Boli vas zub već nekoliko dana i izgleda kao da ni lekovi više ne pomažu?
Ako trpite bol i izbegavate da odete stomatologu a bol nikako da stane, možda će biti potrebno vađenje zuba.
Sama pomisao na vađenje zuba izaziva nelagodu i strah kod mnogih, pa je cilj ovog teksta da vam približimo ovaj postupak i pružimo odgovore na česta pitanja kako bismo vam pomogli da ovaj strah prevaziđete.
Šta zapravo podrazumeva vađenje zuba, da li mnogo boli i kada je zaista neophodno vađenje zuba? Saznajte u nastavku teksta.
Vadjenje zuba: Koji je proces i da li boli?
Najprostije rečeno, vađenje zuba je zahvat gde stomatolog uklanja zub iz vilice.
Pre bilo kakvog vađenja zuba, stomatolog prvo obavlja pregled zuba. Ako imate bolove, kažite gde vas tačno boli. Ako se ispostavi da je zub za vađenje, prelazi se na sledeći korak – anesteziju (glavni razlog da se ne plašite).
Ako pitate da li boli vađenje zuba – ne brinite.
Postupak vađenja zuba se obavlja pod lokalnom anestezijom, pod kojom možete osećati blagu nelagodnost, a ne bol.
Nakon par minuta čekanja da anestezija deluje, kreće se sa vadjenjem koristeći poznata klešta za vađenje zuba. Stomatolog će povremeno proveravati šta osećate tokom celog procesa. Ako osetite bilo kakvu nelagodnost ili veliki bol, važno je da to kažete.
Nakon što se zub uspešno izvadi, pažljivo se pregleda područje gde se do malo pre nalazio zub. Proverava se da nema ostataka zuba ili bilo kakvih problema koji bi mogli da vas muče.
Nakon toga, možete se opustiti i čestitati sebi na hrabrosti.
Videćete da nije strašno i ne traje dugo!
Ceo proces traje nekih 20-30 minuta. To podrazumeva sve od vašeg dolaska i sedanja u stolicu, pregleda, čekanja na anesteziju da deluje, vađenja zuba, dobijanja uputstava od strane stomatologa i vašeg izlaska.
Zanimljivo je da pacijenti nakon vađenja zuba obično prokomentarišu da je jedini bol koji su osetili bilo peckanje igle prilikom primanja anestezije.
Cena vadjenja zuba
Navedene cene su okvirne ali ćete znati šta otprilike plaćate kod stomatologa kojeg posećujete.
Cena vađenja zuba ipak zavisi od složenosti zahvata i ordinacije koju posećujete.
Rutinsko vadjenje zuba košta oko 3,000 dinara ili 30 evra.
Za komplikovano vadjenje zuba (koje malo duže traje) cene se kreću oko 5,000 dinara ili 50 evra.
Hirurško vadjenje zuba je priča za sebe gde cena zavisi od težine zahvata, ali je realno očekivati cenu od 13,000 do 15,000 dinara ili oko 130 evra.
Kad mora da se vadi zub?
Zub se vadi kada ga više nije moguće spasiti nekim drugim tretmanom.
Evo nekoliko razloga kada se zubi obično vade:
- Kad je zub jako oštećen od karijesa i ne može da se popravi.
- Kod infekcije koja je zahvatila dublje delove zuba ili okolno tkivo.
- Ako zub izaziva bol ili probleme, a ne može se lečiti na drugi način.
- U slučaju prenatrpanosti zuba u vilici, da se oslobodi mesta za ostale zube.
- Kod impaktiranih zuba, poput umnjaka, koji ne mogu normalno da izrastu.
Koliko zuba se sme izvaditi odjednom?
Broj zuba koji se može izvaditi u jednoj poseti zavisi od opšteg zdravlja pacijenta i vrste anestezije koja se koristi.
Nema strogog pravila koliko se zuba sme izvaditi odjednom, ali evo nekoliko primera kada se može razmotriti vađenje više od jednog zuba.
Kad se vade umnjaci:
Često se vade svi umnjaci u jednoj poseti, posebno ako su impaktirani i stvaraju probleme.
Priprema za fiksnu protezu:
Ponekad je potrebno izvaditi nekoliko zuba da bi se napravilo mesto za preostale zube da se lepo poravnaju. Obično se vade četvorke u ovom slučaju.
Iz zdravstvenih razloga:
U nekim slučajevima, više zuba može biti zahvaćeno bolešću i ne postoji druga opcija osim vađenja.
Zarastanje rane. Koliko traje bol?
Proces zarastanja rane počinje formiranjem krvnog ugruška na mestu vadjenja.
Ovaj ugrušak je neophodan za zaštitu kosti i nervnih završetaka u vilici, kao i za početak formiranja novog tkiva. Prvih 24 sata su kritični, tokom kojih se preporučuje izbegavanje bilo kakvog ispiranja usta kako ne bi došlo do ispadanja ugruška, što će usporiti zarastanje rane.
