Sadržaj:

Da li ste znali da je moguće promeniti izgled vaših desni?

Da, dobro ste čuli. Gingivektomija je operacija desni kojom se može ukloniti deo desni (gingiva). Za operaciju desni se najčešće odlučuju oni koji imaju gingivalni osmeh ili “gummy smile”. Gingivektomijom se nekad uklanja i deo desni kod zuba koji su u potpunosti izrasli ali dobrim delom prekriveni desnima, što može doprineti različitim problemima ako se ne tretira na vreme, kao što su propadanje zuba i infekcije.

U nastavku saznajte šta je gingivektomija a šta gingivoplastika, da li boli i koliko traje, a podelićemo sa vama i koliko košta gingivektomija u Srbiji.

Šta je gingivektomija a šta gingivoplastika?

Gingivektomija je operacija desni kojom se uklanja višak gingive, odnosno desni. 

Gingivektomiju obično obavljaju parodontolog ili oralni hirurg. Operacijom se obično uklanja samo meki deo gingive sa kojim najčešće dolazimo u kontakt prilikom pranja zuba ili korišćenjem konca za zube. Nekad je potrebno da se gingivektomija obavi pre postavljanja krunica, mostova, fiksnih proteza ili pri lečenju parodontalnih bolesti. U slučaju bolesti desni kao kod paradentoze, gingivektomija može pomoći u uklanjanju parodontalnih džepova, kao i uklanjanju zaraženog tkiva. Tako se sprečavaju dalje komplikacije i olakšava održavanje oralne higijene. 

Ne možemo govoriti o gingivektomiji a da ne pomenemo gingivoplastiku jer se često kombinuju u praksi.

Gingivoplastika je procedura oblikovanja desni kako bi se postigao estetski prihvatljiv izgled i poboljšala funkcionalnost desni. Ovaj postupak se često izvodi nakon gingivektomije kako bi se postigao željeni izgled desni nakon uklanjanja tkiva. Gingivoplastika može uključivati i dodavanje tkiva desni, a cilj je postići prirodnu konturu i simetriju koja doprinosi lepom osmehu.

U praksi se gingivektomija najčešće radi iz estetskih razloga, ali to nije i jedini slučaj.

5 najčešćih slučajeva kada se praktikuje gingivektomija

  1. Gingivalna hiperplazija je stanje kada se desni uvećaju usled bolesti, uzimanja određenih lekova, hormonskih promena, ali i genetike. Gingivektomija se tada praktikuje da bi se uklonio višak tkiva desni koje u slučaju hiperplazije može prekriti veći deo zuba i uzrokovati propadanje i infekcije.
  2. Kod parodontalnih bolesti, gingivektomija se radi da bi se uklonili delovi desni koji prave duboke parodontalne džepove. Time se rešava problem skupljanja bakterija u parodontalnim džepovima a i olakšava pranje zuba.
  3. Kod estetskih korekcija, gingivektomijom se može korigovati izgled desni kod asimetričnih ili neravnomernih desni. Preciznim uklanjanjem viška tkiva postiže se simetričniji i estetski privlačniji osmeh.
  4. Pre postavljanja protetskih radova, krunica i mostova, gingivektomija može biti potrebna za bolje prilagođavanje protetskih nadoknada. Ovaj postupak osigurava pravilno postavljanje i bolji estetski rezultat, pa se često praktikuje kod Hollywood smile tretmana.
  5. Za korekciju gummy smile-a. Ako su desni previše vidljive prilikom osmeha, gingivektomijom se može smanjiti njihova vidljivost čime se postiže skladniji i privlačniji osmeh.

Da li boli gingivektomija i koliko traje?

Kao i kod svakog tretmana kada se nešto reže i uklanja, oseća se neka nelagodnost. 

To je normalno. Ali kao i svaka operacija, obavlja se pod lokalnom anestezijom, tako da se ne oseća bol. Većina pacijenata oseti samo minimalnu nelagodnost tokom i nakon zahvata, a bilo kakva bol nakon operacije se lako kontroliše analgeticima

Operacija obično traje od 20 minuta do jednog sata, zavisi od količine tkiva koje treba ukloniti.

Operacija se može obavljati na jednom zubu, grupi zuba ili na celoj liniji desni, u zavisnosti od potreba pacijenta. Stomatolog koristi skalpel ili laser da precizno ukloni višak gingivalnog tkiva, nakon čega se površina desni oblikuje kako bi se postigao željeni izgled (gingivoplastika). 

Nakon zahvata, stomatolog daje uputstva za postoperativnu negu.

Koliko dana treba za oporavak?

Oporavak nakon gingivektomije obično traje nekoliko dana do nedelju dana. 

Tokom ovog perioda važno je slediti uputstva stomatologa: izbegavati tvrdu i začinjenu hranu, redovno ispirati usta antiseptičkim rastvorom i pažljivo održavati oralnu higijenu. Već nakon nekoliko dana mogu se normalno prati zubi. Blaga nelagodnost, otok ili krvarenje su normalna pojava u prvih nekoliko dana, ali obično brzo prođu.

Ako se radi laserska gingivektomija onda je oporavak još lakši i brži

Gingivektomija laserom

Laserska gingivektomija je savremena alternativa tradicionalnoj hirurškoj tehnici. 

Korišćenjem lasera, stomatolozi mogu precizno ukloniti višak tkiva desni uz minimalno krvarenje i nelagodnost za pacijenta. Laserska tehnika često rezultira bržim oporavkom i smanjenim rizikom od infekcija ali najvažnije je da operaciju obavlja iskusan hirurg. Postupak je po pravilu manje invazivan i obično traje kraće od tradicionalne metode ali nije svako kandidat za ovu proceduru, što procenjuje stomatolog nakon detaljnog pregleda.

Takođe, laserska gingivektomija može biti skuplja.

Koliko košta gingivektomija i kako se pripremiti za nju?

Cena gingivektomije zavisi od složenosti zahvata i tipa operacije.

Laserska gingivektomija je skuplja u odnosu na tradicionalnu gingivektomiju skalpelom. Uglavnom se naplaćuje po zubu i kreće se u proseku od 15-60 evra odnosno 1800-7200 dinara. Po našem istraživanju, tradicionalna gingivektomija se kreće od 15-30 evra dok je laserska od 30-60 evra. 

Konsultujte se sa stomatologom kako biste dobili tačnu procenu troškova za vaš specifičan slučaj.

Treba uzeti u obzir da je pre gingivektomije često neophodno uraditi i čišćenje zuba i uklanjanje kamenca (radi sprečavanja infekcija) što može biti dodatnih 20 evra. U zavisnosti od stanja desni i količine tkiva koje je potrebno ukloniti, može biti potrebno nekoliko poseta stomatologu kako bi se postigao krajnji rezultat koji ste dogovorili sa vašim stomatologom. 

Nekoliko dana pre operacije treba izbegavati pušenje, alkohol i temeljno prati zube.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!