Sadržaj:

Sinus lift ili podizanje sinusa je danas rutinski zahvat koji obuhvata podizanje membrane maksilarnog sinusa i dodavanje koštanog tkiva (augmentaciju kosti) u gornjoj vilici, posebno u predelu bočnih zuba (molarna regija). Izvodi se kod pacijenata kod kojih nedostatak kosti onemogućava ugradnju implanata.

Nakon vađenja zuba, vilična kost u tom delu počinje da se vremenom resorbuje, odnosno smanjuje u visini. Iz tog razloga stomatolozi uvek preporučuju da se izvađeni zub nadoknadi što je pre moguće, i to obično ugradnjom implanta na kojem će se nalaziti krunica. Ali šta ako se vilična kost već povukla ili su sinusi previše nisko? 

E, tada u obzir dolazi sinus lift.

Zašto se radi sinus lift operacija?

Postoji nekoliko razloga zbog kojih pacijentima može biti potrebna sinus lift operacija. 

Najčešći razlog je nedostatak kosti u bočnom delu gornje vilice zbog prirodne resorpcije kosti nakon gubitka zuba. Kada se zub izvadi, kost koja ga je podržavala više nema funkciju i vremenom se smanjuje. Kod nekih pacijenata, sinus može biti anatomski postavljen blizu korena zuba, što znači manje prostora za stabilno postavljanje implanta. 

U ovom slučaju sinus lift pomaže da se podigne dno sinusa, i stvori više prostora za dodavanje koštane nadoknade. Ova intervencija je veoma važna da se uradi kod onih pacijenata koji žele implante, ali zbog anatomskih ograničenja ili dugogodišnjeg nedostatka zuba nemaju dovoljno kosti koja bi omogućila stabilan i trajan implantat. 

Bez dovoljno kosti, postoji rizik da dođe do gubitka implanta, odnosno neuspešne integracije.

Kako se izvodi sinus lift?

Sinus lift se sprovodi pod lokalnom anestezijom i traje između 45 minuta i sat vremena.

U retkim slučajevima, stomatolog može preporučiti i sedaciju ako se pacijent plaši operacije. Nakon što pacijent primi anesteziju, stomatolog pravi mali rez na sluzokoži gornje vilice, otkriva viličnu kost i pristupa membrani maksilarnog sinusa. 

Pažljivo se podiže membrana sinusa, jer je ona tanka i osetljiva i ispod nje se postavlja koštani graft. 

Materijal za graft može biti autogeni (iz pacijentove kosti), alogeni (iz kosti donora) ili sintetički materijal. U Srbiji je zakonom regulisano doniranje i presađivanje tkiva i organa što u praksi znači da se najčešće koriste autogeni i sintetički graftovi.

Nakon što se graft postavi, rana se šije, a proces osteointegracije (prirodnog srastanja kosti) počinje. 

Ovaj proces može potrajati nekoliko meseci, jer je važno da se nova kost u potpunosti integriše pre ugradnje implantata. Treba napomenuti da neke stomatološke ordinacije nude i PRF terapiju, kojom se ovaj proces može ubrzati. Tokom ovog perioda, treba izbegavati određene aktivnosti koje bi mogle poremetiti proces zaceljivanja, kao što su intenzivan fizički napor kao i intenzivno duvanje nosa.

Kada kost zaraste kako treba, može se preći na sledeću fazu – ugradnja implantata.

Da li je intervencija sinus lift bolna?

Iako sama reč “hirurška intervencija” zvučati zastrašujuće, sinus lift operacija nije bolna za pacijenta zahvaljujući upotrebi lokalne anestezije. Nakon procedure, kada anestezija popusti, moguće je osećati blagu nelagodnost, otok ili minimalan bol. 

Ovi simptomi su uobičajeni za bilo kakav hirurški zahvat, ali se obično lako kontrolišu analgeticima. 

Otok može da traje nekoliko dana, pa treba pratiti uputstva stomatologa o tome kako se brinuti o tom području i šta treba izbegavati u prvim danima nakon zahvata. Većina pacijenata se vraća svakodnevnim aktivnostima za 2-3 dana, uz preporuku da izbegavaju naporne aktivnosti koje bi mogle povećati pritisak u sinusima, kao što je snažno duvanje nosa ili bavljenje sportom.

Da li postoje kontraindikacije za sinus lift operaciju?

Da, postoje određene kontraindikacije koje mogu onemogućiti ili odložiti sinus lift operaciju. 

Pacijenti sa nekontrolisanim sistemskim bolestima, kao što su teški oblici dijabetesa, poremećaji koagulacije ili čak imune bolesti, mogu biti nepogodni kandidati za ovu intervenciju jer ove bolesti mogu ometati proces zarastanja i osteointegracije. 

Takođe, aktivna infekcija sinusa predstavlja rizik, jer može dovesti do komplikacija nakon zahvata. Alergijske reakcije na materijale koji se koriste za graft su retke, ali je važno da pacijent obavesti stomatologa o svim potencijalnim alergijama. Obavlja se detaljan pregled uz obavezan dijagnostički snimak kako bi se utvrdilo da li je pacijent odgovarajući kandidat za sinus lift ili ne.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!