Najgore je prošlo.
Izašli ste od stomatologa nakon vađenja zuba i problem koji vam je taj zub pravio je nestao. Sada sledi faza oporavka i zarastanja rane. Ali koliko je potrebno da zaraste rana posle vadjenja zuba? Koja hrana sme da se jede nakon vađenja zuba? Šta ne treba da se pije?
Odgovoramo na sva ova pitanja u nastavku teksta, a saznaćete i da li je moguće ubrzati proces zarastanja rane kao i moguće komplikacije nakon vađenja zuba.
Koliko je potrebno da zaraste rana nakon vadjenja zuba?
Brzina zarastanja rane nakon vađenja zuba zavisi od osobe ali se može očekivati većinski ili kompletan oporavak već za 7-10 dana.
Kod dece, rana posle vađenja zuba u proseku zarasta brže nego kod odraslih. Takođe, neki ljudi se prirodno brže oporavljaju nakon bilo kakve povrede pa samim tim i nakon vađenja zuba. Naravno, zavisi i do toga koliko je zuba izvađeno u jednoj poseti. Nije isti šok za organizam ako se izvadi jedan ili svi zubi.
Stoga je vreme potrebno za zarastanje rane određeno i složenošću samog tretmana.
Kod jednostavnog vađenja zuba, vade se zubi koji su potpuno nikli i lako dostupni za ekstrakciju, pa rana koja nastaje bude normalne veličine i kod ovakvih procedura retko dolazi do nekih komplikacija. U prvih 24-48 sati se formira krvni ugrušak koji je pokazatelj da je započeo proces zarastanja rane. Krvni ugrušak štiti ranu, zaustavlja krvarenje i sprečava mogućnost infekcije.
Najprostije rečeno, krvni ugrušak formira “čep” koji zatvara ranu i omogućava početak zarastanja.
Zbog toga je bitno da se krvni ugrušak ne čačka ili ispira. Ukoliko se krvni ugrušak pomeri, može doći do krvarenja što će usporiti zarastanje rane i organizam će krenuti da stvara novi ugrušak. Kod rutinskog vađenja zuba, bol i otok mogu biti prisutni u nekoj meri ali prolaze već za par dana, dok meko tkivo potpuno zarasta za 1-2 nedelje.
Kod komplikovanog vađenja zuba, gde su zubi slomljeni ili je potrebno više intervencija za njihovo uklanjanje, proces zarastanja traje nešto duže.
Rana prolazi kroz istu početnu fazu formiranja krvnog ugruška, ali će biti potrebno više vremena za regeneraciju tkiva. U takvim slučajevima, rana može zarasti za 2-3 nedelje, dok potpuni oporavak desni može trajati i do mesec dana.
Kod hirurškog vađenja zuba, kao što je uklanjanje impaktiranih umnjaka, proces zarastanja je još duži.
Rana se nakon hirurških procedura počne zatvarati već u toku prve nedelje, ali potpuno zarastanje mekog tkiva se može očekivati u 3-4 nedelje. Potpuni oporavak kosti traje najduže, najčešće do šest meseci.
Koji se lekovi uzimaju nakon vađenja zuba?
Nakon vađenja zuba, obično se uzima Ibuprofen ili Paracetamol kako bi se ublažili bolovi.
Ibuprofen ne samo da ublažava bol, već i smanjuje upalu. Preporučena doza je obično 200-400 mg na svakih 4-6 sati. Paracetamol je dobra alternativa za ublažavanje bola kod pacijenata koji ne smeju da uzimaju ibuprofen, ali on ne pomaže oko upale kao što to radi ibuprofen. Doza je obično 500-1000 mg na svakih 4-6 sati ili kako stomatolog preporuči (doze su svakako drugačije za decu i za odrasle).
Osim bola, zarastanje rane može pratiti i otok.
Možete koristiti hladne obloge ili led umotan u krpu kako biste smanjili otok i ublažili bol. Postavite hladan oblog na obraz u trajanju od 15-20 minuta (koliko možete da podnesete hladnoću), sa pauzama od oko 20 minuta između svake aplikacije. Ovo najviše pomaže u prvih 24 sata nakon vađenja zuba.
A ako nemate led, može poslužiti i kesa sa zamrznutim graškom ili šta već imate u zamrzivaču.