Zarastanje rane traje od nekoliko dana do nekoliko nedelja, u zavisnosti od složenosti vađenja i opšteg zdravstvenog stanja osobe.
Najvažnije je pratiti savete stomatologa i javiti se ukoliko dođe do nekih od mogućih komplikacija, kao što su intenzivan bol, otok, produženo krvarenje ili znakovi infekcije.
Evo nekoliko osnovnih uputstava i saveta koje treba pratiti:
- Izbegavajte fizičku aktivnost nekoliko sati nakon vađenja da bi se smanjilo krvarenje i oticanje.
- Stavljajte hladnu oblogu na obraz prvih 24 sata da smanjite oticanje.
- Kada morate da pljunete, uradite to pažljivo. Izbegavajte pušenje i ispijanje pića kroz slamku jer to može izazvati vakum u ustima i poremetiti ugrušak.
- Jedite hranu koja ne zahteva žvakanje na strani gde je zub izvađen. Izbegavajte vruću hranu i piće prvih par dana.
- Koristite lekove za ublažavanje bolova po potrebi. Ako stomatolog prepiše antibiotike, koristite ih kako je navedeno da biste sprečili infekciju.
Bol nakon vađenja zuba varira od osobe do osobe. Obično se najjači bol oseća u prvih 48 do 72 sata nakon vađenja. Posle tog perioda, bol bi trebalo postepeno da se smanjuje ili da u potpunosti nestane.
Slična je situacija i sa otokom koji može biti prisutan u prva dva dana, da bi se nakon toga smanjio ili u potpunosti povukao.
U toku celog ovog procesa vađenja zuba i oporavka, vodite računa o higijeni zuba, kako ne bi došlo do stvaranja kamenca.
Komplikovani slučajevi
Nakon vađenja zuba, očekuje se da će se rana brzo i bez problema zaceliti.
Ali, ponekad se mogu pojaviti komplikacije koje mogu otežati oporavak. Evo dve česte komplikacije o kojima bi trebalo da znate:
Alveolitis
Nastaje kada se krvni ugrušak koji treba da zaštiti ranu i omogući zarastanje ne formira kako treba ili se prerano raspadne.
Rezultat je intenzivan bol koji se može pojačati noću, praćen neprijatnim zadahom.
Lečenje ove komplikacije uključuje stvaranje novog ugruška kroz kiretažu (čišćenje) rane, uz lokalnu anesteziju i uklanjanje nekrotičnog (mrtvog) tkiva.
Alveolitis može trajati od pet do sedam dana, u toku kojih se mogu piti lekovi za bolove kao što je Ibuprofen.
Problemi sa sinusima
Ako se prilikom vađenja gornjih zuba desi da se sinusi otvore, to zahteva posebnu pažnju.
U nekim slučajevima, problem se može rešiti lakšim tretmanima, poput određenih lekova ili manjih zahvata koji ne uključuju operaciju.
Međutim, ako je situacija ozbiljnija – na primer, ako je prilikom vađenja zuba došlo do većeg oštećenja ili ako deo zuba ostane unutra – možda će biti potrebno obaviti operaciju.
U takvim situacijama se treba obratiti specijalisti za oralnu hirurgiju, koji će znati najbolji način da vam pomogne.
Hirurško vadjenje zuba
Hirurško vađenje zuba je poseban postupak koji se obavlja kada zub ne može da se izvadi na jednostavniji način. To se najčešće događa kada je zub delimično zarastao u desni ili kost, kao što je slučaj sa nekim umnjacima, ili ako je zub slomljen tako da se ne može lako uhvatiti i izvaditi.
Za razliku od standardnog vađenja, gde stomatolog koristi instrumente da povuče zub, hirurško vađenje može uključivati pravljenje malog reza na desni kako bi se otkrio zub ili njegovi ostaci. Ponekad je potrebno ukloniti deo kosti oko zuba ili zub iseći na manje delove da bi se lakše izvadio.
Iako zvuči zastrašujuće, ovaj postupak se radi pod lokalnom anestezijom, tako da ne osećate bol.
Nakon operacije, možda će biti potrebno malo više vremena za oporavak, ali vaš stomatolog će vam dati sve potrebne savete kako da brinete o rani da se lepo i brzo zaceli.
Zaključak
Vađenje zuba je najčešće rutinski stomatološki postupak koji, iako može izazvati po neku nelagodu, prolazi bez većih problema.
Važno je imati poverenja u svog stomatologa i pridržavati se uputstava kako bi oporavak bio što brži i bezbolniji. Probajte da mirujete što više ako ste u mogućnosti, ili odspavajte ostatak dana nakon vađenja zuba, kako bi dozvolili organizmu da se isceli na svoj način.
Za kraj, ne odričite se svojih zuba pre vremena. Popravite šta je moguće popraviti. Ali ako ipak dođe do toga da se zub mora vaditi, sada barem znate da se ne treba plašiti!