Sadržaj:

Mobilne proteze za zube predstavljaju jedno od najefikasnijih rešenja za ispravljanje zuba i poboljšanje osmeha, posebno kod dece, a u nekim lakšim slučajevima i kod odraslih. 

Za razliku od fiksnih proteza, moguće je slobodno skidanje i vraćanje ove proteze u usta, a gotovo da je i neprimetna kada se nosi. Ona se ne koristi za veća iskrivljenja i nepravilnosti, pa ne može zameniti fiksnu protezu.

U nastavku saznajte koja je cena mobilne proteze, kome najviše koriste mobilne proteze, kao i kada je pravi period za terapiju.

Ko najčešće nosi mobilne proteze?

Mobilna proteza, ili mobilni ortodontski aparat, uglavnom se preporučuje deci. 

Odlično usmerava zube u željeni položaj, kako se kasnije ne bi morala nositi fiksna proteza.

Kada posetite sa svojim detetom stomatologa ili ortodonta, biće vam predočeno nakon pregleda kakva je situacija sa zubima i vilicom. U nekim slučajevima se preporučuje mobilna proteza dok je dete još malo, da se isprave nepravilnosti u ranom dobu. Ukoliko se proteza redovno nosi i dostignu se željeni rezultati, može se izbeći potreba za nošenjem fiksne proteze kasnije.

Nikada nije kasno ni za odrasle koji žele da poboljšaju svoj osmeh i oralno zdravlje, a za manja ispravljanja gde nije potreban fiksni aparat, moguće je koristiti i alajnere.

Cena mobilnih proteza za ispravljanje zuba

Cena mobilnih proteza se kreće od 20.000 – 30.000 dinara, u zavisnosti od grada i ordinacije koju posećujete, ali i složenosti slučaja.

Kada je pravi trenutak za terapiju mobilnom protezom?

Najbolje vreme za početak terapije mobilnim protezama varira od osobe do osobe. 

Kod dece, idealno vreme za početak je obično u periodu od 6 do 12 godina, kada je moguće postići najbolje rezultate. Mobilna proteza može da se nosi dok dete ima mlečne zube.

Ako se na vreme poprave nepravilnosti zuba i vilice, mogu se izbeći kasniji problemi i potreba za većim ispravljanjem, pa se savetuje roditeljima da se obrate stomatologu ukoliko uoče neke nepravilnosti kod zuba svoje dece, kao na primer zubi koji krivo rastu.

Zubi koji krivo rastu

Krivi zubi nisu samo estetski problem; oni mogu dovesti do problema sa žvakanjem, govorom, i mogu uzrokovati bol i nelagodu. 

Nije redak slučaj da se roditelji prvi put informišu o postojanju  mobilnih proteza od strane logopeda. Možda su dete odveli na pregled jer je imalo problema u izgovaranju reči, slova ili prilikom gutanja, a logoped je uputio ka ortodontu i mobilnim protezama. 

Mobilne proteze su dizajnirane da postepeno usmeravaju zube u pravilan položaj, rešavajući tako ove i slične probleme.

Šta je zapravo mobilna proteza?

Mobilna proteza je ortodontski aparat koji se može skidati i vraćati u usta, što olakšava čišćenje zuba i same proteze. Dizajnirana je da deluje na zube tako što ih blago pritiska u željeni položaj.

Mobilne proteze se najčešće izrađuju od plastike (akril) i metala (nerđajući čelik). Plastični deo se prilagođava nepcu, dok se metalni delovi koriste za pritiskanje zuba. Materijali su izabrani tako da budu što udobniji i što manje vidljivi tokom nošenja.

Kako bi deci ceo ovaj proces bio zabavan, mnogi ortodonti nude detetu da samo bira boju i izgled svoje proteze.

Da li je bolno nošenje proteze?

Na početku nošenja proteze, moguće je osetiti blagu nelagodnost ili pritisak, što je normalno i ukazuje na to da proteza radi svoj posao. 

Ovaj osećaj obično brzo prolazi ali ukoliko dete ima jake bolove, mobilnu protezu treba skinuti i pozvati svog stomatologa koji će znati šta može biti uzrok bolova.

Koliko se dugo nosi mobilna proteza?

Dužina tretmana mobilnom protezom nije ista za svakoga. Obično se preporučuje nošenje u periodu od 6 meseci do 2 godine, zavisi koliko je ispravljanja potrebno i koliko redovno se sama proteza nosi.

Što se tiče svakodnevnog nošenja, savetuje se nošenje bar 16 sati dnevno. Najlakše je za dete da nosi protezu dok spava, kao i tokom dana koliko je moguće od drugih aktivnosti. Svakako se preporučuje skidanje ukoliko se dete bavi nekom sportskom aktivnošću i kada se jede hrana.

Jedna od glavnih prednosti mobilne proteze je što se može skinuti prilikom jela i pranja zuba, što omogućava lakšu oralnu higijenu.

Higijena prilikom nošenja proteze

Higijena je ključna za efikasnost i udobnost nošenja mobilne proteze. Važno je redovno čistiti i protezu i zube, kako bi se izbegla pojava karijesa i drugih oralnih problema, poput stvaranja kamenca.

Zube treba prati dva puta dnevno, a preporučuje se korišćenje i konca za zube. Uz pravilnu upotrebu mobilne proteze i održavanje higijene zuba, rezultati mogu biti zadovoljavajući i trajni.

Zaključak

Ohrabrujemo sve roditelje da čim dete napuni 6 godina, dođu na pregled kod ortodonta ili stomatologa, kako bi se utvrdilo da li postoje neki potencijalni problemi i iskrivljenja zuba koja bi trebalo na vreme korigovati.

Da rastu krivi zubi nije ništa neobično, a često je uzrok tome genetika, ali uz ovakva rešenja poput mobilne proteze, mogu se već u ranoj dobi sprečiti problemi i preokrenuti situacija na bolje.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!