U nekim slučajevima, stomatolozi mogu prepisati i uzimanje antibiotika da bi se zaustavila infekcija. Amoksicilin je često prvi izbor, dok se klindamicin koristi kod pacijenata alergičnih na penicilin. Važno je slediti uputstva stomatologa i izbegavati lekove koji mogu ometati zgrušavanje krvi, kao što su to aspirin i andol.
Uvek pratite uputstva svog stomatologa, nemojte uzimati bilo koji lek na svoju ruku!
Šta jesti i piti nakon vađenja zuba?
Dok rana zarasta kako treba, potrebno je nastaviti sa izbalansiranim unosem nutrijenata.
Prvih dana nakon vađenja zuba, preporučuje se konzumiranje meke ili kašaste hrane koja ne zahteva puno žvakanja. Pire krompir, jogurt, supa, pasirano voće i sirni namazi su dobri izbori. Treba izbegavati tvrdu, hrskavu, začinjenu i vruću hranu koja će iritirati ranu ili poremetiti krvni ugrušak. Jagode, kupine i slično bobičasto voće sadrži sitne semenke koje mogu lako upasti u ranu pa ih stoga treba izbegavati. Naravno, treba izbegavati jedenje na strani gde se nalazi rana kako ne bi došlo do bolnih iritacija.
Osim balansirane ishrane, treba unositi i dovoljno tečnosti.
Važno je samo izbegavati pića koja mogu iritirati ranu ili ometati proces zarastanja. Alkohol može ometati zarastanje rane ali i uticati na interakciju s lekovima, dok gazirani napici mogu iritirati ranu zbog svojih mehurića i kiselosti. Vrući napici poput čaja i kafe mogu ometati formiranje krvnog ugruška. Takođe, treba izbegavati korišćenje slamčica jer usisavanje može izazvati pomeranje krvnog ugruška i dovesti do komplikacija.
Treba izbegavati i pušenje u prvih 48 sati.
Kako ubrzati zarastanje rane nakon vađenja zuba?
Da li je uopšte moguće ubrzati zarastanje rane?
Možda je ispravnije reći da postoje stvari koje neće usporiti proces zarastanja rane. Stomatolozi naglašavaju održavanje oralne higijene ali pod uslovom da se izbegava ispiranje usta i grubo pranje zuba u blizini rane – kako se ne bi ugrozio krvni ugrušak. Treba da se izbegavaju i naporne fizičke aktivnosti koje podižu krvni pritisak jer mogu poremetiti krvni ugrušak.
Ukoliko radite fizički težak posao a imali ste vađenje umnjaka, možete zatražiti bolovanje.
Ne treba zanemariti važnost odmora. Prilikom ležanja ili spavanja treba uzdići jastuk kako bi se smanjila mogućnost krvarenja rane. Iako će biti izazovno u prvih nekoliko dana, nastavite da održavate redovnu oralnu higijenu i unosite dovoljno nutrijenata kako biste doprineli procesu zarastanja.
To će ujedno smanjiti mogućnost komplikacija.
Najčešće komplikacije i kako ih rešiti?
Treba napomenuti da do komplikacija ne dolazi često, ali su moguće.
Infekcija se može prepoznati po intenzivnom bolu, crvenilu, otoku i prisustvu gnoja i nakon prvih 48 sati. Ako se pojave ovi simptomi, najbolje je da se obratite stomatologu. Alveolitis ili suva alveola se javlja kada se krvni ugrušak dislocira ili ne formira pravilno. Simptomi alveolitisa su intenzivan bol nekoliko dana nakon vađenja zuba kao i neprijatan miris iz rane.
Obavezno se javite stomatologu i nemojte uzimati lekove van dozvoljenih doza.
U slučaju alveolitisa, stomatolog može primeniti medicinski zavoj koji sadrži anestetik i antiseptik kako bi ublažio bol i pomogao zarastanju i formiranju novog krvnog ugruška. Prekomerno krvarenje koje ne prestaje nekoliko sati nakon vađenja može biti zabrinjavajuće. Primena sterilne gaze i pritisak na ranu obično pomažu.
Ako krvarenje ne prestaje ni nakon toga, potrebno je konsultovati stomatologa.