Sadržaj:

Četkice za zube su neizostavan deo oralne higijene, odnosno pranja zuba.

Uglavnom se koriste tradicionalne četkice kojima se peru zubi postavljajući četkicu pod uglom od 45 stepeni i kružnim pokretima se uklanjaju ostaci hrane, plak i bakterije iz usta. Pored običnih četkica, dostupne su i električne četkice ili automatske četkice koje ne zahtevaju da se ručno prave kružni pokreti već to četkica radi za vas..

Ali često dobijamo pitanje da li su električne četkice bolje od onih običnih, pa hajde da pogledamo. 

Da li je električna četkica bolja od obične? 

Postoje uverenja da električne četkice mnogo bolje peru zube od običnih, što nije u potpunosti istina. 

Neki čak govore da električne brže operu zube što je takođe diskutabilno. Još je davno Njegoš rekao “…a u ruke Mandušića Vuka, biće svaka puška ubojita”. Možda je komično što navodimo ovaj citat u članku o četkicama za zube ali značenje citata je univerzalno pa zaista odgovara ovoj našoj priči.

Bez obzira kakvu četkicu koristili, ukoliko je ne koristite kako treba, neće davati rezultate.

Osim što neće davati željene rezultate, nepravilno korišćenje može i da šteti. Na primer, obična četkica sa tvrdim vlaknima može oštetiti gleđ zuba i iritirati desni ukoliko se previše agresivno četka. Električne četkice, posebno one sa rotirajućim glavama mogu nekim ljudima biti veoma nezgodne za korišćenje i takođe povrediti zube i desni ako se previše pritiska sa njima ili se koriste neodgovarajuće glave sa previše tvrdim vlaknima.

Stoga, prioritet je naučiti pravilno prati zube sa običnom četkicom.

Nakon toga, ako želite da eksperimentišete i investirate u neku električnu četkicu možete to uraditi. Tu se javljaju nova pitanja oko toga koju električnu četkicu kupiti i da li uložiti u neku skupu jer cene mogu ići i preko 200 evra. Naš savet je, ako nemate iskustva i niste do sada koristili električnu četkicu, da kupite neku povoljniju i da naučite kako da perete zube sa njom. Naravno, tu ćete pre svega videti da li vam pranje sa električnom četkicom uopšte odgovara.

Pranje zuba sa električnom četkicom nije isto kao sa običnom!

Razlika u pranju zuba sa električnom četkicom u odnosu na običnu

Prvo na šta se treba navići je da nema potrebe za pravljenjem kružnih pokreta kao kod obične četkice.

To znači da treba dopustiti četkici da sama odradi posao i prati svaki zub temeljno, bež žurbe i gledanja u sat. U zavisnosti od tipa četkice, da li je ona sa rotirajućom glavom ili sonična, radiće malo drugačije i najbolje je da potražite tutorijal sa uputstvima za korišćenje upravo tog modela koji ste kupili. Modeli se mogu razlikovati po brzini rotacije glave četkice i različitim tehnologijama koje se koriste ali takvi detalji ne treba da vas opterećuju pri izboru četkice, već način na koji se pravilno drži i pomera od zuba do zuba.

Ono što je najbitnije je uspešno uklanjanje plaka koje sprečava stvaranje kamenca!

Kada operete sve zube, pređite jezikom preko njih i proverite da li ste nešto propustili da operete. Vratite se na taj deo i to očistite. Vibracije koje četkice prave su nešto što svaka osoba toleriše na drugačiji način ali ukoliko ste se uverili da četkica dobro pere vaše zube, onda probajte da se naviknete na nju. Ako ste dobili četkicu sa vlaknima koja su vam previše tvrda i ne odgovaraju vam, nabavite rezervnu glavu sa mekim vlaknima koju možete staviti na isto telo četkice.

Ideja je slična kao kod običnih četkica.

Meka vlakna mogu ukloniti plak podjednako dobro kao tvrde četkice ali mogu zahtevati minut-dva duže pranje. Četkice sa mekim vlaknima, bilo obične ili električne su odličan izbor i za one ljude koji su stekli naviku da agresivno četkaju zube pa ovako mogu sprečiti potencijalne posledice agresivnog četkanja kao što su preosetljivi zubi, preosetljive desni ili čak povlačenje desni koje nije reverzibilno stanje.

Na kraju dana, oralna higijena ne treba da vam izaziva stres.

Uprostite stvari i steknite rutinu koja vama odgovara

Zaista nije potrebno komplikovati stvari ili verovati svakoj reklami.

Proizvođači četkica sa navodno vrhunskim tehnologijama mogu obećavati dosta i izazivati krivicu što nemate upravo njihov proizvod. Ipak ne treba izgubiti iz vida da testiranja i studije ovih proizvoda mogu biti finansirana do strane tih istih proizvođača pa ih treba uzeti sa rezervom.  Svakako, u redu je isprobati i zaljubiti se u neki proizvod ukoliko vam odgovara ali naša poruka je da skuplje nije uvek i bolje. 

Nekad je najprostija četkica upravo ono što vam treba. 

Glavna stvar je u tome da se redovno peru zubi četkicom, bilo običnom ili električnom – svejedno je. Četkicu je potrebno menjati nakon par meseci ili kada se istroše vlakna, što se dešava i na običnim i na električnim četkicama. Ukoliko napravite odluku da investirate u električnu četkicu, ne odustajte odmah  nakon prve upotrebe. 

Period navikavanja je potreban za sve. 

Ako ste već uložili novac u nešto, dajte tome šansu. Ali ukoliko su vam pranja zuba sa električnom četkicom neprijatna i nikako da se naviknete u potpunosti na nju, onda možete kombinovati i jednu i drugu. Na primer, ujutru možete prati običnom četkicom a uveče pred spavanje električnom četkicom sa kojom ćete temeljno oprati zube i iskoristiti sve mogućnosti koje ta četkica pruža.

Naš savet za kraj je da u svoju rutinu pranja zuba uvedete i interdentalne četkice ako niste do sada ili ako želite alternativu za konac. Ni obične ni električne četkice ne mogu dovoljno oprati između zuba a interdentalna četkica upravo tome služi.

Kroz svoje tekstove, Blagoje nudi uvid u raznolike aspekte stomatologije. Od praktičnih saveta za očuvanje zdravlja, do objašnjenja stomatoloških postupaka i aktuelnih istraživanja – njegovo pisanje proširuje razumevanje i promoviše svesnost o oralnom zdravlju.

Podeli sa prijateljima!