Sadržaj:

Plombiranje zuba predstavlja rutinski stomatološki postupak kojim se rešavaju problemi karijesa i oštećenja zuba.

Ova metoda ne samo da pomaže u obnavljanju strukture i funkcije zuba, već i služi kao preventivna mera protiv daljeg propadanja. Kad god zub počne da boli ili se otkrije kvar, plombiranje postaje neizbežan korak ka vraćanju oralnog zdravlja.

Kako vas ne bi bunilo kada to čujete, stomatolozi često plombe zovu i zubni ispun.

Proces plombiranja

Plombiranje zuba je postupak kojim se popravljaju oštećenja na zubima uzrokovana karijesom ili traumama kao što je polomljen zub. Nekada će stomatolog predložiti da se prvo uradi skidanje kamenca, ukoliko su zubi većinski zahvaćeni njime, kako bi se jasnije videlo šta je 

Proces počinje uklanjanjem oštećenog dela zuba, čime se sprečava daljnje širenje karijesa i infekcija. 

Nakon toga, zub se temeljno čisti kako bi se osiguralo da su svi bakterijski ostaci uklonjeni. Sledeći korak uključuje pripremu zuba za plombu, gde se oblikuje prostor koji će plomba popuniti.

Odabrani materijal za plombu, u zavisnosti od tipa plombe koju birate, zatim se pažljivo umetne u pripremljeni prostor. Plomba se oblikuje i polira kako bi se osiguralo da se savršeno uklapa s oblikom i funkcijom prirodnog zuba. 

Na kraju, zub se proverava kako bi se osiguralo da je plomba ispravno postavljena i da pacijent može udobno gristi i žvakati. 

Tipovi plombi

Svaka vrsta plombe ima svoje specifične prednosti i primene, odgovarajući različitim potrebama pacijenata.

Kompozitne Plombe

Ove plombe, poznate i kao bele plombe, sastoje se od smole ojačane staklenim ili keramičkim česticama.

Njihova najveća prednost leži u estetici, jer se boja može prilagoditi boji zuba, čineći popravku gotovo nevidljivom. Kompozitne plombe se obično preporučuju za prednje zube ili za manja oštećenja na zadnjim zubima.

Prilikom postavljanja ove plombe, uklanja se manje zubnog materijala u poređenju sa amalgamskim plombama. Samo oštećeni deo zuba se uklanja, dok se zdrava struktura zuba maksimalno čuva.

Amalgamske Plombe

Amalgam, legura metala koja uključuje srebro, bakar, cink i živu, koristi se decenijama zbog svoje izdržljivosti i efikasnosti.

Iako nisu estetski prihvatljive kao kompozitne plombe, amalgamske plombe su izuzetno trajne, čineći ih idealnim izborom za zadnje zube koji su izloženi većem opterećenju prilikom žvakanja. Ove plombe su često poznate I kao “crne” ili “srebrne” pa se ne preporučuju za prednje zube zbog estetskih razloga.

Poslednjih nekoliko godina se dosta polemiše o njihovom uticaju na zdravlje, pa se polako njihova upotreba smanjuje.

Stakleno Ionomer Plombe

Ove plombe sastoje se od akrilne kiseline i alumino-silikatnog stakla.

Jedna od glavnih prednosti ovih plombi je sposobnost oslobađanja fluorida, što može pomoći u prevenciji daljeg karijesa. Međutim, manje su izdržljive od kompozitnih i amalgamskih plombi, što ih čini boljim izborom za privremene popravke ili za zube koji nisu pod velikim pritiskom žvakanja.

Najčešće se stavljaju deci, dok imaju mlečne zube.

Odabir plombe

Prilikom odabira tipa plombe, važno je razmotriti ne samo estetske želje i troškove, već i mišljenje vašeg stomatologa. Stomatolog će uzeti u obzir lokaciju i veličinu karijesa, kako bi preporučio najbolju opciju za vaše potrebe. 

Dok kompozitne plombe nude superiornu estetiku, amalgamske plombe pružaju dugotrajnost i snagu.

Uzmite u obzir i izbeljivanje zuba, pa razgovarajte o tome sa stomatologom, jer neki tipovi plombe ne menjaju boju isto kao zubi pa mogu narušiti krajnji rezultat koji želite da postignete.

Cena plombiranja

Cena plombiranja varira u zavisnosti od vrste plombe I složenosti postupka, ali možete očekivati cene od 3.500 rsd za manje kvarove do 5.000 dinara za komplikovane slučajeve.

Veće plombe koje zahtevaju više materijala i vremena za postavljanje koštaju više. Složenost popravke, kao što je potreba za rekonstrukcijom velikog dela zuba, takođe može povećati cenu. 

Zaključak

Plombiranje zuba igra ključnu ulogu u očuvanju oralnog zdravlja, omogućavajući pacijentima da zadrže funkciju i estetiku svojih zuba. Bilo da se odlučite za kompozitne, amalgamske, ili stakleno ionomer plombe, važno je redovno posećivati stomatologa i održavati dobru oralnu higijenu kako bi vaše plombe trajale što duže. 

Ukoliko imate problema sa zagrižajem ili nepravilnim redosledom zuba, razmislite o fiksnoj protezi.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!