Da li će osoba izaći od zubara sa osmehom na licu ili sa otokom na licu je jedna stvar.
Druga je kako sutra otići na posao. Bez obzira da li osoba radi kod privatnika ili u državnoj ustanovi, po zakonu ima pravo na izostanak sa posla usled bolesti ili povrede, što uključuje i neke stomatološke tretmane. Iz tog razloga, stomatolozi imaju ovlašćenje da izdaju bolovanje ali samo u određenim situacijama.
U nastavku saznajte kada vam stomatolog može izdati bolovanje, koji je proces koji treba da se ispoštuje i da li doznake izdaju samo privatni ili državni stomatolozi.
Kada se izdaje bolovanje?
Prema Zakonu o zdravstvenom osiguranju Republike Srbije, stomatolozi mogu da izdaju bolovanje svojim pacijentima kada je to medicinski opravdano.
Ovde se naravno ne misli na tretmane kao što su izbeljivanje zuba, već na teže zahvate koji zahtevaju mirovanje nakon tretmana i koje prati sporiji oporavak. Jedan od najčešćih razloga za izdavanje bolovanja ili opravdano izostajanje sa posla je vađenje umnjaka.
Nakon vađenja umnjaka, bol i otok su neizbežni i mogu da traju i po nekoliko dana.
Odlazak na posao u takvom stanju se ne savetuje jer može dodatno otežati stanje pacijenta (otvaranje i krvarenje rane, bol). Stomatolog izdaje bolovanje u ovom slučaju kako bi pacijent imao dovoljno vremena za oporavak. Ovo važi i za druge ozbiljnije intervencije poput ugrađivanja implanata ili operacija vilice.
Slična je situacija i kod infektivnih stanja.
Ozbiljne bakterijske infekcije, kao što su apscesi i parodontitis, su često praćene jakim bolovima koji onemogućuju obavljanje dnevnih aktivnosti. U takvim situacijama, stomatolog može izdati bolovanje kako bi pacijent imao dovoljno vremena da se posveti lečenju i oporavku.
Koji je proces izdavanja bolovanja kod stomatologa
Sve počinje pregledom.
Nakon detaljnog pregleda i postavljanja dijagnoze, stomatolog procenjuje da li je bolovanje neophodno. Ako jeste, izdaje potvrdu o bolovanju. Ova potvrda ili “doznaka” mora da sadrži ime pacijenta, dijagnozu, trajanje bolovanja i pečat zubara. Pacijent je dužan da ovu potvrdu dostavi svom poslodavcu u najkraćem roku (pa makar i elektronskim putem) kako bi opravdao svoje odsustvo sa posla.
Bolovanje može da traje od nekoliko dana, kao nakon vađenja zuba, do nekoliko nedelja, u slučaju ozbiljnijih zahvata ili komplikacija.
Da li doznaku mogu da izdaju i privatni stomatolozi?
Stomatolozi koji rade u državnim zdravstvenim ustanovama mogu izdati bolovanje koje je priznato i pokriveno od strane Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO).
To znači da pacijent ne mora dodatno da potvrđuje bolovanje kod lekara opšte prakse ili specijaliste.
Stomatolozi u privatnim ordinacijama takođe mogu izdati bolovanje, ali je važno da pacijent ima odgovarajuće zdravstveno osiguranje koje će priznati ovu potvrdu. U nekim slučajevima, može biti potrebno da pacijent dodatno potvrdi izdatu doznaku kod lekara opšte prakse ili specijaliste, kako bi poslodavac prihvatio bolovanje.
Ako se suočavate sa ozbiljnim stomatološkim problemima ili ste imali teži zahvat nakon kojeg treba da se oporavljate kod kuće, zatražite od vašeg stomatologa bolovanje i oporavite se kako treba. Nemojte zanemarivati savete oko oporavka koje dobijate od svog stomatologa, kako bi se što pre oporavili i ne bi izazvali dodatne komplikacije.
Ne zaboravite, zdravlje je najvažnije!