Sadržaj:

Parcijalna proteza je jedno od najpovoljnijih rešenja za nadoknadu većeg broja zuba u vilici.

Za razliku od totalne proteze koja se preporučuje za totalnu bezubost, parcijalna proteza je odlična opcija za ljude kojima fali većina zuba ali imaju nekoliko prirodnih zuba. Parcijalna proteza je poznata i pod nazivom delimična proteza i može se praviti za gornju, donju ili obe vilice. Parcijalne proteze najčešće nose pacijenti srednje i starije životne dobi koji su izgubili većinu svojih prirodnih zuba, ali još uvek imaju neke zdrave zube koje žele da sačuvaju.

Ako želite da saznate više o parcijalnim protezama i koliko obično koštaju, nastavite da čitate.

Šta je parcijalna proteza i koje su njene prednosti?

Pisali smo prošle nedelje o totalnoj protezi.

Rekli smo da je totalna proteza mobilni protetski aparat (slobodno se stavlja i vadi) koji se preporučuje onda kada fale svi zubi u vilici. Parcijalna proteza slično funkcioniše samo se preporučuje onda kada u vilici ima preostalih prirodnih zuba. Proteze nisu jedini način da se nadoknade izgubljeni zubi pa se osim njih može razmatrati i postavljanje mosta ili ugradnja implanata, ali parcijalna proteza je najčešće najpovoljnije i najmanje invazivno rešenje koje pruža brojne benefite.

Proteza može olakšati žvakanje i govor ali i podići samopouzdanje kod osobe jer vraća prirodan izgled lica koji može biti narušen gubitkom zuba i povlačenjem alveolarnog grebena nakon gubitka zuba.

Vrste parcijalnih proteza

Parcijalne proteze se razlikuju po materijalima od kojih se izrađene i po konstrukciji.

Najčešće vrste parcijalnih proteza uključuju akrilatne i skeletirane (metalno-akrilatne) proteze. Akrilatne proteze imaju bazu izrađenu od akrilata koja imitira prirodan izgled desni, dok su zubi izrađeni od istog materijala. Skeletirane proteze sadrže metalni okvir, koji pruža veću stabilnost i udobnost, omogućavajući protezi tanju i lakšu strukturu. Kvačice, ili metalne žice, koje se nalaze na ovim protezama, služe za stabilizaciju proteze tako što se pričvršćuju za preostale zube. 

Kvačice osiguravaju da proteza ostane na mestu tokom žvakanja, govora i drugih aktivnosti. 

Iako su kvačice ključne za pravilno funkcionisanje proteze, u retkim slučajevima, ako proteza nije dobro prilagođena ili ako pacijent ne održava odgovarajuću oralnu higijenu, može doći do iritacije ili povlačenja desni. Zbog toga je period prilagođavanja na protezu važan, ali u slučaju veće nelagodnosti, treba se obratiti stomatologu radi neophodnih korekcija​ proteze, koje se vrše na licu mesta u ordinaciji.

Da li postoji period prilagođavanja na parcijalnu protezu?

Da, postoji period prilagođavanja na parcijalne proteze. 

Tokom prvih nekoliko nedelja, pacijenti mogu osećati blagu nelagodnost, iritaciju desni, ili čak poteškoće pri govoru i žvakanju. Ove tegobe su normalne i obično se smanjuju kako se usta prilagođavaju novom protetskom aparatu pa treba strpljivo izdržati i izbeći skidanje proteze u toku dana. Važno je tokom ovog perioda redovno posećivati stomatologa radi kontrole i eventualnih prilagođavanja proteze kako bi se osiguralo pravilno prijanjanje i udobnost. 

Redovno održavanje oralne higijene takođe pomaže u sprečavanju komplikacija.

Održavanje parcijalne proteze

Parcijalne proteze, baš kao i totalne proteze, treba vaditi pre spavanja kako bi se desni odmarale.

Proteza se može držati u čaši s vodom kojoj se dodaje kašika soli ili još bolje sode bikarbone za dezinfekciju. Mogu se koristiti i tablete ili tečnosti za pranje proteza ali treba izbegavati sve što je previše abrazivno kako se ne bi oštetila proteza. Kada se peru zubi, proteza se vadi iz usta kako bi se što bolje oprali prirodni zubi i uklonili ostaci hrane koji su upali ispod proteze. Proteze se najbolje peru sa četkicom pod mlazom vode uz obavezno izbegavanje pranja previše toplom vodom kako ne bi došlo do bilo kakvih deformacija proteze.

Parcijalne proteze mogu trajati od 5 do 10 godina a uz pravilno održavanje, čak i duže.

Koliko košta parcijalna proteza?

Cene parcijalnih proteza u Srbiji variraju u zavisnosti od vrste proteze i materijala od kojih su izrađene.

Po našem istraživanju, osnovne akrilatne parcijalne proteze koštaju između 18.000 i 23.600 dinara (približno 150 do 200 evra). Skeletirane proteze, koje koriste metalni okvir za veću stabilnost, kreću se od 28.800 do 45.000 dinara (oko 240 do 380 evra). Posebne vrste, kao što su Valplast silikonske proteze, koje su fleksibilnije i estetski prihvatljivije, mogu koštati između 47.000 i 70.000 dinara (oko 400 do 600 evra).

Cene mogu varirati u zavisnosti od stomatološke ordinacije i individualnih zahteva pacijenta, pa se preporučuje konsultacija sa stomatologom za tačnu procenu.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!