stomatologa u najvećem slučaju mlečni zubi kod dece ostavljaju da sami ispadnu. Vađenje zuba stvara šupljinu u vilici što može dovesti do pomeranja susednih zuba te rasta stalnih zuba u nepravilnom položaju.

Bilo koji kvar da dete ima, ako je voljno da sarađuje bez pomeranja i plača, brzo i bezbolno će se sve popraviti. Anestezija se može davati i deci tako da je i sa te strane sigurno da se neće osetiti ništa osim eventualno blage nelagodnosti. 

Ukoliko ipak postoje ozbiljniji problemi, kao kada detetu rastu krivi zubi ili spava sa prstom u ustima, u takvim slučajevima stomatolog može informisati i preporučiti drugačiju terapiju, poput korišćenja aparatića koji ispravljaju zube i treniraju jezik.

Redovne posete zubaru od malih dana su jako bitne

Redovni stomatološki pregledi pomažu u osiguranju pravilnog rasta zuba i očuvanju oralnog zdravlja vašeg deteta. Dete treba povesti na pregled i pre nego se pojavi neki problem sa zubima, jer je najbolje da prvi odlazak zubaru ostane upamćen kao pozitivno iskustvo. 

Ne treba potcenjivati moć psihe i potencijalnih trauma koje deca mogu da steknu vezano za zube i odlazak zubaru. Preporučuje se da se deci dok su mala – kroz razgovor, pesmice i crtaće – objasni važnost higijene zuba i da zubari mogu samo da im pomognu.

Cena stomatološkog pregleda za decu

Cena dečijeg pregleda kod stomatologa zavisi da li se obavlja u nekoj privatnoj ordinaciji ili u državnom Domu zdravlja. 

U privatnim stomatološkim ordinacijama, cene pregleda i popravki su pristojne, i kreću se od 1000 do 3000 dinara​​. Najčešće popravke na mlečnim zubima su postavljanja plombi, koje se obično kreću oko 2000 dinara (18 evra).

U domovima zdravlja, pregled za decu do 18 godina je besplatan, kao i većina tretmana kao što su dečiji aparatići i plombiranje. Osim dece, trudnice i socijalno ugrožene osobe takođe mogu zatražiti besplatne preglede i tretmane u državnim zdravstvenim ustanovama.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!