Jedan od najefikasnijih načina za nadoknadu izgubljenih zuba je ugradnja implanta na koji se postavlja krunica, odnosno veštački zub. Implantima se može nadoknaditi jedan zub, a po potrebi i cela vilica sa metodama kao što su ALL on 4 i ALL on 6 – odnosno kada se na 4 ili 6 implanata postavlja ceo zubni niz.
Na ovaj način pacijent dobija novi osmeh koji je za razliku od drugih rešenja, recimo totalnih proteza, mnogo stabilniji i prirodniji, skoro kao prirodni zubi.
Međutim, nakon ugradnje implanta, ne postavlja se odmah završni rad (keramički ili porcelanski zubi) već se stavljaju privremeni zubi ili kako ih neko naziva, privremene krunice.
U nastavku ćemo objasniti šta su privremeni zubi, od čega se izrađuju i koliko se nose. Usput ćemo odgovoriti i na neka pitanja koje možda imate u vezi sa ovom temom, pa nastavite da čitate i saznajte.
Šta su privremeni zubi (privremene krunice)?
Privremeni zubi su privremena zamena za trajne zube koji treba da se postave na implante. Oni su deo gotovo svakog protetskog ili implantološkog tretmana, bilo da se radi o nadoknadi jednog zuba, izradi većih mostova, ili tretmanima poput ALL ON 4 i ALL ON 6.
Iako privremene zube neko naziva i „privremene krunice“, to baš i nije precizno.
Ako se postavlja jedna krunica na zub ili implant, tada može da se postavi privremena krunica koja se ili cementira na zub ili šrafi na implant. Međutim, kod tretmana kao što su ALL ON 4 i ALL ON 6, privremeni zubi nisu pojedinačne krunice, već se izrađuje privremeni rad u kojem su svi zubi jedne vilice spojeni.
Privremeni zubi se zatim šrafe na implante i tu ostaju dok na red ne dođu trajni zubi.
Koliko dugo se nose privremeni zubi?
Razlog zbog kojeg se čeka na trajne zube nije samo vreme potrebno za njihovu izradu kod zubotehničara, već i oporavak zuba i vilice nakon tretmana.
Kada se implanti postave, potrebno je da prođe određeni period kako bi se oni čvrsto povezali sa kosti – proces koji nazivamo osteointegracija. Ovaj proces obično traje 3-6 meseci, u kojem pacijent nosi privremene zube i redovno ide na kontrole, na kojima se prati stanje i utvrđuje da li je ugradnja uspešna ili postoje znaci odbacivanja implanta.
Kako izgledaju privremeni zubi?
Privremeni zubi se najčešće izrađuju od akrilatne smole ili laganih plastičnih materijala koji se lako oblikuju i pacijent ih dobija odmah nakon ugradnje implanta.
Iako nisu trajno rešenje, privremeni zubi liče na prirodne zube po obliku i boji. Bira se oblik i nijansa zuba koja po nepisanom pravilu treba da liči na trajne zube koji se čekaju (fiksni rad), tako da se u međuvremenu pacijent može naviknuti na svoj novi osmeh.
Ipak, treba imati na umu da se privremeni zubi prave od materijala koji nije toliko otporan kao keramika, pa se njihov izgled i boja mogu promeniti vremenom ili se blago istrošiti – što je sasvim normalno.
Da li moraju da se održavaju privremeni zubi?
Da, privremeni zubi zahtevaju osnovno održavanje kako bi ostali funkcionalni tokom celog perioda nošenja, i još važnije, kako ne bi došlo do nakupljanja bakterija i ostataka hrane oko tek ugrađenog implanta.
Dovoljno je redovno pranje zuba mekanom četkicom i blagom pastom za zube, baš kao što biste održavali svoje prirodne zube. Preporučuje se upotreba oralnog tuša za temeljno čišćenje prostora oko implanta, jer se sa njim mogu lako ukloniti ostaci hrane i sprečiti nakupljanje bakterija u prostorima do kojih četkica ne može da dopre.
Važno je i obratiti pažnju na ishranu – izbegavajte tvrdu hranu poput orašastih plodova, grickanja leda ili tvrdih bombona, jer privremeni zubi mogu pući pod prevelikim pritiskom.
Šta ako dođe do oštećenja privremenih zuba?
Privremeni zubi su namenjeni da izdrže svakodnevne aktivnosti, ali nije isključeno da mogu pući ili se olabaviti ako se nose duže nego što je preporučeno (3-4 meseca). U tom slučaju, stomatolog može izvršiti popravku ili zameniti privremeni rad ako je potrebno da se i dalje nose privremeni zubi.
U slučaju da se na snimku pokaže da je kost dobro srasla oko implanta i da nema potrebe za dodatnim čekanjem, privremeni zubi više nisu potrebni i mogu se zameniti trajnim.
Da li su privremeni zubi uračunati u cenu ili se dodatno naplaćuju?
Privremeni zubi, u većini slučajeva, spadaju u cenu tretmana, naročito kod kompleksnih rešenja kao što su ALL ON 4 i ALL ON 6. Obično spadaju i u cenu Hollywood smile tretmana, jer omogućavaju pacijentu da odmah po zahvatu ima funkcionalne i estetski zadovoljavajuće zube, dok se dobije trajno rešenje.
Međutim, u slučajevima nadoknade pojedinačnih zuba, privremena krunica može predstavljati dodatni trošak. Ovde postoje razlike u tome kod koga radite zube, pa u nekim ordinacijama privremeni zubi nisu uključeni u cenu i mogu dodatno da vas koštaju 50-70 evra.
Za tačne informacije o proceduri i ceni tretmana je najbolje da kontaktirate ili posetite stomatologa.